۱۳۹۳ فروردین ۱۸, دوشنبه

رتبه دوم فروش موسیقی کلاسیک دنیا / «ناظری» ها در آمریکا رکوردشکنی کردند

خیابان های آمریکا، ناگفته هایی از حضور آنها در خود دارد. این روزها شهرهای مختلف آمریکا در حالی پذیرای تور کنسرت شهرام و حافظ ناظری شده است که این دو موسیقیدان موفق شده اند شمار زیادی از مخاطبان غیرایرانی را جذب سالن های مهم موسیقی این کشور کنند.

روزنامه شرق نوشت: در کنار استقبال چند هزار نفری از آخرین اجرایشان در لس آنجلس، آلبوم «ناگفته» حافظ ناظری نیز که قبل از نوروز به طور همزمان در ایران و سایر کشورها در سطح جهانی پخش شده بود توانست رکورد شکنی کند.
این آلبوم نه تنها رکورد فروش آلبوم های شرکت سونی را در یک کنسرت شکست بلکه تاکنون توانسته در رتبه دوم فروش موسیقی کلاسیک جهان قرار گیرد.
این آلبوم که در ایران با عنوان «بعد یازدهم» توزیع و منتشر شده، اولین بخش از «سمفونی رومی» است که از طریق شرکت سونی منتشر شده است. برای اولین بار در تاریخ خاورمیانه این شرکت در بخش کلاسیک خود اثری مستقل از یک آهنگساز خاورمیانه ای را تولید کرد و پخش آن در ایران و کشورهای دیگر به صورت همزمان از 23 اسفند آغاز شد.
با وجود اینکه کمتر از یک ماه از انتشار این آلبوم می گذرد اما «ناگفته» توانسته است در جدول پرفروش های موسیقی کلاسیک جهان قرار بگیرد و رتبه دوم را از آن خود کند. حافظ ناظری روز جمعه در حالی که از فرودگاه لس آنجلس عازم واشنگتن بود در گفت وگویی در مورد استقبال از این اثر گفت: «آلبوم ما در رتبه دوم موسیقی کلاسیک جهان قرار گرفته است.
البته در ابتدای روند توزیع، در رتبه پانزدهم قرار گرفته بودیم اما بعد از یک هفته، توانستیم رتبه چهارم و در نهایت رتبه دوم را کسب کنیم. با توجه به فروش روزافزون سی دی، می توان امیدوار بود رتبه اول را هم به دست بیاوریم. در کنار انتشار آلبوم، ناظری ها و دیگر هنرمندان این اثر درحال برگزاری تور کنسرت هایشان هستند. یکی از این کنسرت ها 29 مارس در سالن «نوکیا تئاتر» شهر لس آنجلس برپا شد و به گفته ناظری مورداستقبال مردم زیادی قرار گرفت: تور کنسرت های ما در شهرهای مختلف درحال برپایی است که یکی از موفق ترین آنها در سالن نوکیا تئا تر بود. این کنسرت از سوی کمپانی AEG که یکی از بزرگ ترین کنسرت گذاران دنیاست، برنامه ریزی شد و 5500 نفر به تماشای آن آمدند. در کنار هموطنان ایرانی، مخاطبان غیرایرانی هم خیلی زیاد بودند و از جوانان 18ساله تا زنان 70 ساله در این کنسرت حضور داشتند.
ناظری درباره جزییات کنسرت عنوان کرد: این، تنها کنسرتی بود که دیپاک چوپرا نیز در آن شرکت کرد. او اجرای برنامه را هم برعهده داشت و در بخشی از کنسرت، اشعار مولوی را به زبان انگلیسی دکلمه کرد. من و پدرم نیز مثنوی خوانی کردیم. ما در این مثنوی خوانی ها بخشی از سی دی «بعد یازدهم» و تعدادی از آثار گذشته را با طرحی جدید اجرا کردیم. هشت نوازنده هم ما را همراهی می کردند.
این نوازنده سه تار در ادامه درباره دریافت لوح از سوی شرکت برگزارکننده کنسرت گفت: موفقیت این اجرا به قدری زیاد بود که شرکت AEG حتی خواستار عقد قرارداد برای سال آینده شد و همین کمپانی در انتهای کنسرت به من، شهرام ناظری و دیپاک چوپرا لوح تقدیری با نام Breaking Record اهدا کرد. این لوح برای کسانی است که توانسته اند رکوردها را بشکنند.
این آهنگساز در ادامه از فروش آلبوم «بعد یازدهم» در کنار برگزاری کنسرت خبر داد: در همان شبی که کنسرت ما در نوکیا تئاتر برپا شد، 1500 شماره از سی دی «بعد یازدهم» فروخته شد که همین موضوع یک رکورد برای شرکت سونی به شمار می رود چون پیش از آن بالاترین میزان فروش سی دی شرکت سونی در یک کنسرت 850 شماره بود. ناظری با بیان اینکه برگزاری کنسرت در «نوکیا تئا تر» و فروش موفق آلبوم در سطح موسیقی کلاسیک جهان، یک حرکت خوب برای موسیقی ایران در جهان است، در مورد جزییات کنسرت هایشان در دیگر شهرها اظهار کرد: روز شنبه، 16 فروردین در حالی در سالن «وارنر تئاتر» واشنگتن روی صحنه رفتیم که همه بلیت ها از قبل به فروش رفته بود. در ادامه تور کنسرت در آمریکای شمالی روز 13 آوریل به شیکاگو، 19 آوریل به آتلانتا، 20 آوریل به هوستن و 26 آوریل به ونکوور سفر می کنیم.
آلبوم «بعد یازدهم» همزمان با پخش جهانی در ایران هم در دسترس است. هرچند که پخش آن یک هفته پیش از تعطیلات نوروز باعث وقفه در این زمینه شده اما به گفته سیدعلی نیکونیا، مدیر روابط عمومی موسسه «آوای هنر» و صاحب امتیاز آلبوم در داخل کشور، تاکنون فروش این اثر رضایت بخش بوده است: با اینکه ما تنها یک هفته به عید نوروز وقت داشتیم و ناچار بودیم همزمان با پخش جهانی، توزیع آلبوم را انجام دهیم اما با وجود تعطیلات، استقبال از آلبوم خوب بوده و انتظار می رود از این پس، فروش بیشتری را هم شاهد باشیم.
او درباره نحوه توزیع آلبوم گفت: توزیع کار به صورت مویرگی است. در این روش اثر در سوپرمارکت  ها و فروشگاه های فرهنگی در دسترس مردم قرار می گیرد. البته شهرکتاب ها هم به عنوان یکی از مراکز فرهنگی که مخاطبان خاص خود را دارند جزو محل هایی هستند که آلبوم را ارایه کرده اند اما از آنجاکه شرکت های مویرگی به صورت مستقیم به شهر کتاب ها کالا نمی دهند، این کار از طریق بخش دیگری انجام می شود.
با موفقیت های پی درپی برای این آلبوم در خارج از کشور به نظر می رسد رویاهای «ناظری جوان» در حال واقعیت گرفتن است. او در روزهای پایانی سال گذشته به بلندترین نقطه تهران یعنی «گنبد آسمان» واقع در برج میلاد آمد تا در میان خبرنگاران و اهالی موسیقی از اهداف آینده و آرزوهایش بگوید. گفته بود که با این اثر قصد داشته بخش ناگفته فرهنگ و هنر ایران را به جهانیان معرفی کند. بیش از یک ماه است که او و پدرش ایران را ترک کرده اند و به نظر می رسد این هدف در حال شکل گیری است. این روزها شهرام ناظری شوالیه آواز ایران هم پسرش را در این کنسرت ها همراهی می کند. دیپاک چوپرا فیلسوف هندی که از سوی مجله تایم به عنوان یکی از صد قهرمان و الگوی قرن انتخاب شده هم در این اثر مشارکت داشته است. چوپرا همان موسیقیدانی است که با آلبوم «هدیه عشق» اشعار مولانا را به زبان انگلیسی و فارسی آهنگسازی و اجرا کرد.
همچنین می توان به حضور دیگر نوازنده های موسیقی که تاکنون نامزد یا دارنده جایزه های معتبر موسیقی همچون «گرمی» شده اند اشاره کرد؛ نوازندگانی چون ذاکر حسین نوازنده طبلا، گلن ولز نوازنده سازهای کوبه ای، مت هایموویتز نوازنده ویولن سل و پاول نیوبائر نوازنده ویولا.

هیچ نظری موجود نیست: