۱۳۹۴ خرداد ۱۷, یکشنبه

فرهنگ شریف ادامه درمان خود را در منزل طی می کند

فرهنگ شریف نوازنده برجسته تار و آهنگساز، بعد از طی شدن مراحل درمان، از بیمارستان «عرفان» مرخص شده و هم اکنون ادامه ی روند درمانی خود را زیر نظر پزشک معالج خود دکتر مفاخری در منزل ادامه می دهد.

این در حالی است که برخلاف وعده های داده شده، مسئولان دولتی هزینه های درمانی استاد برجسته ی تار را پرداخت نکرده و او خود، تمامی هزینه های درمانی اش را تأمین کرده است.
فرهنگ شریف در ماه های اخیر با مشکلات جسمی متعددی روبه رو شده است. او به علت ابتلا به عارضه آب مروارید، مجبور به جراحی چشمانش تحت نظر دکتر «محمدعلی جزایری» شد و بعد از آن بر اثر حادثه ای، دچار شکستگی لگن شدند. به همین خاطر در فاصله ای 48 ساعته، دوبار به صورت کامل در حالت بی هوشی فرو رفتند که در نهایت، منجر به «کما»ی نوازنده  ای شد که خالق بسیاری از قعات خاطره انگیز و ماندگار موسیقی ایران است.
او که از 4 سالگی موسیقی را زیر نظر پدرش آغاز کرده و در این سال ها با خوانندگانی چون روح انگیز، تاج اصفهانی، غلامحسین بنان، شجریان، محمودی خوانساری، ایرج و... همنوازی داشته، همچنان در هشتاد و چند سالگی، فاقد بیمه ی درمانی است و از همین روی، چاره ای جز پرداخت شخصی هزینه های درمانی اش ندارد. این در حالی است که انتظار می رفت در دوره ی اخیر، مسئولان هنری ارشاد این هزینه ها را تأمین کنند.
او در طول سال های فعالیت خود، در چندین فستیوال بین المللی از جمله فستیوال موسیقی برلین توانسته ساز تار را به خوبی به جهانیان معرفی کند. شریف در سن 12 سالگی اولین تک نوازی خود را که به صورت زنده از رادیو پخش می شد، با موفقیت اجرا کرد و به دنبال آن در اغلب برنامه های «گل ها» به عنوان تک نواز، آواز خوانندگان برنامه را همراهی می کرد.
یکی از مهم ترین و دلنشین ترین سبک های نوازندگی تار متعلق به اوست. ایشان با ابداعاتی که در نحوه انگشت گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیم های تار انجام داده، از تار صدایی کاملاً متفاوت به وجود آورده است. این آهنگساز، با قریحه بی مانندش ملودی های بسیار لطیف و زیبا ساخته است. استفاده از ظرفیت های تار در صدادهی های متنوع، سکوت های سنجیده، آفرینش جملاتی فارغ از قالب های ردیف، جواب های کوتاه و مؤثر، اجرای ماهرانه انواع کشش ها و مالش های طولی و عرضی که ریشه در روش های ویولن نوازی ایرانی دارد، آفرینش کوک های گوناگون اختصاصی و... از ویژگی های برجسته هنر نوازندگی این استاد تار به شمار می رود.

هیچ نظری موجود نیست: