۱۳۹۳ شهریور ۱۲, چهارشنبه

پس از سال ها انجام می شود / انتشار نخستین آثار داستانی احمد محمود

«سه کتاب» عنوان مجموعه ای از سه کتاب احمد محمود، نویسنده مشهور ایرانی، است که پس از سال ها قرار است دوباره منتشر شوند.

بابک اعطا فرزند احمد محمود با اعلام این خبر به ایسنا، گفت: این کتاب شامل آثار اولیه احمد محمود است که تنها یک بار در سال های جوانی او و در شهر اهواز منتشر شده بودند.
او افزود: پس از این که در حوزه داستان نویسی پدرم جایگاهی به دست آورد، دیگر دوست نداشت این آثار را منتشر کند، بنابراین این آثار که تنها یک بار و در سال های جوانی او در شهر اهواز چاپ شده بودند، به دلیل خواست پدرم امکان انتشار نیافتند. او گمان می کرد اگر این آثار را چاپ کند همه فکر می کنند برای نفع مالی آن است. اما با توجه به این که سال ها از این موضوع گذشته است و برخی از افراد به دنبال این آثار هستند تصمیم گرفتیم آن ها را منتشر کنیم.
فرزند احمد محمود ادامه داد: «سه کتاب» مجموعه ای مشتمل بر سه مجموعه داستان با نام های «مول»، «دریا هنوز آرام است» و «بیهودگی» است که برای انتشار از سوی انتشارات معین به وزارت ارشاد رفته است تا پس از گرفتن مجوز چاپ، منتشر شود.
همچنین صالح رامسری مدیر انتشارات معین از مجوز گرفتن کتاب «قصه آشنا» دیگر اثر احمد محمود خبر داد و در این باره به ایسنا گفت: این کتاب 25 سال قبل و تنها یک بار از سوی انتشارات نگاه منتشر شده بود و از آن زمان به بعد چاپ نشده بود. کتاب به تازگی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار گرفته است و در حال حاضر در دست حروف چینی است.
رمان «همسایه ها»ی احمد محمود یکی از معروف ترین آثار ادبیات داستانی معاصر است که در ایران اجازه انتشار ندارد.
احمد محمود چهارم دی ماه سال 1304 در اهواز متولد شد. پس از سپری کردن دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه در زادگاهش، وارد سیاست شد. محمود پس از کودتای ۲۸ مردادماه سال ۱۳۳۲ بازداشت شد، ولی به علت این که با حکومت پهلوی همکاری نکرد و توبه نامه هم امضا نکرد، مدت زیادی در زندان به سر برد.
بسیاری او را پیرو مکتب رئالیسم اجتماعی می دانند. معروف ترین رمانش «همسایه ها» نام دارد که در زمره آثار مهم ادبیات معاصر ایران شمرده می شود. همچنین رمان «داستان یک شهر» به نوعی دنباله رمان «همسایه ها» و روایت دوران تبعید او در شهرهای بندری جنوب ایران است. رمان «زمین سوخته» نیز گزارش این نویسنده از روز و سال های شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است.
این داستان نویس که تا پایان عمرش مشغول نوشتن بود، در اواخر عمر با بیماری تنگی نفس مواجه شد. اول مهرماه سال ۱۳۸۱ حالش وخیم شد و پس از انتقال به بیمارستان و بستری شدن، 12 مهر سال 1381، به دنبال یک دوره بیماری ریوی، در بیمارستانی در تهران درگذشت و در امام زاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.
مجموعه داستان های «مول»، «دریا هنوز آرام است»، «بیهودگی»، «زائری زیر باران»، «پسرک بومی»، «غریبه ها»، «دیدار»، «قصه ی آشنا»، و رمان های «همسایه ها»، «داستان یک شهر»، «زمین سوخته» و «مدار صفردرجه» از جمله آثار احمد محمود هستند.
محمود برای رمان «درخت انجیر معابد» در سال 1379 برنده  دوره  اول جایزه  هوشنگ گلشیری شد.

هیچ نظری موجود نیست: