۱۳۹۴ مرداد ۳۰, جمعه

بزرگداشتی برای داوود رشیدی

با تصمیم شورای سیاست گذاری چهارمین جشنواره تئاتر شهر بزرگداشت دوره چهارم این رویداد تئاتری شهرداری تهران به «داوود رشیدی» هنرمند پیشکسوت تئاتر سینمای ایران اختصاص یافت.
به گزارش ایسنا، سه دوره های گذشته جشنواره با بزرگداشت هنرمندانی همچون علی نصیریان، اسماعیل خلج و حسین محب اهری همراه بوده اند و امسال جشنواره تئاتر شهر در بزرگداشت «داوود رشیدی» برگزار خواهد شد.
شورای سیاستگذاری جشنواره مقرر کرد که از دوره چهارم برای تجلیل از هنرمندان فعال و مؤثر در عرصه هنرهای نمایشی، علاوه بر بزرگداشت هنرمند پیشکسوت، از یک هنرمند نیز تقدیر ویژه شود.
بنا به این تصمیم در چهارمین جشنواره تئاتر شهر از «داوود دانشور» هنرمند پیشکسوت تئاتر در زمینه بازیگری و کارگردانی و پژوهش تئاتر، به پاس سال ها فعالیت آموزشی و علمی و تألیف و اجرای نمایش های مختلف تقدیر ویژه خواهد شد.
«داوود رشیدی» بازیگر، کارگردان، مترجم و مدرس تئاتر و سینما متولد سال 1312 تهران، دانش آموخته کارگردانی و بازیگری تئاتر از ژنو و مؤسس گروه تئاتر امروز است.
داوود رشیدی بیشتر به عنوان بازیگر شناخته می شود ولی او از پیشگامان تئاتر نو در ایران بوده و پس از انقلاب هم با اجرای چند نمایش جریان ساز نقش زیادی در رشد تئاتر کشور داشته است. او در طول سال ها فعالیت هنری خود که از هفت سالگی و در تئاتر آغاز شد تاکنون در بیش از صد و سی اثر هنری درزمینه بازیگری، کارگردانی و تهیه کنندگی نقش داشته است.
«داوود دانشور» نویسنده کارگردان و بازیگر و مترجم، متولد سال 1330 تهران، فارغ التحصیل تئاتر که اهالی تئاتر او را بیشتر به عنوان پژوهشگر آثار تحقیقی و مترجم نویسنده های مطرح و یا کمتر شناخته شده تئاتر می شناسند. آخرین نمایش داوود دانشور در مقام مترجم و کارگردان نمایش «چکامه رستاخیز» نوشته آرتور میلر بود که در سال 1392 در مجموعه تئاتر شهر اجرا شد.
مراسم بزرگداشت و تقدیر از هنرمندان پیشکسوت تئاتر کشور در آیین اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر شهر برگزار خواهد شد.
چهارمین جشنواره تئاتر شهر توسط سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در هشت بخش و با حضور گروه های منتخب از تاریخ بیست وشش شهریور تا دوم مهرماه 1394 در سالن های تئاتر شهر تهران برگزار می شود.

هیچ نظری موجود نیست: