۱۳۹۴ اسفند ۲۶, چهارشنبه

علی پروین: نوروز فقط خوش می‌گذرانم

پیشکسوت باشگاه پرسپولیس در آستانه سال نو با تبریک عید به مردم می‌گوید، مسئولان این باشگاه و فوتبال ایران کمتر به پیشکسوتان بها می‌دهند.
علی پروین در گفتگویی متفاوت و نوروزی با ایسنا، درباره زندگی شخصی خود و همین طور وضعیت این روزهای پرسپولیس صحبت کرد. پروین اعتقاد دارد مسئولان فوتبال ایران کمتر به پیشکسوتان بها می‌دهند. او حتی در اظهارنظری جالب می‌گوید زمانی که قصد دارد به ورزشگاه برود بلیت در جیبش می‌گذارد تا مقابل در ورزشگاه جلویش را نگیرند. پروین همچنین می‌گوید تعطیلات نوروز را در ویلایش به همراه خانواده سپری می‌کند و همیشه سعی می‌کند خوش بگذراند.

سال 94 برای علی پروین چطور گذشت؟
ابتدا می‌خواهم آغاز سال 95 را خدمت هموطنان عزیزم تبریک بگویم. امیدوارم هرجا هستند شاد و پیروز باشند. من عید نوروز را واقعا دوست دارم.

علی پروین

سالی که گذشت برایتان چطور بود؟
سال 94 از نظر تجارت زیاد خوب نبود. ما چون کارمان آزاد است اگر فروش 11 ماهه همین آقامحمود را ببینید سر سال یک چیزی هم باید رویش بگذارید. به نظر من سال خوبی نبود. ان‌شاءالله 95 سال خوبی باشد.

اگر بخواهید از نظر ورزشی سال 94 را بررسی کنید به نظرتان می‌شود گفت این سال خوب بوده؟
اگر بخواهیم از نظر ورزشی نگاه کنیم پرسپولیس خیلی خوب شد. اوایل خیلی بد بود. آن موقع که هشتم و نهم بود من دو سه بازی‌اش را دیدم و گفتم که جزو 4 تا تیم می‌آید. من فکر می‌کنم که... (موبایلش زنگ می‌خورد) حتی می‌تواند اول شود. ببینید بازی با استقلال به نظر من 6 امتیاز دارد. اگر این بازی را ببرند فکر می‌کنم پرسپولیس قهرمان می‌شود.

اگر بخواهید سال 94 را فارغ از پرسپولیس و صرفا فوتبالی نگاه کنید چطور ارزیابی می‌کنید؟
از نظر فوتبالی خوب کار کرد و بد هم نبودند.

علی پروین معمولا در عید نوروز چه برنامه‌ای برای خود دارد؟
من عید نوروز را خیلی دوست دارم. واقعا کیف می‌کنم که نوروز می‌رسد. از همین الان ذوق این را دارم که زود به شمال بروم.

به چه کسانی عیدی می‌دهید؟
فقط به دو نوه‌ام عیدی می‌دهم و به هیچ کس دیگر عیدی نمی‌دهم.

به فرزندان‌تان عیدی نمی‌دهید؟
نه دیگر. بزرگ شده‌اند. آن‌ها باید به ما عیدی بدهند!

سال 95 را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
در سال 95 تیم ملی فوتبال ایران دو بازی پیش رو دارد که به اعتقاد من این دو بازی تدارکاتی است. مرحله دوم هم زیاد سخت نیست. ما راحت به جام جهانی صعود می‌کنیم.

در دوره شما بازیکنان چقدر پول می‌گرفتند؟
شما از آقای قلیچ و یا عبادی زاده که کنار من نشسته‌اند بپرسید که در طول عمر فوتبال‌شان چقدر پول گرفته‌اند.

خاطره‌ای از دوران حضور وحید قلیچ در پرسپولیس دارید؟
بهروز سلطانی و وحید قلیچ دروازه‌بانان من بودند و من نوبتی آن‌ها را درون دروازه قرار می‌دادم. یک روز قلیچ، سلطانی را به ورزشگاه امجدیه می‌فرستد و زمانی که سلطانی به ما می‌رسد می‌بیند بازی شروع شده است. قلیچ به سلطانی کلک زد تا درون دروازه قرار بگیرد (می‌خندد).

اواخر سال 94 همایون بهزادی فوت کرد و کام پرسپولیسی‌ها سخت شد.
به خاطر همین می‌گویم سال 94 سال خوبی نبود. من با همایون بهزادی زندگی کردم و هنوز هم باور نمی‌کنم که نباشد.

به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ورزشکاران ایران آیا از عملکرد مسئولان در قبال پیشکسوتان رضایت دارید؟
مسئولان ما منتظرند تا شما بمیری و پیکرت را در امجدیه بچرخانند و بعد حتی به بهشت زهرا نمی‌روند و می‌روند دنبال کار خودشان. تا زمانی که پیشکسوتان زنده‌اند کسی به فکر آن‌ها نیست. بروند سر بزنند و ببینند آقای قلیچ چه کار می‌کنند، اوضاعش خوب است یا بد.

چند وقت قبل با طاهری دیدار کردید. در این دیدار چه صحبت‌هایی بین‌تان مطرح شد.
در مراسم همایون بهزادی آقای طاهری را دیدم و او از من خواست که به باشگاه بروم و ببینمش. من هم گفتم دوشنبه می‌آیم. رفتم باشگاه و یک ساعتی با طاهری دیدار کردم. البته راجع به فوتبال صحبت نکردیم.

از آقای طاهری گله نکردید که باشگاه به پیشکسوتان کمتر بها می‌دهد؟
حرف زدن در این مورد فایده‌ای ندارد. وقتی افرادی همچون قلیچ به ورزشگاه آزادی می‌خواهد برود تا یک بازی را تماشا کند جلویش را می‌گیرند چون او را نمی‌شناسند. فردی را جلوی در نمی‌گذارند تا پیشکسوتان را بشناسد. فقط من را می‌شناسند. من آمدم گفتم بیایید یک جایگاهی درست کنیم تا پیشکسوتان در ورزشگاه آزادی به جایگاه خود بروند. اما هیچ فایده‌ای نداشت. شما الان بیایید و علیه کفاشیان مصاحبه کنید. چه کسی گوش می‌دهد؟ بهترین راه این است که صحبت نکنیم. من خودم زمانی که به ورزشگاه می‌روم دو تا بلیت VIP در جیبم می‌گذارم که اگر جلویم را گرفتند بلیت‌ها را نشان بدهم و بروم داخل. البته من را تا به حال نگرفته‌اند اما همیشه برای اطمینان این کار را انجام می‌دهم.

آقای پروین درآمد شما فقط از راه شغل آزاد است؟
من فقط از شغل آزاد درآمد دارم. در تمام دوران فوتبالم جمعا 200-300 تومان پول نگرفتم.

در طول این سال‌ها خاطره‌ای دارید که برای ما تعریف کنید؟
زندگی یک ورزشکار پر از خاطره است. در دوران ما هم بازی می‌کردیم و هم عشق می‌کردیم. سال 60-61-62-64-65 پنج سال پشت سر هم قهرمان شدیم. من هم کنار همین بازیکنان بازی می‌کردم و کمی بزرگتر بودم و بازیکنان را هدایت می‌کردم. الان بالغ بر 200 شاگرد دارم که چندین نفر از آن‌ها در تیم‌های مختلف مربی‌گری می‌کنند اما متاسفانه مسئولان این پیشکسوتان را دست کم می‌گیرند. باید زمانی که پیشکسوتان زنده‌اند به سراغ‌شان برویم.

تعطیلات نوروزی علی پروین چگونه می‌گذرد؟
من عاشق نوروز هستم و همیشه در نوروز خوش می‌گذرانم. در ویلای من تور والیبال می‌بندیم و صبح و بعدازظهر بازی می‌کنیم. شب‌ها هم بستنی می‌خوریم و می‌خوابیم. کل 15 روز تعطیلات، زندگی ما همین است.

هیچ نظری موجود نیست: