۱۳۹۳ دی ۲, سه‌شنبه

«قیصر» در حرم امام رضا، از زبان کیمیایی

فیلم سینمایی «قیصر» به کارگردانی مسعود کیمیایی از اولین آثار سینمایی ایران است که شخصیت اصلی فیلم، دوربین را با خود به حرم امام رضا (ع) می برد.

راز و نیاز شخصیت اصلی آن با امام هشتم و قولی که به ننه مشهدی داده و بارها از آن به عنوان تنها کارش در دنیا یاد می کند، یکی از محرک های اصلی فیلمنامه محسوب می شود.
مسعود کیمیایی در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه دوربین در این فیلم حضور پررنگی در صحن حرم امام رضا (ع) و نشان دادن زائران دارد، گفت: از ابتدای نگارش فیلمنامه بخش های مربوط به قول قیصر به ننه مشهدی برای زیارت امام رضا (ع) و حضور او در حرم و راز و نیازی که می کند و درواقع اجازه ای که می گیرد در ذهنم بود و بخش های مهمی از فیلم را تشکیل می دهند.


حرم امام رضا

این کارگردان در اکثر فیلم هایش نام یکی از کاراکترهای اصلی فیلم را «رضا» گذاشته که از معروف ترین آنها می توان به «رضا موتوری» اشاره کرد.
«دو چشم بی سو»، «کیمیا»، «به آهستگی»، «در انتظار معجزه»، «شب»، «هر شب تنهایی»، «آسمان هشتم» و «با دیگران» از دیگر آثار سینمای ایران هستند که داستانشان در مشهد روایت شده و بخش هایی از موضوع به زیارت و زائران حرم حضرت امام رضا (ع) مربوط می شود.
«دو چشم بی سو» در سال 1362 از اولین آثار سینمای پس از انقلاب است که به این موضوع می پردازد.
«مشهدی ایمان عشق رفتن به جبهه را در سر دارد، برای همین بدهکاری هایش را تسویه می کند، دخترش را به خانه بخت می فرستد و فرزند نابینایش را از روستا به بیمارستانی در تهران می برد، ولیکن دامادش و پسرش زودتر از او به جبهه می روند و با شهادت داماد و مجروح شدن پسرش و همین طور برای کمک به خانواده های بی سرپرست روستا، مشهدی ایمان در روستا ماندگار می شود، ولی برای اینکه مشکلات رفتن به جبهه از سر راهش برداشته شود، به امام رضا (ع) پناه می برد و همان جاست که شفای فرزندش را می گیرد».
محمد کاسبی و مجید مجیدی بازیگران اصلی این فیلم به کارگردانی محسن مخملباف هستند.
«کیمیا» به کارگردانی احمدرضا درویش که در سال 1373 ساخته شد، بخش هایی از داستانش در مشهد روایت می شود.
در آغاز جنگ تحمیلی، همسر رضا باردار است و باید مورد عمل جراحی قرار گیرد. رضا او را به بیمارستان می رساند و خود به اسارت قوای دشمن درمی آید. همسر رضا حین عمل جراحی می میرد و شکوه جراح، فرزند رضا را نجات می دهد. پس از گذشت 9 سال وقتی رضا از اسارت آزاد می شود پی می برد که همه اعضای خانواده اش را از دست داده است. حال او در جستجوی تنها بازمانده خود، فرزندش است. کیمیا فرزند رضا نزد «شکوه» در مشهد زندگی می کند. مشکل اینجاست که «شکوه» به طور کامل به کیمیا وابسته است.
در این فیلم که خسرو شکیبایی، بیتا فرهی و رضا کیانیان نقش های اصلی این فیلم را بازی می کنند.
«به آهستگی» ساخته مازیار میری در سال 1384 که با تصویر حرم مطهر امام رضا(ع) هم به پایان می رسد با بازی محمد رضا فروتن، نیلوفر خوش خلق، مریم بوبانی و حسن پورشیرازی درباره محمود کارگر جوشکار ساده راه آهن است که دور از خانواده در جنوب کار می کند. به او خبر می رسد که زنش پری که دچار بیماری عصبی است، مدتی است از خانه رفته و فرزندش را پیش مادر و پدر محمود گذاشته. محمود با وجود سخت گیری های کارفرمایش، به خانه اش در کرج برمی گردد و سعی می کند زنش را پیدا کند. از زن صاحب خانه و نجار همسایه و اقوام پری و پدر و مادر خودش سراغ زن را می گیرد، اما هیچ کس از او خبری ندارد. همسایه نجارش، او را راهنمایی می کند تا به پزشکی قانونی سر بزند. محمود پس از چند روز، جنازه زنی با مشخصات پری را می یابد و او را در مراسمی به خاک می سپارد. پس از مدتی، قصاب محل خبر می آورد که پری را در مشهد دیده و رد او را یافته است. در این فاصله محمود کارش را از دست می دهد و از سوی همه نزدیکانش طرد می شود. بازرسی که مأمور پیگیری ماجرا شده، به تدریج کنار می کشد و شبی که محمود در حال نماز خواندن است، پری سر می رسد. محمود او را با سئوال های زیادی رو به رو می کند و پری درباره چند روز از سفرش به مشهد توضیحاتی می دهد (که در آنجا با یک استاد دانشگاه آشنا شده و او پری را پناه داده). پری اعتراف می کند که در مشهد حالش خوب بوده و دیگر احساس بیماری نمی کرده. به همین دلیل آنها را پس از گذشت زمان، هنگامی که محمود پی به پاکی همسرش، رفع سوءتفاهم ها و دروغ های اطرافیان می شود، به مشهد نقل مکان می کنند.
در فیلم «شب» به کارگردانی رسول صدرعاملی که در سال 1386 ساخته شد، داستان فیلم در مشهد می گذرد و در بخش هایی نیز شاهد حضور شخصیت های فیلم در حرم مطهر امام رضا (ع) و تحول شخصیتی آن ها هستیم.
گروهبان جوان که در آستانه ازدواج با دختر مورد علاقه اش است باید خلافکار باسابقه و فراری ای را به زندان بازگرداند، اما بارش شدید برف، نقل و انتقال را با اشکال مواجه و یا متوقف کرده است. گروهبان چاره ای ندارد تا صبح روز بعد را با زندانی اش در مشهد بگذارند، او به سختی جایی را برای اقامت در یک میهمان پذیر پیدا می کند. در ادامه شب اما گروهبان مسموم و توسط مالک میهمانخانه به بیمارستان منتقل می شود، مهمانخانه چی که مرد میانسال پاکدلی است به خلافکار پیر اعتماد می کند تا او بتواند پیرزنی را که مشتاق سلامتی همسر بستری اش در بیمارستان است، به زیارت امام رضا (ع) ببرد. پیرمرد باز می گردد اما از زندانی خبری نمی شود. گروهبان و میهمان خانه چی در اوج پریشانی و ناامیدی به بارگاه امام پناه می برند تا آرامش بگیرند. اما زندانی نیز تحت تأثیر زیارت خود از فرار منصرف و بازمی گردد. عزت الله انتظامی، خسروشکیبایی و امین حیایی بازیگران سه نسل سینمای ایران در این فیلم نقش های اصلی را ایفا می کنند.
رسول صدرعاملی در «هر شب تنهایی» هم بستر اصلی داستانش را در مشهد قرار می دهد.
عطیه (لیلا حاتمی) نویسنده و مجری یک برنامه خانوادگی رادیوست. او هر روز به سؤالات شنوندگان این برنامه پاسخ می دهد و به آنها توصیه می کند با همسرشان چگونه باشند تا زندگی زناشویی بهتری داشته باشند. عطیه به شهر مقدس مشهد آمده است، اما او درگیر مناسبات خود و همسرش(حامد بهداد) است و مشکلی دارد که حل نشدنی است. در پایان این فیلم شاهد تحول شخصیتی و عقیدتی عطیه هستیم.
«در انتظار معجزه» قسمت سوم این سه گانه است. درباره امیر و مهرانه زن و شوهری که چشم دیدن یکدیگر را ندارند. ازدواج سه سال پیش آنها اشتباه بوده و زندگی جهنمی آنها امان شان را بریده اما ناگزیرند یک شبانه روز یکدیگر را تحمل کنند. این زن و شوهر همراه دخترشان به مشهد می روند.
حمید فرخ نژاد، پریوش نظریه و بیتا فرهی در این فیلم به کارگردانی رسول صدرعاملی ایفای نقش می کنند.
«آسمان هشتم» به کارگردانی حسن نجفی که در سال 89 ساخته شد ازدیگر فیلم های ساخته شده با این موضوع است.
«یک خانواده باکویی برای زیارت به مشهد مقدس می آیند اما در بدو ورود با مشکل مواجه می شوند. رحمت دانشجوی سال آخر پزشکی با این خانواده آشنا شده و این آشنایی زمینه اتفاقات و حوادث جدیدی را رقم می زند.» در این فیلم محمد کاسبی را در لباس خدام امام رضا(ع) می بینیم.
رحیم نوروزی، خالده قلی اوا، زلفیه حسین اوا، قربان مسیم اوف و مهدی فقیه دیگر بازیگران این فیلم هستند.

هیچ نظری موجود نیست: