۱۳۹۴ تیر ۳۰, سه‌شنبه

کیمیایی: رفاقتم را با آقای منفردزاده حفظ می کنم و به تصمیم ایشان احترام می گذارم

کارگردان سرشناس سینمای ایران در واکنش به نامه یک آهنگساز قدیمی، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش موسیقی ما، مسعود کیمیایی پس از انتشار نامه اسفندیار منفردزاده که در آن از این کارگردان سینمای ایران خواسته بود قطعاتی که او برای فیلم های کیمیایی ساخته در کنسرت «شب موسیقی فیلم های مسعود کیمیایی» اجرا نشود، در این باره سخن گفت که در ادامه می خوانید:
* آقای کیمیایی! نامه آقای «اسفندیار منفردزاده» را حتماً خوانده اید. ایشان از شما به قول خودشان «عاجزانه» خواسته اند که آثار ایشان در کنسرت پیشِ رو اجرا نشود. پاسخ شما به این مسأله چیست؟
من واقعاً هیچ جوابی برای این اظهارات ندارم. بسیاری از دوستان در خارج از کشور فیلم های من را در مراسم های مختلف پخش کردند و پای آن نشستند و من دم نزدم. آقای منفردزاده از دوستان قدیمی من هستند. ولی در برخی موضوعات با هم اختلاف نظر و عقیده داریم، که البته در هر صورت من برای ایشان احترام قائل ام. ماجرای این کنسرت هم بدین ترتیب است که آقایی شجاعی تهیه کننده برنامه تصمیم به برگزاری این کنسرت گرفته اند و مسئولیت ارکستر و موسیقی آن هم به عهده آقای عبدی است. من در این کنسرت کاملاً در حکم مهمان هستم و واقعاً هیچ نقشی ندارم.
* اما نامه آقای منفردزاده مستقیماً خطاب به شما نوشته شده و ایشان درخواست خطاب به شما مطرح کرده اند.
من لحن نامه ایشان را نپسندیدم و علیرغم لحن تندی که این نامه داشت، دوستی و رفاقت ام را با ایشان حفظ می کنم و برایم قابل درک نیست که منظور ایشان از اینکه همسویی با من ندارند، چیست. من به طرز فکر ایشان احترام می گذارم و دوستی و رفاقت ام را در کمال ادب حفظ می کنم.
* فکر می کنید دلیل این نوع واکنشِ به قول شما تند از سوی آقای منفردزاده چیست؟
نوعی دلتنگی به دوستان و وطن و این قبیل موضوعات را دلیل اصلی این لحن و نوع گفتار می دانم. من روز گذشته با خود آقای عبدی - که ساکن اوکراین هستند - حرف زدم و از ایشان خواستم که آثار آقای منفردزاده در این برنامه اجرا نشود. به هرحال ایشان از اجرای آثارشان در این برنامه راضی نیستند و ما هم باید به خواست ایشان احترام بگذاریم.
* پس قطعاً موسیقی فیلم هایی از قبیل «قیصر»،  «داش آکل» و «رضا موتوری» در این کنسرت اجرا نخواهند شد؟
من همه سعی و تلاشم را کردم و ظاهراً هم آقای عبدی سه قطعه ای که از ایشان در کنسرت بوده را حذف کرده اند. به آقای عبدی گفتم که «اسفند» رفیق من است و حالا در عالم رفاقت از من چیزی خواسته. حالا مهم نیست که با زبان و لحن بد خواسته. ولی ما باید احترام بگذاریم و خواسته ایشان را حتماً مورد نظر قرار دهیم. حالا اینکه در روز برنامه چه اتفاقی بیفتد، خدا می داند. چون به هرحال این برنامه و کنسرت واقعاً به من هیچ ربطی ندارد و نقشی در آن ندارم.
* این کنسرت قرار است با موسیقی آثار ماندگار شما در سینما روی صحنه برود و رضا یزدانی هم برای خواندن قطعاتی در نظر گرفته شده است. برخی از این آثار در ذهن مخاطبان موسیقی به شدت حالت نوستالژیک پیدا کرده اند و حالا فکر می کنید دوباره شنیدنشان چه بازخوردی را به دنبال داشته باشد؟
البته من از همان ابتدا هم پیشنهاد دادم که این آثار بدون خواننده روی صحنه برود. به خاطر اینکه آن احساس و نوستالژی حفظ شود. من این موضوع را هم به آقای عبدی گفتم و آقای شجاعی (تهیه کننده کنسرت) توضیح دادند که اصلاً این کنسرت قرار است به شکل دیگری اجرا شود. من هم تأکید کردم که حواس تان به ذهنیت و نوستالژی و خاطره هایی که مردم از این فیلم ها دارند، باشد. این موسیقی ها در ذهن مخاطبان با موسیقی شان ثبت شده اند و بازی با این نوستالژی ها می تواند هم جذاب باشد و هم خطرناک باشد.

۴ نظر:

ناشناس گفت...

جناب آقای کیمیایی
شما خودتون اول فرمودید که با آقای منفردزاده اختلاف نظر و عقیده دارید.
بعد چطور میفرمایید که متوجه نمیشوید چرا ایشان فرموده اند که با شما همسو نیستند?
خوب همسو نبودن همان اختلاف نطر داشتن هست دیکه.
مگه نه?
به هر حال فکر نمیکنم لحن آقای منفردزاده انقدر هم تلخ بوده باشد.
ضمن اینکه خود شما بارها با لحن بدتر از این با بقیه هنرمندان صحبت کرده اید.
یادتون میاد در مورد خاک سپاری و دفن زنده یاد فروغ فرخزاد چه داستان بی سر و تهی ساختید و چه توهینی به ایشان و خانواده محترمشان فرمودید?

ناشناس گفت...

من اسفندیار منفرد زاد را بسیار دوست میدارم ولی متاسفانه ایشون و خیلی از هنرمندان دیگر مجبور به کوچ شدند. اما کارهای موسیقی ایشون مثل کار قیصر به تهیه کننده فیلم واگذار شده و ایشون دیگه حق در قبال آن کار ندارند به جز اینکه ایشون به خاطر دلشون این کا را ساخته باشه.در واقع میشه گفت حق کپی رایت توسط تهیه کننده کار به ایشون پرداخت شده

اما امروز شاید به خاطر کم فروغی در عرصه هنر خواسته با این متن ارز اندامی کنه

ناشناس گفت...

دوست ناشناس عزیز
اصلا هم اینطور که شما میفرمایید نیست.
یک آهنگساز وقتی برای یک فیلم ترانه میسازد و از طرف تهیه کننده به ایشان پولی پرداخت میشود به این معنی نیست که آن ترانه در هرجایی قابل پخش است.
قانونا تهیه کننده فقط در هنگام پخش فیلم میتواند از آن ترانه استفاده کند.
یعنی فیلم و ترانه همزمان پخش شوند نه به تنهایی.
مثلا تهیه مننده فیلم تایتانیک نمیتواند ترانه آن را جداگانه و بصورت دی وی دی به فروش برساند.
الان ترانه فیلم قیصر و سایر کارهای آقای منفرد زاده بصورت جداگانه قابل پخش نیستند مگراینکه از ایشان اجازه گرفته شود.

ناصر جلالی گفت...

دوستان عزیزی که با عنوان ناشناس !!! مطلب می گذارید
این چه روشی است ؟ اگرکسی بخواهد با یکی از شما صحبت کند نمی داند کدام ناشناس را خطاب قراردهد .مگراینکه با ساعت ثبت نظرِ شما ، نام گذاری تان کند . خب می شود یک اسم تزئینی و موقت بنویسید.
-با احترام به آقای ناشناس ۱ مرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش.، ساعت ۰:۵۰

واژه " اَرز " از ارزش می آید . ارز اندام کردن(که شما نوشته اید) یعنی اندام خودرا نشان دادن ، عرضه کردن .
پس می شود عرض اندام.
با عرض معذرت.