۱۳۹۳ دی ۱۹, جمعه

یادگاری مرتضی احمدی

ویراست تازه «فرهنگ بروبچه های ترون» (کلمه های ویژه، واژه ها،  اصطلاحات و ضرب المثل های تهرانی) اثر مرتضی احمدی منتشر شد.

به گزارش ایسنا، مرتضی احمدی که به تازگی از دنیا رفته در یادداشتی بر این کتاب می نویسد: «زبان تهرانی زبانی است جذاب و شیرین و همه پسند و همه گیر که در این شصت هفتاد سال اخیر به همه جا نفوذ کرده و در آینده نیز به نفوذش می افزاید و به همه جا سرک می کشد. اگر این حرکت تداوم خود را حفظ کند - که می کند - شاید صد الی صد و پنجاه سال دیگر زبان تهران جایگزین سایر لهجه ها شود ، اما خود بچه های تهران آن هنگام دیگر نیستند که برپایی امپراتوری زبانشان را جشن بگیرند.
من برای جمع آوری فرهنگ بروبچه های ترون به یاری حافظه ام متکی بودم و گپ زدن با بچه محل های هم سن و سالم و بچه های اصیل تهران و یادداشت کردن نکاتی که در گفته هایشان می یافتم. و امیدوارم که با این کار کمی از دینم را به زادگاهم ادا کرده باشم.»
ویراست دوم «فرهنگ بروبچه های ترون» در 320 صفحه با شمارگان 1650 نسخه و قیمت 19 هزار تومان در انتشارات هیلا به چاپ رسیده است.
مرتضی احمدی متولد سال ۱۳۰۳ در جنوب تهران، 30 آذرماه امسال از دنیا رفت. او هنرمند تئاتر، سینما، تلویزیون، دوبله و موسیقی بود که کتاب هایی را نیز منتشر کرده است.


ویراست تازه «فرهنگ بروبچه های ترون»

هیچ نظری موجود نیست: