۱۳۹۲ مرداد ۱۵, سه‌شنبه

محمد اصفهانی در یک یادداشت، خاطره ای از زنده یاد استاد خرم گفت: یادی از استاد...

موسیقی ما - آرتین ولی الهی: دکتر محمد اصفهانی از معدود خوانندگان موسیقی پاپ، که سال های اخیر در کارنامه اش تجربه ی همکاری با زنده یاد استاد همایون خرم را داشته است.

وی که بارها به ویژه در کنسرت هایش، ارادتش به این استاد فقید موسیقی ایران را ابراز داشته، بار دیگر در سایت خود اقدام به انتشار یادداشتی خواندنی حاوی خاطره ای از زنده یاد خرم نموده است که در ادامه می آید:

متن یادداشت محمد اصفهانی:
سلام و سلامتی تقدیمتان باد هموطنانم!
هنوز هم با خود فکر می کنم استاد خرم در دنیای ما حضور دارد! چرا که به درستی نتوانسته ام مسأله ی فقدانش را درک و برای خود حل کنم... سیر بیماری ایشان به گونه ای غافلگیر کننده همه را در حیرت فرو برد. در تشخیص ابتدایی، مراحل درمانی یکی پس از دیگری به طور کامل طی شدند و استاد کاملاً راضی و سرحال بودند؛ این رضایت در پیام تلفنی که در پاسخ به احوال پرسی غایبانه ی بنده گذاشته اند کاملاً هویداست. بعدا بحث کنسرت های مشترک در ایران و خارج از کشور مطرح شد و ایشان در تمام این دوران با سلامت کامل حضور داشتند که ناگهان عود بیماری همه را شوکه کرد و مرحوم استاد را با خود به همراه برد. اما این بار نیز دعاهای مردم که همواره بدرقه ی راه ایشان بود به میدان آمد و تقدیر عزتمندانه ای را در آخر کار برایشان رقم زد. همایون خرم تا آخرین لحظه هوشیار و موقر در سایه ی پروردگارش زیست و مانند یک انسان سالم، تمامی عکس العملهایش را حفظ کرد و سر انجام، جهان خاک را به قصد عوالم افلاکی ترک گفت.
یادم می آید در آخرین دیدار در منزل ایشان عرضه داشتم: استاد! چندی پیش آوازی خوانده ام، میخواستم شما هم آن را بشنوید و اگر تصنیف مناسبی از کارهای قدیمتان دارید مرا در استفاده از آن جهت الحاق به این قطعه راهنمایی بفرمایید. چون دیر وقت بود، ایشان و آقا رضا (فرزندشان) به درون ماشین من آمدند، آواز غم غفلت را در ماشین با صدای بلند برایشان گذاشتم. آن مرحوم چند بار منقلب شد؛ خصوصاً آنجا که بیدل فرموده است: همه جا ز جلوه ی من پر است و به هیچ جا نرسیده من... به خاطر دارم با حالت تأثر دست به روی پای خود زدند و ضمن اظهار لطف به بنده فرمودند: اعتقاد دارم بیدل با این غزلی که سروده، هماندم به بهشت و حوض کوثر وارد شده است! سپس گفتند: مرا منقلب کردی، تصمیم گرفتم کاری برای این آواز بسازم (که متاسفانه این سعادت از من دریغ شد...). روحش شاد و سیرش در عوالم برتر، همواره پر گشایش باد.
به یاد آن عزیز و با امید به دعای خیر شما در این ایام برای استاد، فایلی را تقدیمتان می کنم که شامل بخشهایی از مراسم بزرگداشت ایشان در سال 1389 است. این پاس داشت، به بهانه ی رونمایی از کتاب خاطرات همایون خرم با نام «غوغای ستارگان» برگزار شده و بنده نیز در آن مراسم سخنانی ایراد نموده و کاری خوانده ام. فیلمبرداری این مراسم خاطره انگیز توسط آقای فرامرز امینی و همکارانشان صورت گرفته است که همین جا از ایشان و شاعر گرامی آقای سیدعباس سجادی همچنین از آقای مهندس رضا خرم نهایت تشکر و امتنان را بخاطر مساعدتهایشان دارم.

محمد اصفهانی

هیچ نظری موجود نیست: