۱۳۹۴ مرداد ۲۷, سه‌شنبه

نوجوانی که ناصرالدین شاه را شیفته کرد

ناصرالدین شاه که برای بازدید به مدرسه دارالفنون رفته بود، شیفته ی نقاشی های نوجوانی کاشانی شد و او را با خود به دربار برد. این اتفاق سرآغاز خلق تابلوهای زیبا و باشکوهی شد که با نام «کمال الملک» گره خورده اند.
به گزارش ایسنا، 75 سال از درگذشت کمال الملک، یکی از بزرگ ترین هنرمندان نقاش ایران می گذرد. هنرمندی که داستان زندگی اش بارها توسط دیگران روایت شده است. کمال الملک یک هنرمند مردمی به شمار می آید. نوع زندگی او از حضور در دارالفنون، ملاقاتش با ناصرالدین شاه که شیفته ی نقاشی های او در نوجوانی شده بود و تابلوهایی که از سوژه های مختلف کشید، کمال الملک را به یک هنرمند دوست داشتنی تبدیل کرد.

کمال الملک

یکی از معروف ترین آثار این هنرمند نقاشی «تالار آینه» است. این تالار یکی از اتاق های کاخ گلستان است. این تالار در سال 1253 شمسی به دستور صنیع الملک ساخته و برای تزیین آن هشت سال زمان صرف شد. ضلع جنوبی این تالار رو به باغ گلستان است و سه ارسی بزرگ، زیبایی های بیرون آن را پیش چشم بیننده می آورد. جزییات این تالار سال ها پیش به دست کمال الملک برای همیشه روی یک تابلو نقاشی ثبت شد.
آینه کاری ها، نورهایی که بر فرش ها تابیده و شکوهی که در پرداخت پرده ها و چلچراغ ها وجود دارد، نقاشی یکی از تالارهای کاخ گلستان را از واقعیت آن زیباتر کرده است.
کمال الملک برای کشیدن این تابلو هفت سال از عمرش را صرف کرد تا سرانجام هنری از خودش باقی بگذارد که نه تنها تمام جزییات تالار آیینه را به تصویر کشیده، بلکه بسیار بزرگ تر و زیباتر از واقعیت این تالار در نقاشی او دیده می شود. یکی از ویژگی های تابلوی تالار آینه این است که کمال الملک برای باشکوه تر نشان دادنش، آن را طوری نقاشی کرده که وسیع تر از حالت واقعی اش به نظر می رسد. به همین دلیل، همه شکوهی که در این تابلو وجود دارد، واقعی نیست و بخشی از آن زاییده ی هنر سرانگشتان کمال الملک است.
کمال الملک هفت سال تمام، ابزار نقاشی اش را به تالار برد و جزییات منظره ی روبه رویش را روی بوم پیاده کرد تا توانست اثری از خودش باقی بگذارد که هنر او را به کمال نشان می دهد. اکنون مجسمه های مومی کمال الملک و ناصرالدین شاه در این تالار نصب شده اند. کمال الملک در حال نقاشی تالار آینه است و ناصرالدین شاه روی یک صندلی نشسته و به منظره ی بیرون نگاه می کند.
شاید یکی از مهم ترین تصاویری که از کمال الملک به خاطر می آوریم، فیلمی باشد که مرحوم علی حاتمی آن را با حضور بازیگران مطرح سینما کارگردانی کرد. جمشید مشایخی در این فیلم نقش کمال الملک را بازی کرد و عزت الله انتظامی ناصرالدین شاه بود.
کمال الملک با نام اصلی محمد غفاری در سال 1224 در کاشان متولد شد. در 13 سالگی به دارالفنون رفت و با هنرش ناصرالدین شاه را شیفته ی خود کرد و پایش به دربار باز شد. شاه به او اتاقی داد تا هنرش را روی تابلوهای نقاشی پیاده کند. خودش هم زمان هایی را برای یادگیری هنر این نقاش بزرگ اختصاص می داد و تمرین می کرد.
کمال الملک پس از مرگ ناصرالدین شاه به اروپا رفت و از موزه های فلورانس، لوور و ورسای دیدن کرد. او سال هایی از عمر خود را در اروپا گذراند و به مطالعه آثار معروف موزه های دنیا پرداخت. یکی از مهم ترین کارهای او تأسیس مدرسه صنایع مستظرفه بود. بسیاری از هنرمندان معاصر که به وزنه هایی در هنر نقاشی تبدیل شدند، در این مدرسه تعلیم دیدند و معروف شدند.
کمال الملک در طول عمرش تابلوهای بسیاری خلق کرد که «فالگیر بغدادی»، «دو دختر گدا»، «دوشان تپه»، «حوضخانه عمارت گلستان» و «بازار کربلا» از معروف ترین آن ها هستند.

او 27 مردادماه 1319 در زادگاهش درگذشت و آثار برای همیشه در تاریخ هنر ایران جاودانه شدند. در پایین نقاشی هایی از وی می بینید.

نقاشی اثر کمال الملک 

نقاشی اثر کمال الملک

نقاشی اثر کمال الملک

هیچ نظری موجود نیست: