۱۳۹۴ مرداد ۶, سه‌شنبه

تئاتری با محوریت بهرام بیضایی به صحنه می رود

محمد مساوات نمایش «بیضایی» را با تأکید بر فرهنگ بیضایی در جشنواره نمایش های آیینی - سنتی به صحنه می برد.

این کارگردان جوان تئاتر در گفتگویی با ایسنا درباره نمایش «بیضایی» که خود آن را نوشته است و ارتباط آن با بهرام بیضایی (کارگردان سینما و تئاتر) بیان کرد: این نمایش به شخصیت حقوقی ایشان بی ارتباط است اما به شخصیت حقیقی و به فرهنگ بیضایی ارتباط دارد.
مساوات گفت: «بیضایی» نمایشی در سه مجلس و درباره اساطیر ایرانی است که محمدعلی محمدی، آشور بانی پال، احسان بهلولی، مجتبی فلاحی، حمیدرضا محمدی، پریسا حیدری، رومینا مومنی، مرضیه بدرقه و نازنین بابایی در آن بازی می کنند.
وی درباره دلیل نگارش نمایشنامه ای با این موضوع گفت: شاید یک دلیل آن از لجاجتی نشأت بگیرد که این اسم را انتخاب کردم. البته من اصلا شخصیت حقوقی آقای بیضایی را نمی شناسم و با ایشان ارتباطی هم نداشته ام، اما احساس می کنم او جزو معدود هنرمندان این مملکت است که همه ی بارِ نمایش رو به احتضار «ایرانی» برای سالیان درازی، روی دوش اش بوده است.
کارگردان نمایش «خانه.وا.ده» ادامه داد: نمایش ایرانی به شدت مدیون قلم و نگاه بیضایی و دستاوردهایی است که او به واسطه ی پژوهش های چند ساله اش برای ما به یادگار گذاشته است و عنوان این نمایش نه برای سپاسگزاری و تقدیر، بلکه به این دلیل است که نمایش ایرانی از او متأثر است.
مساوات گفت: بنابراین هر کاری کردم، دیدم بدون این عنوان جایی برای اظهار وجود و فضل آنچنانی در این نمایش باقی نمی ماند و لاجرم به واسطه همین اسم نمایشنامه شکل گرفت. این لاجرم هم به این دلیل است که این عنوان («بیضایی») اینقدر با نمایش ایرانی یکی است که شاید این نوع نمایش (نمایش ایرانی) بدون اسم او، تکه پاره هایی باشد که فقط به درد موزه ها می خورد.
او همچنین اضافه کرد:  فرهنگ بیضایی سهم من است و احساس می کنم فقط از سهم و ذخیره ی خودم نسبت به آنچه دریافت کرده ام برای این نمایش استفاده می کنم.
محمد مساوات همچنین در پایان اظهار کرد: نمایش «بیضایی» پس از اجرا در جشنواره نمایش های آیینی - سنتی که شهریور امسال برگزار می شود، احتمالا مهرماه در تالار «سنگلج» به اجرای عمومی می رسد.

هیچ نظری موجود نیست: