۱۳۹۳ خرداد ۲۱, چهارشنبه

مسعود اسداللهی: غربت دنیای شگفت انگیزی است

مسعود اسداللهی خاک صحنه خورده ی هفتاد ساله ای است که از پنجاه سال پیش تاکنون در تئاتر، سینما و تلویزیون مشغول به کار است. او در گفت و گو با دویچه وله از تئاتر، سینما و تلویزیون می گوید.

هم سن و سال های مسعود اسداللهی، بازیگر، کارگردان و فیلمنامه نویس سریال طلاق و فیلم های درشکه چی و علی کنکوری او را به یاد می آورند. جوان ترها و علاقمندان به تئاتر در برونمرز نیز بازی او در اتللو در سرزمین عجایب، نوشته غلامحسین ساعدی، را فراموش نمی کنند.
از نوزده سالگی پا به عرصه تئاتر گذاشته است. نخستین بار در تئاتری در خیابان لاله زار قدیم که در آنزمان مرکز هنرهای صحنه ای بود٬ در نقشی ظاهر می شود. اولین کسی که او را ممنوع الچهره می کند پدر است که اجازه بازی در اینگونه تئاترها را به او نمی دهد.
با تاسیس نخستین تلویزیون غیر دولتی در ایران٬ «ثابت»٬ او هم به جمع هنرمندان این رسانه می پیوندد. اسداللهی تا پیش از انقلاب همچنان در تلویزیون ملی ایران فعال بود و مجموعه های تلویزیونی «پیوند»٬ «آدم و حوا»٬ «آقای شاکی» و «شو شب سال مار» را عرضه کرد.
تولد او در خرداد ماه است. ما نمی دانیم چندمین روز و خودش هم با شک و تردید می گوید: نمی دانم بیست و یکم٬ بیست و سوم یا بیست و پنجم... به هر حال در سالروز هفتادمین سال زندگی او به سراغش می رویم تا با او از تئاتر پیش از انقلاب و پس از آن٬ سینما٬ تلویزیون که او مدتی است برنامه ای با عنوان «یکی بود و یکی نبود» در آن اجرا می کند٬ از معذرت خواهی هنرمندان و خلاصه از هر دری سخن بگوییم. آنچه می خوانید کوتاه شده ی گفت و گوی مفصل دویچه وله با مسعود اسداللهی است.


مسعود اسداللهی

آقای اسداللهی، بزرگ ترین بازیگران سینما در جهان کسانی هستند که از تئاتر به سینما روی آورده اند. شما هم خودتان از تئاتر شروع کرده اید. آیا واقعاً بازی در تئاتر را مزیتی برای بازیگر می دانید؟
خیلی مهم است. این تجربه ی بلند و زیبا را، «خاک صحنه خوردن» را، فقط در تئاتر می توان داشت و نه در سینما. به همین دلیل، می بینیم آدم هایی که در انگلستان هستند، چون خیلی با تئاتر سر و کار دارند، بهترین هنرپیشگان جهان هستند و حتی به هالیوود هم می آیند. بله، تئاتر بسیار بسیار مؤثر است.

برگردیم به لس آنجلس؛ در تولیدات لوس آنجلسی بیش از هر چیز میل به ساختن کمدی مشاهده می شود، علت تسلط کمدی بر سایر ژانرهای تئاتری را چه می دانید؟ میل مخاطبان احتمالاً٬ یا فرار از دشواری های زندگی؟
هر کاری یک حد و مرزی دارد. من همیشه می گویم این کار مثل مو می ماند که آرتیست باید مثل سیرک بازان روی این مو و این طناب نازک حرکت کند و تعادلش را حفظ کند. نه از این ور به ابتذال بیافتد و نه از آن ور از مردم دور شود. غربت یک چیز حیرت انگیزی است، درد و گرفتاری و فشار دارد، یعنی طلب مردم این است، نوع آدم هایی که این جا هستند، دوست دارند وقتی می روند توی سالن می نشینند، صحنه چیزی به آن ها بدهد و آنان را از حال غم و درد و بیچارگی شان دربیاورد. به همین دلیل است که کنسرت ها بیشتر تماشاگر دارد تا تئاتر.

آیا خفقان موجود در ایران احتمالاً سبب شکوفایی بعضی از زمینه های هنری، مثل سینما هم شده است؟
بعضی وقت ها چرا؛ تراوشاتی را دیده ایم. همیشه انگار سرنوشت ما ایرانی ها این است که باید یک جوری در حصار باشیم تا خلاقیت مان گل کند. یعنی ما به شکلی با دیکتاتوری آغشته شده ایم. در تک به تک سلول های مان این هست که تو مجبور باشی نوع دیگری فکر کنی.

برویم به سراغ برنامه های تلویزیونی شما؛ در یکی از این برنامه ها از سعید راد گفتید که در جشنواره ی فجر، بعد از قدردانی از بهروز وثوقی و زنده یاد فردین، عذرخواهی مفصلی تقدیم مسئولان امور کرده است. اگر شما به جای او بودید، در برابر مسئولان امنیتی چه کار می کردید؟
هیچ وقت معذرت نمی خواستم...

ولو این که تهدید به اعدام تان می کردند؟
آخه نمی شود! فردین وقتی زنده بود، در مراسم ختم علی تابش با دل سوختگی بسیار جلوی دوربین ایستاد. او می دانست که این دوربین ضبط می کند و این تصاویر پرواز می کند به همه جای دنیا. جلوی این دوربین ایستاد و گفت: علی یک روز هم در تمام این ۳۰ سال زندگی نکرد، یک روز هم به درستی نفس نکشید، مثل ماهی ای بود که جدا از آب انداخته بودنش، همین جوری پرپر می زد. ما هیچ کدام مان زندگی نکردیم. شما اسم این را می گذارید زندگی؟ ما حتی یک روز زندگی نکردیم. طبیعی است که به او هم پیغام داده شد که مگر می شود در حاکمیت ما شما زندگی نکرده باشید و... ولی آدم در جایی تصمیم اش را می گیرد.


مسعود اسداللهی

در همان برنامه، شما از مراسم تشییع  جنازه ی یک مترجم و محقق گفتید [بهمن فرزانه] که فقط ۱۰ نفر در آن مراسم تشییع  جنازه شرکت داشتند. این مقوله دستاورد رفتارهای این رژیم است؟ یا نقدی است به رفتارهای ما ایرانی ها در صد ساله ی اخیر؟
من همیشه توی آینه می گویم که خودمانیم، ماییم که تحمل می کنیم، ماییم که فشار را قبول می کنیم... اول خود ملت است که عادت کرده به تعظیم کردن، عادت کرده به این که عیب ندارد بگذار حالا این اتفاق هم بیافتد، درست می شود. می خواهد نان اش را دربیاورد. اما در آن برنامه، حیرت من از این بود که این همه مثلاً هنرمند کجا بودند؟ این همه آدمی که کتاب خانه شان پر بود از کتاب هایی که این آدم ترجمه کرده، کجا بودند؟ اصلاً حیرت انگیز است.

آقای اسداللهی، اگر قرار باشد روزی در ایران آزادی ای وجود داشته باشد و شما بتوانید کارتان را ادامه بدهید، اولین سوژه ای که برای ساختن انتخاب می کنید، چیست؟
این که چه به سرمان آمد، کجا بودیم، همان جمله ی معروف: چی فکر می کردیم، چی شد؟ چون بالاخره از این روزگار هم باید چیزی ثبت شده داشته باشیم. چیزی برای دوران های بعدی. من در آخرین برنامه ام از خانم ناطق نقل قول کردم که در چند جمله شروع کرده بودند به اعتراف کردن.
هما ناطق، یک آدم اندیشمند، معتبر و درست، جرأت می کند که این گونه بنویسد و خود این جرأت کردن ها، خود این ها را بر سنگ نوشتن، بر کاغذ و امروز روی فیس بوک نوشتن، بسیار جرأت می خواهد و بسیار گران بهاست برای نسل آینده. چون ما چیزی از گذشته نداشتیم.

هیچ نظری موجود نیست: