۱۳۹۴ مرداد ۳۰, جمعه

تو ای پری کجایی... / آوای یاشاسین آذربایجان در تالار وحدت

کنسرت ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی و خوانندگی حمیدرضا نوربخش و رشید وطن دوست در تالار وحدت برگزار شد.
کنسرت ارکستر موسیقی ملی ایران پنجشنبه 29 مردادماه در حالی روی سن تالار وحدت رفت که رشید وطن دوست با اجرای قطعات آذربایجانی و حمیدرضا نوربخش با اجرای قطعات فارسی روی صحنه درخشیدند.

اولین کنسرت بدون تأخیر
وقتی وارد ورودی اصلی تالار وحدت شدیم شاهد قشر کثیری از مردمان آذری زبان بودیم که بی صبرانه منتظر برگزاری اجرای ارکستر بودند. با صدای زنگ همه در جایگاه خود قرار گرفتند و این کنسرت برخلاف دیگر کنسرت های امروزی برای اولین بار بدون تأخیر و سروقت آغاز شد.

تو ای پری کجایی...
اولین قطعه اجرایی در این برنامه قطعه «همایون» بود که برای ارکستر با آهنگسازی فرهاد فخرالدینی تنظیم شده بود. بعد از پایان این قطعه حمیدرضا نوربخش خواننده باسابقه موسیقی سنتی و مدیرعامل خانه موسیقی روی صحنه آمد و قطعه «سنگ خارا» و بعد از آن هم قطعه «سرگشته» با ملودی شنیدنی مرحوم همایون خرم را به زیبایی هر چه تمام تر اجرا کرد. در اواسط اجرای این آهنگ شاهد زمزمه های مردم (تو ای پری کجایی...) همراه با خواننده در داخل سالن بودیم.

وقتی آرشه با قدرت روی ویولن پایین می آید
بعد از اجرای قطعه معروف «تو ای پری کجایی» چهارمضراب چهارگاه به آهنگسازی فخرالدینی اجرا شد، در این قطعه حبیب جدیری نوازنده قدر ویولن آرشه اش را با قدرت و مهارت هر چه تمام روی ویولن کشید و تک نوازی سازش را آغاز کرد.

یاشاسین آذربایجان
قبل از پایان بخش اول این کنسرت رشید وطن دوست به عنوان دومین خواننده این اجرا به روی سن دعوت شد و بعد از اجرای قطعات «قرنفیل» و «عزیز وطن» به زبان زیبای آذری در سبک اپرا، فریادهای یاشاسین آذربایجان در تالار وحدت به گوش می رسید.

آنتراک 10 دقیقه ای
سازها روی صندلی ها و کف سن تالار وحدت به انتظار نشسته اند تا دوستداران موسیقی ملی ایرانی را به شنیدن نواهایی میهمان کنند که از ماندگارترین و شورانگیزترین نواهای موسیقی ایرانی هستند. بخش دوم کنسرت، پس از استراحتی کوتاه، با آمدن رهبر ارکستر ملی ایران و اجرای چهارمضراب شور بخش دوم این کنسرت بعد از آنتراکی 10 دقیقه ای مجدد آغاز شد.

همسازی تنبک و سنتور
در اواسط این اجرا آرایش ارکستر تغییر کرده و با خروج خواننده برنامه، سعید ثابت (تک نواز سنتور) و محمد اسماعیلی (تک نواز تنبک) وارد صحنه شده و بعد از قرار گرفتن در جایگاه هایشان همسازی زیبا و غیرقابل وصفی از سازهایشان را به صدا درآورند.

قطعات اجرایی بخش نهایی
بعد از دو نوازی فوق العاده سنتور و تنبک به ترتیب قطعات «ای شب جدایی»، «هزاردستان به چمن»، «جفای گلچین» با صدای حمیدرضا نوربخش و قطعات «وطنیم دیر»، «آریای عسگر» (از اپرت آرشین مال آلان) با صدای رشید وطن دوست اجرا شدند.

مهمانان ویژه
تورج شعبانخانی، داود گنجه ای و تهمورس پورناظری مهمانان ویژه این برنامه بودند.

طنین «ای ایران» در تالار وحدت پیچید
در حالی که منتظر اتمام این کنسرت بودیم با سورپرایز ویژه  ای مواجه شدیم: حمیدرضا نوربخش با همراهی رشید وطن دوست روی سن حاضرشده و همراه باهم قطعه «ای ایران» از ساخته های روح الله خالقی را اجرا کردند.

هیچ نظری موجود نیست: