۱۳۹۲ دی ۱۰, سه‌شنبه

مجله بخارا ویژه «سایه» منتشر شد

تازه ترین شماره مجله «بخارا» ویژه هوشنگ ابتهاج (ه. الف. سایه) منتشر شد.

به گزارش ایسنا، در شماره 95 و 96 نشریه «بخارا» در بخش نقد ادبی، نوشتارهایی از محمدرضا شفیعی کدکنی، محمدعلی موحد، بهرام بیضایی و جلال خالقی مطلق منتشر شده است. در بخش فلسفه هنر نیز نوشته ای با عنوان سفر من در قرن پانزدهم میلادی، داریوش شایگان ترجمه نازی عظیما، و در بخش جهان اسلامی مطلبی از سیدمصطفی محقق داماد به چاپ رسیده است.
مطالبی هم در بخش ایران شناسی منتشر شده از جمله شاهنامه پژوه ناشناخته؛ علیرضا شاپور شهبازی و گزارشی از ششمین گردهمایی دوسالانه انجمن جوانان فارسی زبان. در بخش ایران شناسی در کشورهای آلمانی زبان نیز سند گزارش دیدار نماینده سوییس در ایران با دکتر محمد مصدق و گزارشی از اعطای مدال گوته به محمود حسینی زاد انتشار یافته است.
همچنین در بخش تاریخ معاصر مطلبی از ناصر تکمیل همایون با عنوان «دکتر محمد مصدق ریاست کمیسیون تطبیق حواله جات مالیه» و مطلب دیگری با عنوان «گزارش های مطبوعات و احساسات مردم ایران در جریان صادر شدن نفت ملی شده ایران به ژاپن، در سال 1332» به قلم هاشم رجب زاده منتشر شده است.
بخش جشن نامه ه. الف. سایه نیز شامل گزارش شب نکوداشت این شاعر غزل سرا و گزارش تصویری آن است. در این جشن نامه مطالبی از جمله «استاد مسلم زبان فارسی» محمدافشین وفایی، «غزلی پیشکش به سایه» سیمین بهبهانی، «سه گفتار درباره سایه و شعر او» محمدرضا شفیعی کدکنی، «همیشه با شما بوده ام» محمود دولت آبادی، «زیستن با سایه و مرتضی کیوان» پوری سلطانی، «پدرم سایه» یلدا ابتهاج، «از باور خودم گفتم و با صداقت گفته ام» ه. الف. سایه، «خواب خوش در سایه دیوار سایه» محمدابراهیم باستانی پاریزی، «با سایه در سایه خاطرات» ایرج افشار، «سایه روشن های شعر سایه» نادر نادرپور، «درباره زمین» مهدی اخوان ثالث، «سال شمار زندگی» امیرهوشنگ ابتهاج (ه.الف. سایه) و 17 شعر از او و «سروده های سایه در موسیقی ایران» مهدی فیروزیان منتشر شده است.
در بخش دیگری از این نشریه به قلم بهاءالدین خرمشاهی مطلبی با عنوان «سایه خورشید سواران طلب» / بار دیگر نگاهی به حافظ به سعی سایه» (بعد از 15 سال) به چاپ رسیده است.
از دیگر بخش های این شماره از «بخارا» هم «آویزه ها» (درگذشت محمد زهرایی، کتابی دیگر از مسکوب، عشق نولدکه به تحقیق)، «پاره های باستان شناسی» و «پنج مقوله» (یادی از جمالزاده به مناسب سالمرگش، میترا در هلوسیا، معمای خاندان خزیمه) هستند.
همچنین بخش دیگری از این مجله به مراسم «شب های بخارا» ویژه دکتر محمدرضا باطنی اختصاص پیدا دارد که در آن مطالبی از علی دهباشی، مجدالدین کیوانی، داوود موسایی، رضا نیلی پور، یحیی مدرسی، عبدالرحمان نجل رحیم، سیروس علی نژاد، محمدرضا باطنی و... به چاپ رسیده است.
دیگر بخش های مجله هم به مسائلی مربوط به تاریخ نشر کتاب در ایران، یادداشت ها، معرفی و نقد کتاب، یاد و یادبود و پراکنده ها اختصاص دارد. «بخارا» با مدیرمسؤولی و سردبیری علی دهباشی با قیمت 15 هزار تومان منتشر شده است.

هیچ نظری موجود نیست: