۱۳۹۴ تیر ۸, دوشنبه

پیکر شهریار عدل در بهشت زهرای تهران دفن شد

پیکر شهریار عدل، باستان‌شناس و کارشناس تاریخ هنر و معماری در قطعه‌ نام‌آوران بهشت‌زهرای تهران دفن شد.

روز گذشته، در جریان مراسمتشییع پیکر شهریار عدل، برادرش گفته بود که اگر اجازه دفن او را در یک محوطه باستانی ندهند، پیکر او را از ایران می برد.
دیروز (یکشنبه) کامران عدل، برادر شهریار عدل در جریان این مراسم گفته بود: "بخشی از زادگاه ما در افغانستان است مدتی است که سعی می‌کنم شهریار در یک محل باستانی دفن شود جایی که او بسیار کار کرده، اما نشد."
کامران عدل گفته بود: "حتی پیش‌بینی شده بود که جایی در نزدیک تهران دفن شود اما شب گذشته به من اعلام کردند که در این مکان هم نمی‌توانم او را دفن کنم، بنابراین تصمیم گرفتم او را در بهشت زهرای تهران امانت بگذاریم و تکلیف او مشخص شود و در نهایت یا او را در هرات نزد جدش دفن کنیم و یا به پاریس ببریم."
شهریار عدل، روز یکشنبه، ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) در سن ۷۲ سالگی در فرانسه درگذشت و چند روز بعد پیکرش به تهران منتقل شد.


مراسم تشییع پیکر شهریار عدل
شهریار عدل در سال ۱۳۲۲ در تهران به دنیا آمد و در ۱۶ سالگی برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت. پس از گرفتن دیپلم، تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسه عالی علوم تاریخی در سوربن ادامه داد و هم زمان به تحصیل در تاریخ عمومی هنر، باستان‌شناسی مشرق‌زمین و تاریخ هنرهای دوره اسلامی در مدرسه موزه لوور پرداخت.
آقای عدل دکترای خود را در رشته تاریخ ایران و آسیای میانه گرفت. موضوع پایان‌نامه او "فتوحات همایون" بود که به جنگ‌های شاه عباس در خراسان و فتح هرات می پرداخت.

هیچ نظری موجود نیست: