۱۳۹۲ دی ۱۷, سه‌شنبه

فرهنگ شریف در بیمارستان بستری شد

فرهنگ شریف استاد مطرح و بنام موسیقی ایران به دلیل آلودگی هوا، ضعف بدنی و سرگیجه در بیمارستان عرفان شهر تهران بستری شد.

به گزارش آنا، فرهنگ شریف نوازنده پیشکسوت موسیقی ایران که چندی پیش به علت ضعف بدنی و سرگیجه در منزل بستری شده بود، از پانزدهم دی ماه به علت وخامت بیماری به بیمارستان منتقل و تحت درمان پزشکان قرار گرفت که خوشبختانه در حال حاضر وضعیت ایشان بهتر از دیروز بوده و همه علائم حیاتی در وی رو به بهبود است.
فرهنگ شریف از نوازندگان سرشناس و برجسته و صاحب سبک‌ تار است که سال 1310 در شهر آمل به دنیا آمد و از نوازندگان برتر نیم قرن اخیر ایران محسوب می شود. وی تار را نزد استادان عبدالحسین شهنازی و مرتضی نی‌داوود، تارنوازان بزرگ اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی آموخت، اما شیوهٔ نوازندگی وی به اساتیدش شباهتی ندارد و مخصوص خود اوست. همچنین وی از تکنوازان و بداهه‌نوازان سرشناس موسیقی ایرانی هم شناخته می شود.
شریف در سن دوازده سالگی نخستین تک نوازی خود را که به صورت زنده از رادیو پخش می شد با موفقیت اجرا کرد و به دنبال آن در اغلب برنامه های گلها به عنوان تک نواز آواز، خوانندگان برنامه را همراهی می کرد. یکی از مهمترین و دلنشین ترین سبک های نوازندگی تار متعلق به اوست.
ایشان با ابداعاتی که در نحوه انگشت گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیم های تار انجام داده از تار صدائی کاملاً متفاوت به وجود آورده که بسیاری معتقندند زیباترین صدای تولید شده از ساز تار است. این آهنگساز با قریحه بی مانندش ملودی های بسیار لطیف و زیبا ساخته، استفاده از ظرفیت های تار در صدادهی های متنوع، سکوت های سنجیده، آفرینش جملاتی فارغ از قالب های ردیف، جواب های کوتاه و مؤثر، اجرای ماهرانه انواع کشش ها و مالش های طولی و عرضی که ریشه در روش های ویولن نوازی ایرانی دارد، تکیه بر خیال آزاد و قدرت ایجاد موقعیت های خلسه آور هنگام تکنوازی و آفرینش کوک های گوناگون اختصاصی از ویژگی های برجسته هنر نوازندگی استاد می باشد.
فرهنگ شریف در کارنامه هنری خود با خوانندگانی چون گلپا، ایرج، تاج اصفهانی، دلکش، غلامحسین بنان، محمدرضا شجریان، محمودی خوانساری، روح انگیز همنوازی داشته است و در چند فستیوال بین المللی از جمله فستیوال موسیقی برلین توانسته است ساز تار را به خوبی به جهانیان بشناساند. فرهنگ شریف چند سالی را در دانشگاه های مطرح آمریکا به امر آموزش موسیقی مشغول بود. استاد فرهنگ شریف دارای نشان درجه یک هنری معادل دکترا است که در دوره ریاست جمهوری خاتمی به وی اهدا شده است.

۲ نظر:

ناشناس گفت...

فرهنگ شریف جدا از اینکه آهنگساز و موزیسین بزرگی هست، انسان بسیار والا و ارجمندی است. آخرین بار توی بزرگداشت ایرج بود و خیلی هم سرحال بود. فرهنگ شریف و ایرج خیلی با هم توی رادیو و تلویزیون و سینما کار کردند. یادم هست که پاره ای وقتها با هم در « داستان شب » رادیو چه اجراهایی باهم داشتند که هنوز در خاطرم هستند (ناگفتنی است). فرهنگ شریف با جناب گلپایگانی و خیلی از خوانندگان بزرگ ایرانزمین اجراهای یکتا و بیشماری دارد. صفحه گرامافون از کارهای تکنوازی فرهنگ شریف هنوز در دسترس و بسیار شنیدنی و بی همتا هستند و سبک ویژه خودش را همیشه داشته و دارد. آروزی تندرستی و دلی شاد برایش داریم.

ناشناس گفت...

فرهنگ شریف را اولین بار در ارکستر مهدی خالدی که خوانندگی «دلکش» را
در یکی از فیلمهای اولیه دکتر کوشان همراهی میکرد دیدم(شایدشصت سال پیش)
برایش تندرستی آرزومیکنم)