۱۳۹۳ آبان ۲۰, سه‌شنبه

امین الله رشیدی: با گذشت 8 سال هنوز مجوز کتابم صادر نشده است

خواننده پیشکسوت کشورمان گفت: باگذشت 8 سال از درخواست مجوز برای چاپ و نشر کتابم هنوز موفق به دریافت آن از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشده ام.

امین الله رشیدی خواننده ایرانی خوان کشورمان در گفت و گو با موسیقی فارس ضمن ابراز نگرانی از عدم انتشار کتاب خود و سرنوشت نامعلومی که دارد، گفت: کتاب هایم با وجود 8 سال نامه نگاری و پیگیری در دولت احمدی نژاد و پس از آن در دولت تدبیر و امید هنوز موفق به انتشار نشده اند. طی این سال ها نامه نگاری های بسیاری داشته ام و مجوز را پیگیری کرده ام اما همچنان این کتاب سرنوشت نامعلومی دارد.
این خواننده با تاکید بر اینکه این کتاب شامل وقایع صد سال اخیر است گفت: کلیه مسایل مرتبط با تاریخ سیاسی، اجتماعی و هنری کشور در این کتاب نگارش شده است. همچنین خاطرات شخصی من و خاطره هایی از شهرم کاشان در آن نوشته شده است. من دو کتاب در دوره خاتمی منتشر کردم بدون اینکه حتی یک حرف از آن کم شود وقتی این موضوع را در دولت احمدی نژاد مطرح کردم خیلی رک و راست گفتند اگر ما بودیم مجوز انتشار به آن کتاب ها را نیز صادر نمی کردیم.
وی افزود: 8 ماه پیش وزیر ارشاد از هنرمندان دعوت کرد تا در میهمانی شرکت کنند و آنجا صحبت هایی درباره مجوزهای صادر شده شد. نویسنده جوانی به نام رضا علیخانی پشت تریبون رفت و گفت اجنه پشت درهای ارشاد لانه کرده اند و در جای جای زوایای وزارت ارشاد کمین کرده اند و اجازه انتشار به آثار هنری را نمی دهند.
رشیدی ادامه داد: من دوسه سال بی خیال این کتاب شدم تا دولت تدبیر و امید سرکار بیاید. آقای روحانی و جنتی و عده هایی دادند که در ماه های اول نسبت به آنها خوشبین بودیم. طی همان ماه ها من نیز کارهای خود را خدمت وزیر ارشاد فرستادم و ایشان دستور مستقیم به صدور مجوز آنها دادند. وقتی به ارشاد مراجعه کردم حتی پرینت کارهایم گم شده بود و مجبور شدم از 700 صفحه مجددا پرینت تهیه کنم. اما با وجود چندماه رفت و آمد هنوز موفق به دریافت مجوز نشده ام.
وی با تاکید براین که این کتاب «ایران در رهگذر زمان» نام دارد، افزود: این کتاب در ابتدا سال 84 از سوی نشر عطایی که پیش تر کتاب  دیگری از من را منتشر کرده بود، برای کسب مجوز ارائه شد. سه سال از مجوزش خبری نشد، بعد ما پیگیری کردیم و جلسه ای گذاشتند و گفتند کتاب مسائلی دارد که قابل چاپ نیست. من به آن ها گفتم این کتاب در واقع ادامه کتاب اول من است که منتشر شده است، آن ها گفتند اگر ما بودیم، آن کتاب هم مجوز نمی گرفت.
وی همچنین گفت: من کتابم را به نشر مؤسسه اطلاعات دادم و آن ها  استقبال کردند و حتی آقای رفیع به من گفتند این کتاب بدون حتی حذف یک حرف منتشر می شود. اما این اتفاق هرگز نیفتاد و همچنان من درگیر مجوز هستم. اگر من 8 سال پیش که نگارش کتابم به پایان رسیده بود موفق شده بودم آن را منتشر کنم، انگیزه بیشتری برای انتشار آثار دیگری داشتم و تاکنون آثار دیگری از من منتشر شده بود. این کتاب اصلا مشکل خاصی نداشت. موسسه اطلاعات که در اینگونه موارد سخت گیری های خاص خود را دارد، خواست آن را منتشر کند. اما آن ها احترام من ریش سفید را نداشتند که هیچ، احترام موسسه اطلاعات را هم نداشتند و به آن هم مجوز انتشار کتاب من را ندادند.
امین الله رشیدی زاده سال 1304 در کاشان، علاوه بر انتشار آلبوم های موسیقی، تاکنون کتاب های «عطر گیسو» (خاطره ها و نغمه ها) و از «کاشان تا کاناری» (جزایر قناری) (با مقدمه محمدابراهیم باستانی پاریزی) را منتشر کرده است.

هیچ نظری موجود نیست: