۱۳۹۴ مرداد ۶, سه‌شنبه

ناصر مسعودی: دیگر در شرایطی نیستم که بخواهم

جمعه 26 تیرماه بزرگداشت استاد «ناصر مسعودی» خواننده برجسته و خاطره ساز گیلان كه با نام «بلبل گیلان» شناخته می شود، در شهركرد برگزار خواهد شد.

به گزارش موسیقی ما، قدیمی ترین خواننده اشعار گیلکی و خالق آثار ماندگاری چون «میرزا کوچک خان» (چقدر جنگلا خوسی)، «کوراشیم»، «بنفشه گل» و غیره، در این باره به سایت «موسیقی ما» می گوید: دوستان فرهنگ دوست شهركرد و چهارمحال و بختیاری سال گذشته پیشنهاد برگزاری مراسم بزرگداشتی را به من دادند؛ اما من كسالت داشتم و به این خاطر از آنها خواستم تا این مراسم به تعویق بیفتد. امسال بعد از بازگشت از سفر بالاخره با پیگیری های این دوستان قرار شد مراسم بزرگداشتی برای من و همچنین آقای «میلاد كیایی» - نوازنده ی صاحب نام سنتور - انجام دهند.
مسعودی همچنین قرار است سفری به كانادا داشته باشد كه در آنجا نیز مراسم بزرگداشتی برای او برگزار خواهد شد و به احتمال فراوان چند قطعه را نیز در آنجا اجرا می کند. این خواننده، در این سال ها چندان فعالیتی در ایران نداشته است: در این سال ها من مدتی كسالت داشتم و خودم هم علاقه ی چندانی به فعالیت در این خصوص نداشتم؛ به هرحال برای اجرای هر برنامه ای، ممیزی هایی وجود دارد و من دیگر در جایگاهی نیستم تا بتوانم برای اجرای یك برنامه، این اما و اگرها را از سر بگذرانم.
مسعودی كه در طول 50 سال فعالیت های هنری اش، قطعات ماندگار بسیاری را خلق كرده، همچنین می گوید: باید همه تلاش خود را انجام دهند تا موسیقی اصیل ایرانی حفظ شود. من البته در این سال ها چندان فعالیتی در عرصه ی موسیقی نداشته ام و از كم وكیف آنچه در موسیقی گیلان می گذرد، بی اطلاعم. اما جوانان باید نهایت تلاش خود را انجام دهند تا موسیقی محلی و ملی شان فراموش نشود. این تلاش زمانی اهمیت بیشتری پیدا می كند كه به این نكته توجه داشته باشیم كه موسیقی سنتی و محلی سال هاست مورد بی مهری های فراوانی قرار گرفته است. البته شاید باید بزرگان موسیقی و موسیقی سنتی و محلی جایگاه درستی داشته باشند تا جوانان هم به انجام فعالیت هایی از این دست ترغیب شوند.
ناصر مسعودی از حضور علی اکبرخان شهنازی، احمد عبادی و ملوك ضرابی بهره برده و هم زمان با آغاز به کار رادیو گیلان در سال ۱۳۳۶ به رادیو آمد. او به عنوان یکی از نخستین خوانندگان در رادیو به اجرای برنامه پرداخت. از او در ۵۰ سال فعالیت هنری بیش از ۵۰۰ ترانه به جا مانده که از میان آنها، بیش از ۲۰۰ آهنگ فارسی و سنتی، ۱۵ «برگ سبز» و ۱۰ «شاخه گل» و بیش از ۲۵۰ ترانه محلی گیلکی هستند.

هیچ نظری موجود نیست: