۱۳۹۳ دی ۱۶, سه‌شنبه

حافظ قدیمی ترین عروسک های خیمه شب بازی ایران درگذشت

رضاعلی جعفری معروف به «لوطی رضاعلی» نمایشگر، نوازنده و خیمه شب باز پیشکسوت اهل نائین و حافظ قدیمی ترین عروسک های خیمه شب بازی ایران، 19 آذرماه در سکوت خبری چشم از جهان فروبست.

به گزارش هنرآنلاین، رضاعلی جعفری متولد 1306 در روستای قلی آباد، بخش لای سیاه شهر نائین بود. لوطی رضا علی دست پرورده و نوه لوطی محمد بنادکی مشهورترین نمایشگر و نوازنده اواسط تا اواخر دوره قاجار در حوالی اردکان تا نائین بود.

رضاعلی جعفری

در کودکی درکنار پدربزرگ نواختن تنبک و بعد از آن دایره را فرا گرفت و از نوجوانی ترانه خوانی و بازی در تقلیدها (نمایش های شاد) را شروع کرد. در آن دوره، گروه های لوطی یان مجموعه ای از ساز و آواز و ترانه خوانی، تقلید و خیمه شب بازی و شعبده بازی ها را در مراسم جشن و سرور اجرا می کردند.
با مرگ لوطی محمد، رضاعلی به عنوان پاخیمه ای یا جوابگو (به اصطلاح امروز مرشد) درکنار برادر بزرگترش خیمه شب بازی را ادامه دادند. حوالی سال 1350 و بعد از مرگ برادر، رضاعلی خیمه شب بازی را کنار گذاشت و به نوازندگی و گاه نمایشگری در مجالس مشغول شد و از سال 1380، کهولت سن و بیماری مانع ادامه فعالیت او شد.
طبق بررسی ها مجموعه عروسک های او در حال حاضر قدیمی ترین مجموعه عروسک های خیمه شب بازی ایران است که قدمتی حدود 130 تا 150سال دارد. در حال حاضر مجموعه عروسک های او در موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران در کاشان نگهداری می شود.

هیچ نظری موجود نیست: