۱۳۹۳ دی ۲, سه‌شنبه

مرتضی احمدی درباره فیلم هایش چه گفته بود + اولین عکس

مرتضی احمدی در اولین تجربه سینمایی  اش در فیلم «ماجرای زندگی» ساخته هوشنگ کاووسی در سال 1332 مقابل دوربین رفت.

وی در بیش از نیم قرن فعالیت بازیگری اش در فیلم های دیگری چون «باباشمل»، «قلندر»، «ذبیح»، «مردی که زیاد می دانست»، «اتوبوس»، «مدرک جرم»، «جدال در تاسوکی»، «گراندسینما»، «خانه خلوت»، «ناصرالدین شاه اکتورسینما»، «یک بار برای همیشه»، «کلاه قرمزی و پسرخاله»، «آن سوی آینه»، «تارزن و تارزان»، «ستاره بود» و «جعبه موسیقی» به ایفای نقش پرداخت.


مرتضی احمدی

به گزارش ایسنا، این بازیگر فقید سینما در آذر ۱۳۸۶ درباره ورودش به سینما گفته بود: من از سال 1332 که تئاتر دیگر حذف شد به سینما رفتم. دکتر هوشنگ کاووسی که تحصیلات بالایی داشتند از سفر فرانسه برگشته بودند و اولین فیلمی که شروع کردند به نام ماجرای زندگی بود که من نقش دومش را بازی می کردم. تقریباً دو سوم فیلم را آقای هوشنگ کاووسی کارگردانی کرده بود که با ساناسار تهیه کننده فیلم که صاحب سینما دیانا هم بود برخورد لفظی پیدا کردند و کاوسی کنار کشید و بقیه را آقای نصرت الله محتشم کارگردانی کردند. در ماجرای زندگی یک رل مثبت داشتم و محزون رئیس کارخانه بود و من معاونش را بازی کردم که بعد آن وسط کار خلافی می شد که من جلویش را می گرفتم.
او همچنین در گفت و گویی با گزارش فیلم و رودش به سینما را این گونه شرح داده بود: دکتر هوشنگ کاووسی بعد از تحصیل در فرانسه به ایران آمد فیلمنامه ای در دستش بود و کار تئاتری مرا دیده بود. نقش اول را به سیروس جراح زاده داد و نقش دوم را به سرکارگر یک کارخانه بود  به من داد. من روی صحنه تئاتر یاد گرفته بودم که باید به خود مسلط باشم هنگام بازی ناراحت نبودم اما دوربین را نمی شناختم و می خواستم با همان حرکت تند تئاتری کار کنم و بعد از چند روز تمرین راه افتادم اما همان روز فهمیدم که تئاتر برایم جذاب تر از سینما است.
این بازیگر پس از شش سال وقفه دوباره فعالیت سینمایی اش را از سال 49 از سرگرفت و در نقش های ویژه ای به ایفای نقش پرداخت: این نقش های چاخان، حقه باز  و دلال به من پیشنهاد می شد و می شود گاهی دلم می خواهد خودم باشم و در یک فیلم خودم را بازی کنم. اما در کل نقش هایم را دوست دارم و به مردم جنوب شهر خیلی علاقه مند هستم آنها هم آدم های شلوغی هستند که شور و هیجان خود را به صدای بلند ابراز می کنند و در حین صحبت دستشان را تکان می دهند و در بینشان کمتر دروغ و ناجوانمردی دیده می شود.
او گفته بود: بعد از فیلم اول به علت محبتی که وزارت فرهنگ و هنر به من داشت تا سال 49 در سینما کار نکردم! کار دوم را به نام «جنجال عروسی» با احمد نجیب زاده کار کردم.
احمدی همچنین درباره همکاری اش با علی حاتمی اظهار کرده بود: علی حاتمی بچه محل ما بود، کوچه ای بنام حاتمی بود که هنوز هم هست و در آنجا با عمویش زندگی می کردند. اسم کوچه هم برای عمویش «عزیزالله خان حاتمی» نویسنده بزرگ رادیو بود. علی در کنار عمویش به اینجا رسید. علی مرد بامرامی بود و دیالوگ هایش مینیاتور بود و فکر نمی کنم کسی پیدا شده باشد که بتواند مانند او دیالوگ بنویسد. علی یک برادر و یک خواهر داشت که برادرش حسین هنوز هم با من تماس دارد. در فیلم «حسن کچل» به کارگردانی علی حاتمی فقط در تیتراژ خواندم و بازی نکردم و در مقابل اصرار حاتمی برای بازی کردن، گفتم: علی جان من هر کار هم بکنم به اندازه تیتراژ مورد توجه مردم قرار نمی گیرد، که همینطور هم شد.
«بابا شمل» و «قلندر» را هم با او کار کردم و از کارهای بعد از انقلابش هم بازی در «هزار دستان» را پیشنهاد داد که آن زمان مساله بیماری همسرم مطرح بود که مبتلا به سرطان بود که همه دار و ندارم را خرج او کرده بودم و خواه ناخواه من باید زیاد کار می کردم و نمی توانستم 2 سال مشغول یک کار باشم، «هزار دستان» 8 سال طول کشید. به او هم گفتم من دوست تو هستم. بچه محل هستیم من چیزی را از تو لاپوشانی ندارم، خیلی بدهکارم، باید کار کنم. علی هم حرف مرا قبول کرد و چیزی نگفت. ولی به عنوان 2 تا بچه محل و دو تا دوست با هم تماس داشتیم و مرگش هم برای من خیلی سخت بود.علی حاتمی با وسواس عجیبی کار می کرد و به همین دلیل تمام آثارش به یادگار مانده است.
زنده یاد مرتضی احمدی در میان آثار سینمایی اش بیشترین علاقه را به «اتوبوس» و «مردی که زیاد می دانست» داشت و گفته بود: از میان کارهای سینمایی ام بیشتر از همه «اتوبوس» و بعدش هم «مردی که زیاد می دانست» را دوست دارم که هر دو را با یدالله صمدی کار کردم. برای «اتوبوس» آقای صمدی تلفن کردند و گفتند: چنین چیزی است قصه را برایت می فرستم. من خواندم خوشم آمد، مرحوم اسلامی و حمید طاعتی هم بودند و از تهران که رفتیم خانم مهری مهرنیا هم اضافه شدند و بقیه بیشتر از بچه های خود ارومیه و هنرپیشه های ارومیه بودند. گروه بسیار خوبی داشتیم. مجتمع را گرفته بودند و ما همه آنجا زندگی می کردیم. به استثنای بچه های ارومیه که منزلشان و خانواده شان آنجا بودند. جمع خیلی خوبی داشتیم آنجا که کار می کردیم، همه با هم ورزش می کردیم همه با هم غذا می خوردیم به حدی خاطرات خوش آنجا دارم که شاید تا آخر عمرم آنقدر لذت نبرده باشم. ما شام که می خوردیم می رفتیم در اتاق می نشستیم و راجع به سکانس های فردا بحث می کردیم، یکی از کارهای خوبی که شد این بود که وقتی فردا، باید می رفتیم جلوی دوربین، می فهمیدیم باید چه کار بکنیم ومشکلی نداشتیم و به همین دلیل هم کار خوب شد. حتی یک نفر آنجا نبود که صدایی بلند کند و خود یداله صمدی خیلی خوب گروه را اداره کرد. بی اندازه از این فیلم خاطره خوب داریم. واقعا می توانم بگویم یک دقیقه ما دیر سرکارمان نبودیم با عشق کار کردیم و نتیجه اش را هم دیدیم.
ولی این سال ها متاسفانه طبق عادتی که دارم و تربیت شدم سر ساعت به فیلمبرداری می روم اما بازیگران جوانمان تا ساعت 10 ،11 نمی آیند و ما را گرفتار می کنند پس چون بیکار نشسته ام کیفیت را از دست می دهیم. ولی آن موقع این طوری نبود و آنقدر ما به هم مانوس شده بودیم که یک روز کار من زودتر تمام شد و می خواستم تهران بیایم. گفتند: فردا برو. گفتم: نه چون خانم من فوت کرده بود برادرم با زنش پیش بچه هایم بودند. باور کنید با مینی بوس آمدند پای هواپیما کوچک و بزرگ چه بچه های ارومیه چه بچه های تهران همه گریه می کردند.


