۱۳۹۴ شهریور ۶, جمعه

اسباب کشی «فرهاد» به خانه جدید

آن ها که خانه فرهاد را دیده اند، خوب می دانند که این خانه پر از «بوی عیدی» و «کاغذ رنگی» است. خانه ای که شمعدانی های تازه، جان دیگری به آن بخشیده اند.
عصا، عبا، تسبیح و عینکش هنوز روی آن پیانوی کوچک جا خوش کرده اند؛ اما اصلا بعید نیست تا چند وقت دیگر، فرهاد از این خانه اسباب کشی کند و برود یک خانه ی جدید.
به گزارش ایسنا، موزه سینما چند سال پیش یکی از اتاق هایش را به زنده یاد «فرهاد مهراد» اختصاص داد تا بهروز غریب پور خانه فرهاد را در این اتاق بنا کند و همسر فرهاد هم یادگارهای او را به این موزه بیاورد تا گنجی باشد، پر از خاطرات او.
پوران گلفام (همسر فرهاد) می گفت: خانه ی فرهاد مثل شمعی در باد بود و با یک فوت خاموش می شد؛ اما اینجا خانه ی واقعی فرهاد است. اینجا فرهاد را احساس می کنم و امیدوارم چه باشم و چه نباشم، اینجا خانه فرهاد باقی بماند و دوستداران او به اینجا بیایند و خاطرات شان را تجدید کنند.


خانه فرهاد

گلفام بیشتر وسایل زنده یاد فرهاد مهراد را همراه یادداشت های شخصی او به موزه ی سینما بخشید. کتاب ها، سازها و کاغذ هایی که روزمرگی های فرهاد روی آن ها نوشته شده است: «با ضبط آهنگ ها موافقت نشد»، «به لطف خدا سیگار را ترک کردم، پس از 30 و چند سال» و ...
حیاطی کوچک مزین به یک حوض و شمعدانی های تازه، بخش دیگری از خانه ی فرهاد در باغ فردوس است که قرار است به زودی در آن بسته شود.
این خبر را محمد حیدری (مدیرعامل موزه سینما) چند وقت پیش گفت و اظهار کرد: قرار است، بخش هایی از این موزه که با سینما هماهنگی ندارد، حذف شود. مثلا اتاق فرهاد مهراد در عین این که بسیار جذاب است، سنخیتی با هنر سینما ندارد و بهتر است این اتاق در موزه موسیقی تعبیه شود.
پس از انتشار این خبر، اظهاری نظر رسمی از سوی موزه  موسیقی منتشر نشد؛ اما مدیرعامل این موزه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر این که آیا این موزه می تواند میزبان خانه ی فرهاد باشد؟ گفت: همسر زنده یاد فرهاد چند وقت پیش در این باره با من صحبت کرد و ما هم گفتیم، اگر به انجام این کار تمایل دارند، مانعی وجود ندارد.
علی مرادخانی همچنین اظهار کرد: به همسرشان گفتم، بیایند و فضای خانه موسیقی را ببینند. البته هدف این موزه سازشناسی، آرشیو کردن اطلاعات، معرفی سازهای موسیقی نواحی و معرفی کارکرد آثار استادان سازگر است.
او ادامه داد: امیدوارم بتوانیم موزه موسیقی را گسترش دهیم، زیرا با توجه به تقاضاهایی که از ما می شود، هشت برابر ظرفیت موجود، فضا نیاز داریم. موزه ی موسیقی یک موسسه ی کوچک است و دولتی نیست. با این حال به خانم گلفام گفته ام که هر وقت صلاح دانستند، ما در خدمت هستیم.
از آنجا که همسر زنده یاد فرهاد مهراد مقیم خارج از کشور است، هنوز معلوم نیست که اسباب کشی فرهاد به خانه جدید چه زمانی انجام می شود. فرهادی که خودش می خواند: «تو فکر یک سقفم... یک سقف رویایی... سقفی برای ما... حتی مقوایی.

هیچ نظری موجود نیست: