۱۳۹۳ بهمن ۱۷, جمعه

یک خاطره دیگر از تهران پاک شد

سقف شیروانی و قهوه ای رنگش از سال ها پیش آشنای نگاه رهگذران بود، اما حالا یک جرثقیل کوچک با جثه سبکش در هر چرخش و تکانی که می خورد یک بخش از سقف یا دیوارهای قدیمی خانه را که از سال ها قبل متروکه شده بود پایین می آورد.

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایسنا، نیمی از خانه ی اعیانی قرار گرفته در تقاطع دو خیابان ابوریحان و شهدای ژاندارمری در منطقه ی 11 تهران، که از سال ها پیش پابرجا و متروک بود و گاهی اوقات معتاد یا کارتن خوابی از در و دیوارش بالا می رفت و مکانی امن برای استراحت می یافت، در یک چشم برهم زدن تخریب شد، البته با حضور و نظارت ماموران شهرداری منطقه ی 11 تهران.

یک خاطره دیگر از تهران پاک شد

با توجه به معماری بنا به نظر می رسد یک بخش خانه، اعیان نشین و پس از عبور از حیاط، بخش دوم آن قسمت مستخدم نشین باشد، اما حالا دیگر هیچ چیز نیست...
هر کس از کنار خانه عبور می کرد یک آه یا نگاه حسرت برانگیز به قامت باقی مانده های خانه و سپس پیکور تخریب گر می انداخت، می گفتند؛ «یادش به خیر خیلی قدیمی بود»، «تنها خانه ی قدیمی منطقه را چرا خراب می کنند؟»، «این هم خراب شد ...»
اما مسئول یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در پاسخ به تماس خبرنگار ایسنا، قول داد تا کمتر از یک ساعت نیروهای یگان حفاظت را برای توقف کار اعزام کند؛ البته اگر چیزی باقی مانده  باشد! اسکندر مختاری کارشناس پیشکسوت میراث فرهنگی استان تهران درباره این خانه گفت:  این خانه واجد ارزش های تایخی بود و باید حفظ می شد.
مدیر سابق محور فرهنگی تاریخی تهران قدیم، تخریب این خانه ی قدیمی و ارزشمند را که اطلاعات دقیقی از تاریخچه ی آن در دسترس نیست یک اقدام موازی با تخریب های گسترده ی سوداگران در تهران دانست و اظهار کرد: با توجه به معماری بنا به نظر می رسد در حدود دهه ی 1310 تا 1320 ساخته شده است. اما متاسفانه مدتی است سوداگری مستغلات و زمین در تهران بیداد می کند و هر روز دامنه ی فعالیت هایش گسترده تر می شود.
او با اشاره به اینکه سوداگران مانند موریانه به ارزش های داخل شهر تجاوز می کنند، گفت: باید با یک مکانیزم خاص و دقیق چنین رفتارهایی را متوقف کنیم.
وی با تاکید بر مسئولیت شهرداری منطقه 11 در این زمینه تاکید کرد: در طول سال های گذشته متاسفانه شهرداری در این منطقه بسیار بی توجه عمل کرده است و نسبت به نگهداری این نوع از آثار در منطقه هیچ عکس العملی نشان نمی دهد.

مختاری با تاکید بر لزوم ایجاد یک اجماع درباره ی این نوع تخریب ها اظهار کرد: این خانه یکی از خانه های اعیانی 1310 در محور انقلاب است که در بالا و پایین خیابان انقلاب از آن زمان به بعد ساختش رواج پیدا می کند؛ هرچند بسیاری از این خانه ها در کوچه پس کوچه های منطقه 11 تهران قرار دارند که چون در دید نیستند مالکان به راحتی آن ها را تخریب می کنند و هیچ کس جلوشان را نمی گیرد.

۱ نظر:

ناشناس گفت...

khoda lanat kone in motejvaezan ra