۱۳۹۲ دی ۱۷, سه‌شنبه

مادران ایرانی به جهانیان پیام صلح می دهند

جمشید مشایخی درباره حضورش در مستند «از ایران تا آرژانتین» که با هدف انتقال پیام فرهنگی و صلح دوستانه ایرانیان به جهان ساخته می شود، توضیحاتی ارائه کرد.

جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون درباره حضور خود در این مستند به مهر گفت: علی فتح لایق زاده کارگردان جوان سینمای ایران را با برخی از فیلم های مستندی که پیش از این با نگاه انسان دوستانه ساخته است، می شناسم و به دلیل این ویژگی که در آثار او دیدم پیشنهاد ساخت فیلم مستندی با موضوع پیام صلح و انسان دوستی مردم ایران به جهان را به او دادم و او هم پذیرفت.
وی در ادامه افزود: البته ناگفته نماند که این کارگردان از عشایر است و ارتباط خوبی با عشایر غرب ایران دارد و پیشنهاد من این بود که علاوه بر صحبت های من در این فیلم مستند، سراغ مادران از اقوام مختلف در موقعیت جغرافیایی مناطق عشایری برود و پیام صلح دوستی که حکایت از مهربانی و زیبایی فرهنگ ایران زمین دارد از آنها نیز بگیرد.
بازیگر سریال هزار دستان با اشاره به اتفاقی که در صفحه یکی از شبکه های اجتماعی برای مسی بازیکن فوتبال افتاده است، گفت: آنچه در صفحه فیسبوک لیونل مسی بازیکن آرژانتینی بعد از اعلام گروه بندی جام جهانی از سوی برخی از ایرانیان رخ داد، اتفاق ساده و معمولی نبود بلکه یک اتفاق ناخوشایند فرهنگی برای ایران و ایرانی بود. زمانی که این اتفاق افتاد تصمیم گرفتم از هر طریق ممکن صدای مردم ایران را به گوش جهان برسانم و بگویم آنچه را برای مسی رخ داد نباید به حساب همه ایران نوشت.
وی در ادامه افزود: در این فیلم مستند قرار نیست من به عنوان یک بازیگر مطرح شوم بلکه نماینده اقشار مختلف مردم مقابل دوربین قرار می گیرند و دیدگاه های خود را مطرح می کنند. در واقع این فیلم مستند پیام تصویری مردم را به گوش جهان می رساند. البته من به کارگردان پیشنهاد دادم که زنان به عنوان مادران این سرزمین جلوی دوربین بیایند چراکه ایران اسمی زنانه است و جا دارد که مادران این سرزمین سخن بگویند.
مشایخی درباره طراحی اولیه این فیلم مستند با نام «از ایران تا آرژانتین» توضیح داد: زنان عشایر پس از اینکه حرف های خود را مطرح می کنند هدیه ای به رسم یادبود که متعلق به صنایع دستی اقوام مختلف است به صورت نمادین به لیونل مسی اختصاص می دهند.
بازیگر فیلم  سوته دلان با اشاره به این مطلب که ایران و ایرانی در دنیا به ادب شناخته شده است، گفت: ایران در دنیا با بزرگان ادب شناخته شده است، حال اینکه این نام با بی درایتی برخی افراد دچار خدشه شده است و ما می خواهیم یکبار دیگر به جهان بگوییم ایرانی بی ادب نیست.
مشایخی در پاسخ به این پرسش که آیا برای حضور در آرژانتین اقدام کرده است، گفت: به شکل رسمی اقدامی نکرده ام اما مذاکراتی در حال انجام است و اگر به نتیجه برسد قطعا برای حضور در آرژانتین اقدام خواهم کرد.

هیچ نظری موجود نیست: