۱۳۹۴ اسفند ۲۴, دوشنبه

جواد یساری: بعد از مرگم مجوز اجرا می‌گیرم!

جواد یساری یکی از شمایل موسیقی مردمی ایران است. یساری که در دهه 50 برای خود برو بیایی داشت، در سال‌های بعد از انقلاب هیچ‌گاه نتوانست به عنوان یک خواننده مجاز ظاهر شود.

چاره‌ای ندید جز اینکه در برنامه‌های خصوصی و مجالس عروسی به آوازخوانی بپردازد.
به گزارش ایسنا، یساری در گفتگوی خود که با مصطفی گلیاری در مجله «سرزمین پویا» داشته است، سعی کرده بخشی از گلایه‌های خود را درباره اینکه چرا هنوز که هنوز است مجبور است غیرمجاز بخواند، بیان کرده است.

بعد از انقلاب با موافقت دولت جدید جاهای سالم برنامه اجرا می‌کردیم
یساری درباره آخرین سال‌های فعالیتش در قبل از انقلاب می‌گوید: از سال 52 که کارم را شروع کردم تا سال 56 حدودا پنج تا آلبوم درآوردم که همه‌شون گرفت. آخریش «سپیده‌دم» بود که سال 56 منتشر شد. این کاست همه جا گل کرد و جایی نبود که گوش نکنن.
یساری درباره ادامه فعالیتش در آن سال‌ها می‌افزاید: سال بعدش انقلاب شد و با موافقت دولت جدید می‌رفتیم جاهای سالم و برنامه اجرا می‌کردیم. نم‌نم اونم جمع شد و دیگه نذاشتن کار کنیم.

جواد یساری

نخوندنم باعث شد یک مقدار حواس‌پرتی پیدا کنم
این خواننده که به علت دوری از خوانندگی در برهه‌ای از زمان اختلال حواس پیدا کرده بود، ادامه می‌دهد: نخوندنم باعث شد یک مقدار حواس‌پرتی پیدا کنم. مثل قناری که نذارن بخونه مریض شدم. یه دوستی داشتم تو امیریه که مطب داشت. رفتم گفتم دکتر درد من اینه، توی خیابون اگه یه جا ببینم مردم واسه شعار دادن جمع شدن فکر می‌کنم اینا واقعی هستن و دارن منو تشویق می‌کنن. تو خونه فکر می‌کنم رو سن هستم و می‌زنم زیر آواز. دکتر گفت یه جوری سرت رو گرم کن.
یساری ادامه می‌دهد: سه سال سرم را با کشتی گرم کردم. حالم خوب شد. یواش یواش موسیقی یه خرده شل شد و به قدیمیا مجوز اجرا دادن بیان بخونن. منم سه چهار بار رفتم تا مجوز بگیرم، هی گفتن صبر کن.

به آغاسی بعد از مرگ مجوز دادن
یساری درباره اینکه بالاخره چه زمانی مجوزدار می‌شود، می‌گوید: بعد مردنم. آغاسی هنوز زنده بود که ما از انجمن رشت شکایت کردیم به ارشاد و بعد بررسی کردن گفتن نعمت آغاسی بخونه ولی تا مجوز برسه آقانعمت رو کفن و دفن کرده بودن.
او در ادامه با اشاره به اینکه دوست دارد مجوزدار شود، اظهار می‌کند: آدم دردشو به پدرش نگه به کی بگه؟ دولت مثل پدر آدمه. دوست دارم صدام کنن و بگن علت اینکه نباید بخونی، اینه تا دلم خوش باشه اما هیچی نمیگن و فقط میگن صبر کن... کاش باز بگن این خلافو داری و نباید بخونی اما اینو هم نمیگن.

گاز حمام پسرم را گرفت!
خواننده قطعات «پول سیاه» و «سپیده‌دم» درباره زندگی خانوادگی‌اش هم می‌گوید: 48 سال پیش ازدواج کردم. دو تا بچه دارم. یکی 28 سالشه که بلژیک زندگی می‌کنه و یکی هم اینجاست. یک پسر به اسم مجید هم داشتم که خیلی باهوش بود. 13 ساله بود که رفت بلژیک و 15 ساله بود که گاز حموم گرفتش! مجید تو یک سال سه تا زبان خوند و شاگرد اول شد.

احسان خواجه‌امیری و محمد اصفهانی را دوست دارم
جواد یساری درباره خوانندگان مورد علاقه‌اش هم اظهار می‌کند: گلپا، ایرج و محمد اصفهانی را دوست دارم. پسر ایرج، احسان خواجه امیری هم خوب می‌خونه. همه‌ چی گوش می‌کنم جز صدای خودم. می‌دونی چیه؟ به صدای خودم شک کردم. می‌گم لابد صدام عیبی داره که میگن نباید بخونه.

۱ نظر:

ناشناس گفت...

با سلام

هر مصاحبه ای که مجله قدیمی ها با هنرمندان میکند حاوی چند نکته قابل تامل است .

اگر این نکات ظریف را جمعبندی کنیم سیر تحولات ۱۰۰ ساله اخیر ایران را از جنبه اجتماعی - فرهنگی و سیاسی درک خواهیم کرد .