۱۳۹۴ خرداد ۲۳, شنبه

لوریس چکناواریان: برای رهبری ارکستر باید «دیوانه» بود

رهبر ارکستر و آهنگساز معاصر اظهار کرد: برای رهبری ارکستر باید دیوانه بود و البته بهتر است که رهبر، 60 سالگی را گذرانده باشد.

به گزارش ایسنا، لوریس چکناواریان که در حمایت از یک ارکستر سمفونیک نوپا در یک نشست خبری حضور پیدا کرده بود، گفت: ما باید از جوان ها حمایت کنیم. من هم سعی می کنم همان طور که قدیمی ترها راه را برای ما باز کردند برای جوانان قدمی بردارم.
او ادامه داد: دنیا، دنیای جوانان است. آقای کهریزی هم از آهنگسازان خوب کشور است که قرار است کنسرت خود را یکم و دوم تیرماه در تالار رودکی روی صحنه ببرد و آثار خودش را اجرا کند. در واقع این تولد هنری یک آهنگساز است.


لوریس چکناواریان

چکناواریان با تأکید بر اهمیت حمایت از فعالیت جوانان توضیح داد: اگر ما نتوانیم فعالیت مان را انجام دهیم، خیلی هم مهم نیست. مهم این جوانان اند که برای آینده کشور اهمیت دارند.
وی افزود: کنسرت مایستر ارکستر سمفونیک تونیک، علی صالحی پور است که یکی از نوازندگان بسیار خوب ویلن محسوب می شود.
این هنرمند پیشکسوت درباره فعالیت های آینده اش نیز توضیح داد: من مهرماه امسال 80 ساله می شوم و شاید در این تاریخ، اجرایی را در قالب یک فستیوال برگزار کنم که عواید آن برای امور خیریه صرف خواهد شد. وقتی زمانش فرا برسد درباره جزییات آن صحبت خواهم کرد.
چکناواریان بخش دیگری از صحبت های خود را به مقوله رهبری ارکستر اختصاص داد و گفت: رهبری ارکستر کار بسیار مهمی است، چون در طول اجرای یک قطعه موسیقی، میلیون ها نت نواخته می شود. این کار به تجربه بالا نیاز دارد و بهتر است سن رهبر ارکستر از 60 گذشته باشد. قطعات نباید به صورت ظاهری توسط رهبر اجرا شوند، بلکه او باید به خوبی از پس نقش خود برآید تا روح قطعه را نشان دهد.
او با بیان این که در مدت 50 سال 500 بار ارکستر را رهبری کرده است، اظهار کرد: ما در ایران، مدرسه ی رهبری نداریم و این در حالی است که استعدادهای زیادی در ایران وجود دارد و من امیدوارم این ظرفیت در کشور به وجود آید.
در نشستی که صبح 23 خردادماه در تالار وحدت برگزار شد، رهبر ارکستر سمفونیک تونیک در سخنانی گفت: ارکستر ما از بهمن ماه سال 93 فعالیت خود را آغاز کرد و رفته رفته به تعداد اعضای آن افزوده شد. اکنون این ارکستر 50 نفره در تالار رودکی روی صحنه می رود و این در حالی است که آقای لوریس چکناواریان از بدو تأسیس ارکستر، ما را حمایت کردند.
رضا کهریزی همچنین بیان کرد: ارکستر ما بدون حمایت دولتی فعالیت می کند و هدف آن انجام کار فرهنگی است. البته امیدوارم در آینده اسپانسر هم داشته باشیم، زیرا حیات یک ارکستر منوط به تأمین نیازهای مالی است.
این رهبر ارکستر جوان ادامه داد: هدف بلندمدت ما این است که هر سال چند اجرا داشته باشیم و بتوانیم از نوازندگان جوان استفاده کنیم تا استعدادهای شان را روی صحنه نشان دهند.
این آهنگساز درباره رپرتوآر این کنسرت نیز توضیح داد: قطعات این اجرا از ساخته من هستند و 9 قطعه را دربرمی گیرند. قطعاتی مانند «والس»، «کوچ پرستوها»، «بهار»، «معما» و قطعه ای برای ویلن سلو و ارکستر اجرا می شود. همچنین قطعه «فوگ» که یکی از قطعات قدیمی من است در این کنسرت اجرا خواهد شد.

هیچ نظری موجود نیست: