۱۳۹۳ شهریور ۱۱, سه‌شنبه

شهرام ناظری: 30 سال سکوت کردم و ادامه خواهم داد

شوالیه آواز ایران گفت: من 30 سال سکوت کرده ام و این راه را ادامه خواهم داد. این اخلاق قدیمی من است و فکر می کنم باید همین طور حرکت کنم زیرا اگر بخواهم حرف بزنم یک سینه سخن دارم.

به گزارش ایسنا، این هنرمند پیشکسوت که قرار است بزودی در تالار وزارت کشور کنسرت داشته باشد، گفت:  برنامه های من سال گذشته در خدمت امور خیریه بود. اتفاقاتی که در مدرسه شین آباد افتاد مرا تحت تأثیر قرار داد و از طرفی اجراهایی را هم برای بیماران جزامی و بیماران بی بضاعت سرطانی کردستان داشتیم.
وی افزود: شاید این موضوع چند دلیل داشته باشد، اول اینکه بنده کرد هستم و بیشتر این حادثه ها در مناطق کردنشین رخ داده است و از طرفی قوم کرد همیشه بیشتر از سایرین تحت فشار بوده و محروم مانده اند.
شهرام ناظری تأکید کرد: هر هنرمندی وظیفه دارد که سرمشقی برای سایرین در زمینه کارهای انسانی باشد. همه ما انسانیم. اینکه فقط خوب ساز بزنیم و یا خوب بخوانیم کافی نیست بلکه عملکرد انسانی و تفکر یک هنرمند بسیار مهم است.
او ادامه داد: به زعم بنده هنرمندانی که خط واقعی هنر و نگاه انسانی را ادامه می دهند ماندگار می شوند و کسانی که از این مدار عشق و انسانیت خارج می شوند در انتها هنر خود را از دست خواهند داد. بنده هم کار مهمی نکرده ام اما آنچه را از دستم برمی آمد، انجام داده ام. به هر حال دریافت همین جوایز انسان دوستانه است که برای هنرمند مهم است.
شهرام ناظری که در نشست خبری صبح 11 شهریورماه در خانه هنرمندان سخن می گفت درباره کنسرت پیش رویش توضیح داد: این کنسرت قرار بود توسط یک گروه خارجی و با همکاری بنده و حافظ ناظری برگزار شود. برنامه ریزی های ما از 6 ماه قبل آغاز شد، با یک گروه خارجی قرارداد بستیم و بسیاری از دست اندرکاران آماده بودند تا این برنامه انجام شود، برنامه ای که قرار بود به نام صلح ایران به روی صحنه برود.
ناظری در همین باره اضافه کرد: متأسفانه به دلیل اینکه همیشه موسیقی در کشور جدی گرفته نمی شود این برنامه لغو شد و ما دچار خسارت های مادی و معنوی شدیم. زیرا آن گروه  خارجی وقت شان را در شهریورماه خالی گذاشته بودند و فکر می کردند قرار است به ایران بیایند.
وی افزود: این کنسرت قرار بود در سالن وزارت کشور برگزار شود و برای اینکه خسارت بیشتری نپردازیم خودم جور این موضوع را کشیدم و قرار شد برنامه ای در وزارت کشور داشته باشم.
شهرام ناظری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا صلاح دیده برای این کنسرت نشست خبری برگزار کند، توضیح داد:  مهمترین دلیل برگزاری این نشست خبری لغو برنامه ما با گروه خارجی بود و این رویداد مشکل زیادی برای ما بوجود آورد. در این برهه که دولت اصرار دارد روابط خارجی بهتری داشته باشیم اما گویا ایشان فقط از هنر حرف می زنند.
شوالیه آواز ایران درباره کیفیت صدای سالن وزارت کشور اظهار کرد: ما سعی می کنیم بتوانیم صدای مطلوب و خوبی را در سالن ارائه دهیم. از چند گروه برای صدابرداری کنسرت دعوت کرده ایم و سعی مان این است که این موضوع به طور جدی پیگیری شود و تلاش ما این است که این نقص برطرف شود.
وی درباره قطعاتی که در کنسرت اجرا خواهد کرد، توضیح داد: بخشی از برنامه قطعات خاطره انگیز بنده را تشکیل می دهد و بخش دیگر هم مربوط به قطعات جدید است. البته غافلگیری هایی هم برای مخاطبان در نظر داریم. بنده در مراسم درگذشت زنده یاد بهبهانی یکی از اشعار او را به نام «دوباره می سازمت وطن» به صورت بداهه اجرا کردم و دوستان پیشنهاد کردند که این قطعه باز هم اجرا شود. بنابراین در این کنسرت به یاد سیمین بهبهانی و محمدرضا لطفی این قطعه را اجرا می کنیم.
او با بیان اینکه در این کنسرت گروه مولوی همراهی اش می کنند، اظهار کرد: حافظ ناظری در این کنسرت حضور نخواهد داشت زیرا ترجیح می دهد در زمینه دیگری فعالیت داشته باشد. به هر حال حافظ شخصیت مستقلی دارد.
در بخش دیگری از این نشست خبرنگاری درباره مناقشه میان حافظ ناظری و هوشنگ کامکار سوال پرسید که ناظری در پاسخ به این سوال گفت: موسیقی همیشه زیر ضربه بوده است اما نباید بگذاریم که این آب گل آلودتر شود. حافظ یک شخصیت مستقل است، آن سوی دنیا زندگی می کند و با ما تفاوت دارد. بنابراین من در این باره دخالت نمی کنم. هوشنگ کامکار هم اعتقادات خودش را داشته و آزاد بوده انتقاد کند. حافظ هم به عنوان کسی که کار هنری می کند حق جواب داشته است.
شهرام ناظری تأکید کرد: اگر می خواستم دخالت کنم در این 30 سال حرف می زدم که چه واحدهای فرهنگی و چه مافیای پنهانی در موسیقی به من ضربه زدند. من 30 سال سکوت کردم و همین طور هم حرکت می کنم.
او در بخش دیگری از سخنانش در ارزیابی از فعالیت های دفتر موسیقی گفت: آقای ارجمند تازه بر این مسند نشسته اند و باید به او فرصت داد تا ببینیم عملکردش چگونه است. فعلا برای قضاوت زود است.
او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا لغو کنسرت حافظ ناظری در ایران باعث شده او قید کنسرت در کشور را بزند یا خیر؟ گفت: حافظ قید کار را نزده است. شاید چند ماه دیگر یا چند بار دیگر بتواند با گروه خارجی در تهران اجرا داشته باشد. اگر هنرمندان خارجی به ایران بیایند و واحدهای فرهنگی و وزارت امور خارجه همکاری لازم را انجام دهند و برای هنرمندان ویزا صادر شود این اتفاق خواهد افتاد.
این هنرمند پیشکسوت در بخش دیگری از سخنانش از آماده شدن آلبوم «شاهنامه کردی 2 » خبر داد و درباره پروژه های جدیدش گفت: پنج سال است که هیچ کاری منتشر نکرده ام که این موضوع به مسائل متفاوتی برمی گردد. عملکرد رسانه ها و واحدهای فرهنگی از یک طرف و مسائل شخصی هنرمند مثل دلسردی از طرف دیگر، موجب این امر می شود.
وی افزود: در حال حاضر مشغول انجام کاری بر روی اشعار نیما یوشیج هستم که تنظیم هایش بر عهده ارشک رفیعی است و بخشی از آن را هم خودم انجام داده ام. البته نمی دانم زمان انتشار کار چه زمانی است. اثری را هم با دوتار انجام دادم که کار بسیار متفاوتی است و امیدوارم زودتر تمام شود. اثر «زاگرس» از سال ها پیش مانده است که نمی دانم چرا انتشار پیدا نمی کند. اثری هم برای تنبور در دست دارم که ادامه راه آواز اساطیر است.
او از در دست داشتن پروژه هایی برای موسیقی کردی به خصوص کردی کرمانشاهی خبر داد و اضافه کرد: پروژه ای را به نام «کوروش کبیر» در دست دارم که امیدوارم این کار با همت دوستان عزیز انجام شود و امیدوارم مشکلی پیش نیاید زیرا بعضی ها از نام کوروش ناراحت می شوند. یک زمان شاهنامه هم همین طور بود. بعضی کوته فکران فکر می کردند چون شاهنامه کلمه شاه دارد خوب نیست اما وقتی دیدند این کار را در اروپا اجرا کردم کمی متقاعد شدند.
این هنرمند پیشکسوت که چندی پیش فراخوانی را برای برگزاری کلاس های آواز منتشر کرده بود، در این باره توضیح داد: در مورد کلاس ها باید بگویم ما مشکل مکان برگزاری داریم زیرا به یک کلاس بزرگ احتیاج است که شهریه آن هم زیاد نباشد. من قول می دهم جایی را تهیه  کنم تا این کلاس ها برگزار شود.
شهرام ناظری در بخش پایانی سخنانش دیدگاه خود را درباره ممنوعیت تدریس موسیقی در فرهنگسراها بیان کرد و گفت: چه بگویم جز اینکه متأسفم. همیشه زورشان به موسیقی می رسد. جز تأسف کاری از دستم برنمی آید.

۲ نظر:

ناشناس گفت...

صدای بی نظیر آقای شهرام ناظری مرا مست می کند. متحیرم که در گلو قند دارد یا نمک ؟؟
درود بر ایشان و سایر کردها

ناشناس گفت...

صدای بی نظیر ایشان من را مست می کند . متحیرم در گلو چه دارد قند یا نمک؟؟
درود بر ایشان و سایر کردها