مرتضی احمدی

با یدالله صمدی خیلی راحت می شود کار کرد. اولا بچه ها را خوب می شناسد و می داند تیپ ها چیست و خوب تفهیم می کند، قبلا سناریو را می دهد بازیگران می خوانند و می نشیند با آنها بحث می کند، اینها چیزهایی است که الان یواش یواش دارد از بین می رود. برای «اتوبوس» هادی اسلامی جایزه بازیگری گرفت و صمدی هم بهترین کارگردان شد.
این بازیگر با افسوس از تجربه ناتمامش با ناصر تقوایی یاد کرده بود: در فیلم «چای تلخ» 4 نقش اصلی وجود داشت که یکی را من برعهده داشتم و حسین یاری، گلاب آدینه و همسر ناصر تقوایی بقیه نقش ها را داشتند. اما متاسفانه نصف بیشتر فیلمبرداری شد و به خاطر مشکلات بین تهیه کننده و کارگردان کار متوقف شد. در «چای تلخ» نقش پدربزرگ را داشتم و با فیلمنامه خوبی که این فیلم داشت و وسواس فوق العاده زیاد تقوایی، شاید جایزه می گرفتم. ما تقریبا 3 ماه بود که کار می کردیم و خیلی خوب شده بود که یک دفعه تعطیل شد. علت هم فقط کُندی کار بود، یکی هم تدارکات فیلم بود که خوب کار نمی کرد و باعث شده بود تقوایی همیشه حالت عصبی داشته باشد. مثلا کاری که برای فردا صبح قرار بود آماده باشد می رفت می دید آماده نیست و کارگردانی که باید سرش به جاهای دیگر گرم باشد خودش کار می کرد. تقوایی روی نظم خیلی حساسیت و تاکید داشت و حتی 2 دقیقه دیر آمدن را اصلا نمی بخشید و متاسفانه تقریبا هر روز می رفتیم سرکار می دیدیم هیچ چیز آماده نیست و با وجود اینکه به تهیه کننده فیلم خیلی ارادت دارم اما ایشان نباید همه چیز را گردن آقای تقوایی می انداختند.
من سر «چای تلخ» 70 درصد بینایی یک چشمم را از دست دادم. یک منقل آتش بزرگی بود که کار من با آن بود و حرارت مستقیم به من می خورد بعد که تهران آمدم دیدم چشمانم خسته است و دکتررفتم، گفت: متأسفانه به اصطلاح قدیمی اش چشمت پخته شده است و 70 درصد بینایی چشم چپت را از دست داده ای. البته آمپول های زیادی هم زدم که متأسفانه جواب نداد.

هیچ نظری موجود نیست: