۱۳۹۴ بهمن ۲۶, دوشنبه

درگذشت سیروس قهرمانی اولین پهلوان ایران + عکس

سیروس قهرمانی اولین پهلوان ایرانی که بیش از 60 سال شیرهای درنده را رام می کرد، سرانجام در سن 78 سالگی به علت عارضه قلبی درگذشت.
سیروس قهرمانی معرکه گیری بود که در سال های 1330 تا 1340 با انجام حرکات محیرالعقول در شیراز به شهرت رسیده بود در سن 78 سالگی به کام مرگ فرو رفت،
قهرمانی اولین پهلوان ایرانی بود که توانست شیرهای درنده را رام کند و آنها را به نمایش در اورد,و به همین سبب شهرت جهانی پیدا کرد تا جایی که آوازه او به کشورهای دیگر رسید و با اجرای نمایش های مهیج نفس را در سینه تماشاچیان حبس می کرد و علاقه مندان را از همه جا برای دیدن نمایش هایش به شیراز می کشاند.
وی با سفر به هندوستان از خانم گاندی دو فیل هدیه گرفت و پس از نمایش در پاکستان، کویت و... چندین قلاده شیر و بیش از 40میمون سوغات اورد.
رستم قرن بیستم علاوه بر مبارزه و نمایش با شیرها و قدرت نمایی با فیل ها به پاره کردن زنجیر و سینی های فلزی هم می پرداخت و به علاوه ان مهارت خاصی در نگه داری چندین خودرو درحال حرکت با دست هایش را داشت، وی حتی چندین بارهم کامیون های سنگین را از روی بدنش عبور داده است.
سیروس قهرمانی پهلوانی بود که بدلیل مساعدتهای مالی به نیازمندان و مشارکت در ازادی زندانیان غیر عمد در بین مردم محبوبیت پیدا کرد و همیشه سیرک های او مملو از جمعیت بود.
قهرمانی 300 هکتار زمین داشت که 20 هکتارش را به باغ وحشی برای نگهداری بیش از 100 قلاده شیر و حیوانان گوناگون اختصاص داده بود و بخش اعظمی از زمین ها را برای ساخت بیمارستان انتقال خون و نهضت سوادآموزی وقف کرد.
یادگاران این پهلوان بزرگ 9دختر و دو پسر هستند که پسرها هم ادامه دهنده راه این قهرمان ارزشمندند. آفتاب عمر این پهلوان بلند آوازه شیرازی پس از 78 سال خودنمایی در پسین یکشنبه 25بهمن ماه غروب کرد.
روحش شاد و یادش گرامی باد.

زنده یاد سیروس قهرمانی

زنده یاد سیروس قهرمانی

زنده یاد سیروس قهرمانی

۱ نظر:

Unknown گفت...

روانت شاد پهلوان از زمانگیه بچه بودم شاهد قهرمانیهایت بودم وهمه این مواردی که در این نوشته بیاد قهرمانی آمده است از نزدیک شاهد بودم براستی که نفس حبس میکرد بعدها چند سالیبعد از انقلاب بچه هایم را به دیدنش به شیراز بردم در گوشه ای از باغ ملی باغ وحشی داشت وتا پیدایش نکردم وبا او حرف نزدم وبه بچه ها معرفی نکردم نرفتم امیدوارم فرزندانش نیز شهامت وخیرخواهی اورا داشته باشند چیزی که اینجا ذکر نشده است گویا در اطراف تهران باغ وحشی دارد ونیز بازی در فیلم ها اشاره نشده است انسان دلاوری بود روانش شاد