۱۳۹۳ آبان ۲۷, سه‌شنبه

بهمن بوستان درگذشت / مجید کیانی: موسیقی ایرانی مدیون اوست

بهمن بوستان موسیقی دان و پژوهشگر موسیقی ایرانی در 79 سالگی از دنیا رفت.

به گزارش هنرآنلاین، بهمن بوستان موسیقیدان و پژوهشگر موسیقی ایرانی و عضو سابق هیئت مدیره کانون پژوهشگران خانه موسیقی، صبح سه شنبه 27 آبان در بیمارستان نیکان تهران بر اثر ایست قلبی درگذشت. او 79 ساله بود.
بهمن بوستان متولد سال 1314 و کارشناس ادبیات فارسی بود. او فرزند مجدالعلی بوستان نویسنده و محقق ادبی و نوه شیخ حسن بن عبدالحسین دررودی خراسانی بود. بوستان در جوانی افتخار همكاری با استاد محمد معین را در لغت نامه  دهخدا و فرهنگ معین پیدا كرد.
دوران کاری بوستان بیشتر به سیاحت علمی و دانش اندوزی سپری شد و آثار منتشر شده  او اند ک است. از جمله آثار او می توان به کتاب «هفت اورنگ، مروری بر موسیقی سنتی و محلی ایران» اشاره کرد که با همکاری محمدرضا درویشی نوشت و سال 1370 توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شد.
مجید کیانی نوازنده پیشکسوت سنتور ضمن ابراز تاسف نسبت برای درگذشت بوستان گفت: بهمن بوستان در عرصه موسیقی زحمت های فراوانی کشید. درگذشت این موسیقی دان و پژوهشگر موسیقی را به جامعه هنری تسلیت می گویم.
کیانی افزود: مرحوم بوستان قبل از انقلاب اسلامی فعالیت های مستمری در زمینه موسیقی داشت و این فعالیت ها بعد از انقلاب نیز ادامه پیدا کرد. این پژوهشگر به جامعه موسیقی خدمت کرد و این عرصه به او مدیون است.
مرحوم بوستان سال 1383 در گفت و گویی با خبرگزاری میراث فرهنگی، گفته بود: امروز دیگر کسی نگرانی و دغدغه آهنگسازان گذاشته را ندارد. قدیم ترها آهنگسازها هم به اندازه شاعران به آواز و آواهای حروف آشنا بودند و به آنها اهمیت می دادند. نوازنده و آهنگساز کاملا با شعر ارتباط برقرار و را درک می کرد. زبان ابزار موسیقی است و همان طور که از سازها برای بیان نت ها استفاده می شود، باید از زبان و کلام هم به عنوان ابزار موسیقی استفاده کرد. وقتی برنامه «گل ها» متولد شد، شاعران و آهنگسازان به طور کامل به کار هم اشراف داشتند و با تمام نیروی خود به خلق آثار بدیع و تازه می پرداختند. جوان های امروز موسیقی و ساختن آن را مثل هر کار دیگری آسان می گیرند و این آینده موسیقی ایرانی را به خطر می اندازد. به نظر من بیشتر از این جوانان، آنهایی که فضا به عرضه این موسیقی ها می دهند، مقصر هستند.
علی بوستان فرزند مرحوم بوستان از اعضای گروه موسیقی هم آوایان به سرپرستی حسین علیزاده است.
مراسم تشییع پیکر زنده یاد بوستان پنجشنبه 29 آبان ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت به سمت بهشت زهرا برگزار می شود.


زنده یاد بهمن بوستان

هیچ نظری موجود نیست: