۱۳۹۳ خرداد ۱۹, دوشنبه

داودنژاد به جنتی نامه نوشت: با ما حرف بزنید

علیرضا داودنژاد در پی اظهارات اخیر علی جنتی وزیر ارشاد جمهوری اسلامی درباره ماهواره و اینترنت، متن نامه ای را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، این کارگردان سینما در متن این نامه آورده است: آقای وزیر؛ حق باشماست. جدا کردن بشر این روزگار از ماهواره و اینترنت خیال خام است. گویی فناوری چیزی شبیه مرگ است و با بستن در و پنجره، نمی توان جلوی ورود آن را گرفت.
آن روز که موشکی فضا را شکافت و توانست آدمیزاد را  برسطح کره ی ماه فرود آورد و تلویزیون ها این صحنه را به طور همزمان برای ساکنان زمین به نمایش گذاشتند، تقدیر امروز وضع بشر رقم خورد.
پیامد سر به فلک کشیدن  فناوری موشک و مخابرات چیزی نبود، جز آنکه جسم آدمی با ده ها هزار موشک قاره پیمای هسته ای که گرداگرد زمین کمربند انتحاری بسته اند تهدید شود و جان او به تسخیر ماهواره و اینترنت در آید تا مصرف بیشتر و تولید افزون تر به اصلی ترین قانون زندگی بدل شود.
بله جدا کردن بشر امروز از ماهواره و اینترنت خیال خام است، اما لااقل می توان فقط مصرف کننده نبود و صرفا تن به انفعال و تقلید و تسلیم نداد. آیا نیروهای ذوقی و تخصصی و خلاق ایرانی قادر نیستند، جلوی تاراج ده ها میلیون مخاطب ایرانی و فارسی زبان توسط فیلم های و سریال های دوبله شده، ترکیه ای را بگیرند؟!
آیا ما چاره ای نداریم جز آنکه فضای دیداری شنیداری کشور خود را به محصولات فرهنگی وارداتی واگذار کنیم؟ آیا ما نمی توانیم برای ورود سرمایه به سینمای ملی امنیت فراهم کنیم؟ آیا ما نمی توانیم تولید داخلی محصولات هنری در رسانه های خود را تقویت کنیم؟
آیا نمی توانیم جلوی نمایش و تکثیر غیرقانونی فیلم های ایرانی حتی در کشور خودمان را بگیریم؟
آقای جنتی ما از شما توقع داریم، پاسخی منطقی و قانع کننده بشنویم. اگر نمی توان جلوی مردم را گرفت که از خردسال تا کهنسال ساعت ها از شبانه روز را جلوی ماهواره بنشینند اما به فرزندان آنها می توان یاری رساند که دست به کار تولید محصولات فرهنگی بشوند و ابتکار عمل را در فضای دیدار شنیداری کشور خود بدست بگیرند.
آیا اهالی هنر و رسانه در ایران پیش از این و به کررات توانایی خود را در برقراری ارتباط با هموطن و بیگانه و جذب آنها به محصولات ایرانی ثابت نکرده اند. اشکال کار در کجاست؟ در شرایطی که بازارهای سیاه محصولات فرهنگی هر روز رونق بیشتری می گیرند و ماهواره ها می تازند و پیش می آیند چرا آفت بیکاری و کم کاری دامان نیروهای مولد داخلی را گرفته و فقر و یاس سایه انداخته است؟ ما برای حل مشکلات آماده ایم. با ما حرف بزنید. اشکال کار در کجاست؟

هیچ نظری موجود نیست: