۱۳۹۳ فروردین ۲۶, سه‌شنبه

چاپ وصیت نامه ای که سمندریان آن را ندید

نمایشنامه «زندگی گالیله» نوشته برتولت برشت با ترجمه حمید سمندریان در آستانه سال روز تولد این هنرمند فقید منتشر می شود.

سمندریان بارها اعلام کرده بود اجرای «زندگی گالیله» وصیت نامه هنری اش است اما هرگز فرصت نکرد این وصیت نامه را اجرا کند و به گفته خودش ، دستش از قبر بیرون ماند.
افسانه ماهیان هنرمند تئاتر و یکی از شاگردان حمید سمندریان که مسئولیت انتشار آثار این هنرمند فقید را برعهده دارد، به ایسنا گفت: از آنجا که استاد قصد داشت این نمایشنامه را اجرا کند، متن اصلی را برای اجرا ترجمه کرده بود اما در آخرین روزهای زندگی اش، بازنگری دوباره ای انجام داد و در نهایت ترجمه ای بسیار روان و دراماتیک از اثر برشت به دست آمد که مناسب انتشار باشد.
او با اشاره به وجود ترجمه های دیگری از نمایشنامه «زندگی گالیله» اضافه کرد: استاد سمندریان خود ترجمه دکتر احمدی از این متن را خیلی دوست می داشت اما من معتقدم ترجمه آقای سمندریان خیلی منحصر به فرد است و یک متن ثقیل ادبی از نمایشنامه برشت ارائه نمی کند بلکه ترجمه ای بسیار سلیس است.
ماهیان که سال گذشته نیز از انتشار این نمایشنامه از سوی نشر قطره خبر داده بود درباره تأخیر در این موضوع توضیح داد: قدری منتظر مجوز چاپ شدیم تا اینکه اواخر پاییز 92 بعد از روی کار آمدن دولت جدید توانستیم مجوز بگیریم و ابتدا قرار شد نمایشنامه پیش از عید منتشر شود ولی بعدا بهتر دیدم این نمایشنامه که وصیت نامه هنری استاد سمندریان است، اردیبهشت ماه که ماه تولد ایشان است منتشر و در نمایشگاه کتاب نیز عرضه شود.
این کارگردان تئاتر درباره سانسور نمایشنامه «زندگی گالیله» گفت: خوشبختانه هیچ گونه سانسوری اعمال نشد اما جالب اینجاست که دولت قبلی به دو نمایشنامه «دایره گچی» و «بازی استریندبرگ» که اینها هم توسط استاد سمندریان ترجمه شده بود  مجوز تجدید چاپ نداد تا اینکه این نمایشنامه ها هم در دوره جدید مجوز گرفتند. متاسفانه صدور مجوز و همین طور سانسور کتاب  به شدت سلیقه یی است.
ماهیان که این روزها نمایش «هم هوایی» را در تالار حافظ اجار می کند افزود: بعد از چاپ «زندگی گالیله» حتما تعدادی از نسخه های آن را در لابی تالار حافظ می گذاریم تا تماشاگران نمایش مان  امکان خرید این نمایشنامه را هم داشته باشند.
نمایشنامه «زندگی گالیله» نوشته برتولت برشت یکی از آثار مورد علاقه حمید سمندریان کارگردان و استاد تئاتر ایران بود. او در دوره اصلاحات یک بار تمرین این نمایش را آغاز کرد که بنا به دلایلی،  تمرینش متوقف شد و این اثر هرگز به صحنه نرفت. قرار است این نمایشنامه از سوی نشر قطره منتشر و در بیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شود.

هیچ نظری موجود نیست: