۱۳۹۴ مرداد ۶, سه‌شنبه

مسعود کیمیایی: حس خواندن یزدانی متفاوت است / رضا یزدانی: هیچ کس مثل من نمی تواند آثار فرهاد را اجرا کند

نشست خبری «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی» در آموزشگاه این کارگردان پیشکسوت برگزار شد.

نشست خبری کنسرت «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی» دوشنبه ۵ مردادماه با حضور مسعود کیمیایی کارگردان، بهزاد عبدی رهبر ارکستر، رضا یزدانی خواننده و علی شجاعی تهیه کننده در آموزشگاه فیلم سازی کیمیایی برگزار شد.


رضا یزدانی و مسعود کیمیایی

ما هنوز دعوا داریم
در ابتدای این نشست مسعود کیمیایی کارگردان کهنه کار سینما درباره حواشی به وجود آمده گفت: ما هنوز دعوا داریم. وقتی عبدی برای اولین بار گفت که می خواهد قطعات را با تنظیم ارکستر و رنگ تازه ای اجرا کند خیلی خوشحال شدم و استقبال کردم. این کار در تمام دنیا باب است. البته کپی رایت با خودش فراز و فرود می آورد. کاش عبدی تصمیمش را برای اجرای قطعات زودتر می گرفت و شاهد چنین برخوردی هم نمی شد.
کیمیایی اضافه کرد: نگاه موسیقی فیلم، نگاه دیگری است. رازهایی در موسیقی فیلم وجود دارد که در زمان خودش امکان دارد پنهان بماند و با اجرای دوباره این رازها به گوش و حس برسند.

حس خواندن یزدانی متفاوت است
این کارگردان در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره اینکه اسفندیار منفردزاده راضی به اجرای آثارش در این کنسرت نیست، گفت: با اینکه ما دوستی صمیمی با هم داریم و هر از چندگاهی در یک گوشه از این دنیا با هم دیدار می کنیم، اما دوست نداشتم برای اجرای کارها از او خواهش کنم.
این هنرمند در بخش دیگر صحبت هایش به توانایی بالای رضا یزدانی اشاره کرد و گفت: حس خواندن یزدانی با همه متفاوت است، چرا که او صدای خودش را دارد و به خاطر شباهت صدایش با یکسری از خوانندگان پیش از انقلاب دوست نداشتم کارش با آن ها مقایسه شود.

خوب است موسیقی در فیلم حل شود
دومین سخنران این برنامه بهزاد عبدی بود. او درباره اجرای چنین پروژه ای گفت: برایم باعث افتخار است که امروز می توانم آثار مسعود کیمیایی را به صورت ارکسترال اجرا کنم و به نظرم موسیقی خوب است که در فیلم حل شود. آثار کیمیایی چنین ویژگی در خود دارد.
این آهنگساز در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره مشکلات ارکستر سمفونیک تهران و این ارکستر گفت: ما در نشستی که با علی رهبری رهبر ارکستر سمفونیک داشتیم، ایشان مشکلی با همراهی نوازندگانشان در دیگر برنامه ها نداشتند و فقط خواستار عدم تداخل در برنامه های این ارکستر هستند که ما به احترام ارکستر سمفونیک اجرایمان را یک روز تغییر دادیم.
وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری در مورد تفاوت تنظیمات در این کنسرت گفت: مسلماً کارها با تنظیمات جدیدی اجرا خواهند شد، اما ملودی های کار دست نخورده و به شکل اریجینال در جای خود باقی هستند.

هیچ کس مانند من نمی تواند آثار فرهاد را اجرا کند
سومین سخنران این نشست خبری رضا یزدانی خواننده کار بود، او بعد از تبریک تولد کیمیایی گفت: من با کارگردان های بزرگ بسیاری همکاری داشتم، اما با فاصله کسی را ندیم که مثل کیمیایی موسیقی و بخصوص تیتراژ را بشناسد. می توان گفت تیتراژ به طور واقعی از فیلم های ایشان به سینما ما ورود پیدا کرده است.
یزدانی ادامه داد: کسی را سراغ ندارم که مثل بهزاد عبدی ارکستر بنویسد. در تمام این سال ها وی را به خوبی می شناسم. نمونه اش کار جدیدی که در این دو شب تیتراژ سریال «تعبیر وارونه رؤیا» که با ارکسترال فلارمونیک ضبط و پخش شد که این همکاری برای من اتفاق خوبی را به همراه داشت. این کار برای من و صداوسیمای ایران افتخار بزرگی است و خوشحال هستم که در این کنسرت حضور دارم و از اکنون می دانم اتفاق بزرگی خواهد افتاد و در کنسرت چهار کار را اجرا خواهم کرد.
این خواننده در بخشی از صحبت های خود به توانایی بالای خود در خواندن اشاره کرد و گفت: می توانم به جرئت بگویم بدون شک در حال حاضر تنها کسی که می تواند کارهای فرهاد را به خوبی اجرا کند، من هستم. همچنین باید بگویم من در این کنسرت سه قطعه را اجرا خواهم کرد و مابقی اجرا بدون کلام خواهد بود.

تلاش می کنیم اجازه اجرای آثار را بگیریم
آخرین سخنران و تهیه کننده این برنامه علی شجاعی درباره آثار اجرایی و حواشی آن گفت: با اینکه این قطعات برای سال های دور هستند اما مسعود کیمیایی اصرار بر عدم اجرای آن دارد با این وجود این مسئله برای ما منتفی نشده و ما تلاش می کنیم اجازه اجرای آثار را بگیریم.

هیچ نظری موجود نیست: