۱۳۹۴ مرداد ۲۳, جمعه

آخرین گفت وگوی علی حاتمی؛ همزمان با زادروز سعدی سینمای ایران

امروز جمعه، 23 مرداد مصادف است با زادروز زنده یاد علی حاتمی، کارگردان بی مانند و صاحب میراث سینمای ایران؛ فیلمسازی که در 71 سال پیش و در چنین روزی در خیابان شاپور تهران به دنیا آمد.

وی در 14 آذر 1375 دیده از جهان فرو بست و مرگ زودهنگامش دریچه دوربین را به بخشی از تاریخ ایران بست و سینمای ایران را از شنیدن دیالوگ های شیرین، یکه و شعر گونه اش محروم کرد.
به گزارش ایسنا، این کارگردان در آخرین روزهای زمستان سال 74 پیش از سفر به خارج از کشور، جهت پیگیری درمانش مقابل مصطفی شایسته و امید روحانی نشست و در گفت وگویی از راز ماندگاری سینمایش، بیماری و «جهان پهلوان» سخن گفت که بعد از درگذشتش به عنوان آخرین مصاحبه او در گزارش فیلم منتشر شد.


علی حاتمی

این روزها مثل این که در تدارک سفر هستید؟
این سفر اگر خدا بخواهد برای معالجه است. پس از انجام مراحل مقدماتی فیلم تختی بنا بود که محله های قدیمی باغ چالی و خانی آباد را در همان شهرک هزاردستان بسازیم. پس از این که کار به مراحل پایانی رسید،  احساس درد شدیدی در ناحیه کمر کردم که آن را به حساب کار زیادی گذاشتم. اما ظاهرا درد مربوط به ناحیه دیگری بود. مشعول مداوا شدم اما بعد از گذشت چند ماه نتیجه ای حاصل نشد. حالا پزشکان تصمیم گرفته اند که معالجات در انگلستان ادامه یابد. به خواست خدا می روم و امیدواریم توفیق این را داشته باشم که سلامت برگردم و طرح های ناتمام را به اتمام برسانم؛ البته هیچ وقت طرح های آدم تمام نمی شود. بخشی از طرح ها همیشه ناتمام می ماند.

شما علاوه بر تختی، چند پروژه بزرگ دیگر را هم آماده کرده بودید. پروژه هایی مثل ملکه های برفی و آخرین پیامبر. چرا اول سراغ تختی رفتید؟
بنا به ترتیب زمانی اول تختی را آماده کرده بودم و بعد دو طرح دیگر را. برای ساخت هم به همین دلیل اول سراغ این طرح رفتم.

پس از سفری که به خاطر دلشدگان داشتید،  ظاهراً سفر دیگری به خارج از کشور نداشته اید.
بله، من اصولا زیاد اهل سفر نیستم.

چرا؟ سفر که به هنرمند گستردگی دید می دهد. با توجه به شیوه کار شما و استفاده وسیع از رنگ و نور و معماری، به نظر می رسد که باید زیاد مسافرت کنید، اما من حتی شنیده ام از پرواز می ترسید!
(با خنده) بله می ترسم! اما زمانی که به خاطر کار به سفر می روم، این ترس را فراموش می کنم. فکر می کنم سفری هم که در پیش دارم یک سفر کاری است. چون اگر این معالجه صورت نگیرد به هر حال کار فیلمسازی شروع نخواهد شد.

ولی گویا علاوه بر معالجه برای کار هم می روید؟
اگر از معالجه ها زودتر نتیجه بگیرم، قصد دارم برای فیلم «تاریخ معاصر» چند مصاحبه با شخصیت های سیاسی که در خارج از کشور هستند انجام دهم.

بیماری و سفر شما فرصتی بود که ما با یک همایش ملی روبه رو شویم. شاید این برای شما عادی باشد اما برای ما تجربه تازه ای بود. نظر خودتان چیست؟
قدرشناسی مردم و مسؤولان برای من عادی بود،  اما حضوری این چنینی را انتظار نداشتم. آدم هیج وقت اندازه خودش را نمی داند. وقتی آدم چنین لطفی را از مردم می بیند، مسئولیتش بیشتر می شود. یعنی اگر تا پیش از این تا حدی کمال گرا بود، طبیعتا از این به بعد سعی می کند مردم را بیشتر در نظر بگیرد. مردم گاهی از لحاظ عاطفی آنقدر ابراز محبت می کنند که احساس می کنم از هر جهت باید خود را منزه و تزکیه کنم تا لیاقت آنها را داشته باشم.

پیامی برای خیل علاقمندانتان به عنوان یکی از مفاخر ملی ندارید؟
از همه مردم تشکر می کنم. امیدوارم لیاقت این همه محبت را داشته باشم. آرزو می کنم سلامت را به دست بیاورم تا توفیق خدمتی بیبشتر پیدا کنم.

تختی در کجای کارهای شما قرار می گیرد. آیا نوعی احساس عاطفی نسبت به تختی دارید؟ این را از این لحاظ می گویم که شما برای مردم به نوعی قرینه تختی در عرصه هنر هستید. آیا این باعث یک احساس نزدیکی بین شما و تختی نیست؟ چه چیزی باعث می شود سراغ تختی بروید؟
دلایلش کاملا مشخص است. من همیشه خواسته ام مواردی را که برای سینما بکر است ارائه دهم. تحقیقا کشتی اصیل ترین ورزش ماست. به همین دلیل اگر بخواهیم یک فیلم ورزشی بسازیم، درباره کشتی خواهد بود. سمبل کشتی هم در روزگار معاصر ما تختی است. پس به طور طبیعی چنین فیلمی باید زندگی تختی را به تصویر بکشد. در زمینه های دیگر مثل خوشنویسی و موسیقی ایرانی هم کار شده است اما جای خالی ورزش هنوز باقی است.
کشتی علاوه بر این که مظهر ورزش ملی ماست نماد فتوت و جوانمردی هم هست که در فیلم به آن هم می شود پرداخت. اگر خاطرتان باشد من درباره فرهنگ عامیانه تصویری هم صحبت کرده  بود. خوشبختانه ما از نظر ادبیات عامیانه بسیار قوی هستیم، اما متأسفانه تصویر فرهنگی عامیانه را در دوران قدیم، خیلی کم داریم. این در واقع یک نوع ادای دین است. یعنی نقاشی هایی که باید می بود و حالا نیست ما از طریق سینما ایجاد می کنیم. یعنی تصویر فولکلوریک مثل کلام فولکلوریک.

شما در حقیقت دارید نوعی فرهنگ تصویری برای فرهنگ ایرانی درست می کنید و از نظر بیان سینمایی فاصله نقاشی قهوه خانه ای و تصویر سینمایی را پر می کنید.
به هر حال وقتی بخواهید پا به زمانی بگذارید،  بیشترین چیزی که جلب توجه می کند، تصویر آن دوره است. شما در هر کتاب تاریخی هم که نگاه کنید، تصاویری هر چند تخیلی برای ارائه فضای متناسب برای خواننده می کشند. وقتی می خواهید سینمای اصیلی را ارائه دهید باید از نقوش و رنگ  هایی که قبلا بوده الهام بگیرید. من از اولین کارهایم کوشش کرده ام که جای خالی تصاویر عامیانه را پر کنم و در کنار آن، بیانی سینمایی برای قصه های ایرانی بیابم.

اما تختی نسبت به موضوعاتی که پیش از این به آنها پرداخته ای معاصرتر است.
موضوع فیلم، کل شیوه بیانی و تصویری را تحت تأثیر قرار می دهد. موضوع فیلم فرهنگ فتوت و جوانمردی است که بخش های عمده ای از آن هم به صورت فرهنگ شفاهی وجود دارد؛ یعنی کمبودهای تصویر را ادبا و شعرای ما به شکل شفاهی شرح داده اند. حتی شرح داده اند که وقتی پهلوانی سوار درشکه می شده چه کار می کرده، چه می پوشیده، از زمان راه افتادنش از خانه تا وقت نبردش را کلمه به کلمه شرح داده اند. شرح تصاویر وجود دارد اما خود تصاویر نه. حالا می خواهم با تختی این تصاویر را ثبت کنم. تختی به دلیل شخصیت ویژه و صفا و نزدیکی اش با مردم، فیلم عام تری خواهد بود.

با توجه به این که خیل عظیمی از مخاطبین شما به نوعی بریده از گذشته هستند،  ارتباط و درک سینمای شما برای آنها و به ویژه جوانان تا حدی دشوار است. این عدم برقراری ارتباط را چگونه توجیه می کنید؟
من فکر می کنم ما وظیفه داریم حرف هایمان را به زبانی بگوییم که این ارتباط برقرار شود. طبیعتا همه ما از محیط تأثیرپذیر هستیم. من هم حال و هوایی را که شما می گویید حس می کنم. به همین دلیل است که می گویم اگر آن فرهنگ شفاهی شرح تصاویر عینا بخواهد منتقل شود اصلا ارتباط برقرار نکند. حالا مهم این است که با چه شیوه و تمهیدی اینها را برای جوان امروز ارائه داد.

اکثر شخصیت های سینمایی شما  آدم های تک افتاده، منزوی و از زمانه بریده ای هستند که با زمان خود مشکل داشته اند. در زمان خود غریب بوده اند. حالا در آستانه سفر، خودتان را شبیه قهرمانان آثارتان حس نمی کنید؟
در حالت قهرمانی نه؛ چراکه ضعف جسمانی دارم. خودم را سپرده ام به خدا تا چه قسمت باشد.

متأسفانه تا به حال به شکل آکادمیک و رسمی از اطلاعات شما استفاه نشده است. ان شاءالله بعد از بازگشت از سفر و کسب سلامتی آیا قصد ندارید در کنار ساخت طرح های سینمایی، برنامه ای برای انتقال دانستنی هایتان به جوان ها ترتیب دهید؟
ان شاءالله. فکر می کنم این یک وظیفه است؛ البته تا به حال سعی کرده ام در مصاحبه ها یا سخنرانی ها، مطالب را به گونه ای که به درد بخور باشد انتقال دهم. اما کار من یک ویژگی های مشخصی هم دارد که شاید قابل تعمیم نباشد. اما فکر می کنم حالا بعد از حدود سی سال کار، بشود کارهایم را به نوعی طبقه بندی کرد. من وقتی می گویم تمام تلاشم این است که فرش ببافم، منظورم مشخص است. یعنی زبان سینمای ایرانی یک زبان ترجمه شده نباشد. همان طور که فرش هایش فرش های تقلیدی نیست.

بسیاری از هنرمندان و فیلمسازان سعی کرده اند از ادبیات ایرانی در سینما استفاده کنند. اما این تلفیق سینما و ادبیات معمولا با اقبال عمومی روبه رو نشده است. به نظر من، تنها کسی که در ایران توانسته این تلفیق را به شکلی استادانه انجام دهد شما هستید. چه راز و رمزی وجود دارد که کار شما موفق می شود و کار دیگران ناموفق؟
برگردان ادبیات به سینما کار ساده ای نیست؛ من برای مثال از طوقی نام می برم. تمام عواملی که در ویس و رامین وجود دارد در این فیلم هم هست. بیان سینمایی طوقی بیانی است که در ارتباط مستقیم با ادبیات کهن است. اما این بیان را باید به درام امروزی نزدیک کرد. برای انتهای پیام کار هم باید درام قدیم را شناخت و هم درام جدید را. من دنبال یک بیان خودی بودم طبعا وقتی آدم شروع به این بیان می کند با لکنت روبه روست.
اما به مروز زمان، روش مناسبی برای این کار می یابد. این طور نیست که در یک جمله آدم دستورالعملی بدهد که چطور باید ادبیات کهن و سینما را به هم پیوند داد. باید نسبت به درام، سینما و حس و حال آدم ها شناخت و آگاهی داشت تابتوان یک متن ادبی رابه یک اثر خوب سینمایی تبدیل کرد.

هیچ نظری موجود نیست: