۱۳۹۳ آذر ۱۶, یکشنبه

برای 76 سالگی «سیمین قانون نواز»

15 آذر ماه سالروز تولد زنده یاد سیمین آقارضی، نوازنده ساز قانون بود که شاید نوای سازش را با گوش سپردن به موسیقی فیلم های «تنهاترین سردار» و «امام علی» بهتر بشناسید.

به گزارش ایسنا، سیمین آقارضی 15 آذر 1317 در تهران متولد شد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی به هنرستان عالی موسیقی راه پیدا کرد.
آقارضی که در سال 1388 درگذشت، با چند ساز آشنا بود و به خوبی و با مهارت آن ها را می نواخت. این هنرمند ضمن بهره گیری از آموزش های محمود ذوالفنون، ردیف های ویلن را به طور کامل نزد زنده یاد ابوالحسن خان صبا آموخت.
پیانو را نزد جواد معروفی، قانون را نزد مهدی مفتاح، آواز را از غلامحسین بنان و تنبک را نزد حسین تهرانی فراگرفت. علاوه  بر این سازها، او با نواختن رباب، بربط، قیچک و کمانچه نیز آشنایی کامل داشت.
در این میان، تسلط او بر ساز قانون زبان زد بود و آلبوم موسیقی «قانون» نیز از جمله آثار این هنرمند است که از او منتشر و بعدها به «قانون سیمین» معروف شد.
این هنرمند پس از گذراندن یک دوره بیماری، در 22 دی ماه سال 88 دار فانی را وداع گفت.
سایت های خبری نیز در زمان درگذشت این هنرمند نوشتند: این نوازنده قدیمی قانون، سهم بسزایی در نشر و گسترش این ساز مهجور داشت. او با ارکسترهای مختلفی از جمله ارکستر مرحوم خالقی همکاری داشته و در تهیه آلبوم های متعدد با صدای خوانندگان مختلفی همکاری کرده بود.


زنده یاد سیمین آقارضی

هیچ نظری موجود نیست: