۱۳۹۳ دی ۲۸, یکشنبه

کنسرت شاگردان به احترام استاد لطفی

گروهی متشکل از شاگردان زنده‌یاد استاد محمدرضا لطفی، تحت عنوان نوای عشاق در سالن آسمان فرهنگستان هنر به اجرای برنامه می‌پردازند تا یاد و خاطره استاد خود را گرامی بدارند.

به گزارش موسیقی ما، یاسمین رحمتی با اعلام خبر برگزاری کنسرت گروه نوای عشاق درباره جزئیات اجرا، گفت: این کنسرت در یک بخش و مایه دشتی برگزار می‌شود که آواز این کار نیز بر اساس ردیف استاد یوسف فروتن طراحی شده است.
وی در ادامه افزود: ایده این آواز از زمانی برایم تداعی شد که در پایان نامه کار‌شناسی خود در اسفند سال ۹۰ در دانشگاه تهران، ردیف دشتی استاد فروتن را با حضور استاد بزرگوارم محمد رضا لطفی اجرا کردم. بعد‌ها پس از گوش دادن فراوان به این ردیف و با توجه به تجزیه و تحلیلی که استاد لطفی از قبل برایم کرده بودند، متوجه شدم که به نظر، استاد فروتن یک ردیف آوازی را با سه تار اجرا می‌کنند و با کمک دوست گرامی‌ام سجاد مهربانی، آوازی را در مایه دشتی بر اساس ردیف فروتن تنظیم کردیم.
این آهنگساز جوان خاطرنشان کرد: بیشتر قطعه‌های این اثر، ساخته خودم است که در زمان حیات استاد لطفی چندی از قطعه‌ها را شنیده و تایید کرده بودند، بعد از فوت نابهنگام ایشان، تصمیم بر این شد که این اثر به یاد استاد محمد رضا لطفی ارائه شود که شاید قدردانی بسیارناچیزی باشد از زحمت‌های ایشان برای موسیقی ایرانی و لطف بی‌دریغی که همیشه به شاگردانشان داشتند.
یاسمین رحمتی (نوازنده سنتور، سرپرست گروه و آهنگساز)، احسان لیوانی (نی)، هومن جدیدی (کمانچه)، سعید جوکار (تار)، امیر فتحیان (سه تار)، سینا حسینی (سه تار)، حجت فرجیان (عود)، سروش کمالیان (تنبک)، محمد زمان عمادانی (دف و دایره) و سجاد مهربانی (خواننده) از شاگردان محمدرضا لطفی در چند سال اخیر هستند که به یاد استاد خود به روی صحنه می‌روند.
کنسرت نوای عشاق ۹ بهمن ماه ساعت ۱۹ در سالن آسمان فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

۱ نظر:

بهروز (همراه همیشگی‌) گفت...با یاد و احترام به هنر موسیقایی استاد محمدرضا لطفی‌،

همچنین، سپاس فراوان دارم خدمت برادر ارجمندم "مجتبی خان نظری"،
برای طراحی‌ هنری و گرافیکی که در محفل صمیمانه ی خودشان "قدیمی‌ ها" دارند.

"مجتبی‌ نظری" یکی‌ از گرافیست های اهل دل ایران زمین هستند.

سلامت باشید.