۱۳۹۳ آبان ۱۷, شنبه

محمود دولت آبادی: برای آخرین بار به ارشاد می روم

محمود دولت آبادی که سال ها ست رمان های «زوال کلنل» و «طریق بسمل شدن» را در انتظار دریافت مجوز نشر دارد، گفت: به منظور رفع برخی از شایعات بنا دارم برای بار آخر به وزارت ارشاد بروم.

این نویسنده پیشکسوت در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت انتشار رمان «زوال کلنل» گفت: هنور هیچ خبر قطعی به من نداده اند؛ نه درباره این کتاب و نه درباره رمان «طریق بسمل شدن» که آن هم تقریبا هم زمان با «کلنل» به ارشاد رفته است.
او افزود: با توجه به شایعاتی که درباره انتشار «کلنل» در این جا و آن جا به گوش می رسد، قصد دارم برای آخرین بار وقتی بگیرم و به ارشاد بروم و با وزیر یا معاون وزیر صحبت کنم و بپرسم چرا این آسیب ها به من وارد می شود؟
چندی پیش در خبری به نقل از یکی از مدیران اداره کتاب گفته شد رمان «کلنل» پس از بررسی در جلسه هیأت نظارت بر ضوابط چاپ و نشر کتاب نتوانسته مجوز نشر بگیرد و دوباره از انتشار بازمانده است.
در پی انتشار این خبر، علی شجاعی صائین، مدیر دفتر توسعه کتاب و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد، این نظر را رد کرد و گفت: اداره کتاب نظر خودش را به معاونت فرهنگی اعلام کرده است و حرف جدیدی در این زمینه نداریم. دیگر باید معاونت فرهنگی درباره کتاب اظهارنظر کند که هنوز چیزی اعلام نشده است.
رمان «کلنل» در ایران با نام «زوال کلنل» در سال 87 از سوی نشر چشمه برای کسب مجوز نشر ارائه شده بود و در دولت جدید هم دوباره به اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد ارائه شده است. این کتاب آبان ماه سال 92 برنده جایزه  «یان میخالسکی» 2013 سوییس شد. دولت آبادی همچنین با نسخه ترجمه  این رمان نامزد جایزه  ادبی آمریکا برای بهترین کتاب ترجمه به زبان انگلیسی بود و نامش در فهرست نامزدهای اولیه جایزه  بوکر آسیا نیز قرار گرفت.
رمان «طریق بسمل شدن» درباره جنگ هشت ساله عراق علیه ایران و رمان «زوال کلنل» درباره تاریخ معاصر ایران است.

هیچ نظری موجود نیست: