۱۳۹۳ خرداد ۱۹, دوشنبه

عبدالله اسکندری جایزه یک عمر فعالیت هنری را دریافت می کند

جایزه یک عمر فعالیت هنری که از مهمترین جوایز جشن سینمایی - تلویزیونی «حافظ» است به عبدالله اسکندری اهدا می شود.

به گزارش ایلنا، عبدالله اسكندری در سال 1324 در تهران متولد شد. چهره پردازی را از سال 1351 زیر نظر بیژن محتشم در تلویزیون ملی ایران آغاز كرد و از نخستین هنرمندانی ست كه توفیق یافت چهره پردازی را بر اساس شخصیت خلق کند، كه از تجارب او در این زمینه می شود به سریال «دایی جان ناپلئون» در تلویزیون و فیلم «گوزن ها» در سینما اشاره كرد.
اسکندری کار خود را با سریال «هزار دستان» پس از انقلاب ادامه داد که طراحی و اجرای چهره پردازی این مجموعه هنوز هم یکی از کارهای شاخص این رشته در ایران محسوب می شود.از دیگر کارهای شاخص این هنرمند می توان به طراحی و اجرای چهره «محمود بصیری» در نقش یک پیرزن در اپیزود دوم فیلم «دستفروش»، چهره عزت الله انتظامی و گوهر خیراندیش در فیلم «بانو» و اکبر عبدی در فیلم «مادر» اشاره کرد.
سی و دو سال تلاش بی وقفه و ارزشمند وی در عرصه چهره پردازی و تربیت شاگردان فراوانی كه بسیاری از آنها هم اكنون جزو طراحان خوب چهره پردازی ایران هستند، باعث شد تا مجله معتبر چهره پردازی Make - up - artist، كشور ایران را جزو ده كشور برتر جهان و استاد اسكندری را جزو ده طراح مهم جهان در سال 1999 انتخاب کند.


عبدالله اسكندری

عبدالله اسكندری تاكنون بیش از یكصد و شصت پروژه سینمایی و تلویزیون را در ایران طراحی كرده است كه از جمله آثار شاخص و به یاد ماندنی آن می توان به مثل آباد، كندو، سایه های بلند باد، روز واقعه، بازمانده، ساحره، آدم برفی، دلشدگان، مادر و... اشاره كرد.
جایزه یک عمر فعالیت هنری از دوره نخست جشن به سینماگران مهمی چون سعید پورصمیمی، زنده یاد نعمت حقیقی، زنده یاد ساموئل خاچیکیان، ناصر تقوایی، زنده یادحمیده خیرآبادی، زنده یاد مهدی فتحی، ناصر تهماسب، عزت الله انتظامی، داریوش مهرجویی، جمشید مشایخی، منوچهر اسماعیلی و سعید راد اهدا شده است.

هیچ نظری موجود نیست: