۱۳۹۴ تیر ۳, چهارشنبه

مروری کوتاه بر زندگی هنری ثریا بهشتی + عکس جدید وی

قدیمی ها - فرامرز امینی: ثریا بهشتی در روز اول خرداد 1322 در دیار دلاوران و مردان و زنان پاک نژاد کردستان در خانواده ای فرهنگ دوست چشم به جهان گشود.
تحصیلات وی دیپلم می باشد. او در اولین تجربه هنری خود به سال 1344 در کنار داوود رشیدی در نمایشنامه معجزه در آلاباما، هلن کلر به روی سن رفت و در ادامه در چند تئاتر دیگر ایفای نقش نمود.
ثریا بهشتی به دعوت سامول چاچیکیان و محمد علی فردین، چهره ماندگارسینما با فیلم خوشگل خوشگلا هم بازی شد بعد از یکسال که از بازی در فیلم خوشکل خوشکلا گذشت و برای باری دیگر در سال 1345 در فیلم سه قهرمان در کنار محمد متوسلانی، منصور سپهرنیا و گرشا متوسلانی دومین تجربه خود را بخوبی پشت سر میگذارد.
او در سال 1346 پسران علاءالدین، نعره گرگها و دالاهو را ایفای نقش نمود. آهنگ دیدم تو خواب وقت سحر با صدای عهدیه و با لب خوانی فروزان در فیلم دالاهو اجرا شد که بعدا یاسمین این آهنگ را به مبلغ دو هزارو پانصد تومان از همایون خرم خریداری کرد و از رادیو در دستگاه همایون پخش شد. نکته دیگر اینکه هایده اولین آهنگ خود را در این فیلم خواند.
و اما ششمین تجربه ثریا بهشتی در فیلم فرمان خان رقم خورد، از عمده فیلم های دیگر وی، ولگردها، ازدواج ایرانی، بر آسمان نوشته، دنیای پول، دنیای پوشالی ریکاردو، غروب بت پرستان، هفت دختر برای هفت پسر، پسران قارون، ستاره فروزان، سه فراری، عشق آ فرین، سوگلی، غول بیابانی، قصه دلها، بابا شمل، قهوه خانه قنبر، مردان روزگار، معجزه قلبها، جنجال عروسی، حادثه جویان، حسن کچل (کاندیدای بهترین بازیگر نقش زن) دزد وپاسبان، رام کردن مرد وحشی، علی بی غم، کوچه مردها به کارگردانی سعید مطلبی با شرکت فردین، ایرج قادری، امین امینی، کهنمویی و نرسی، که میتوان گفت یکی از بازیهای بسیار زیبای بهشتی در این فیلم بوده است. شوفر خوشکله، عشقی ها و درنهایت درسال 1349،پرونده هنری ثریا بهشتی با دو فیلم خاطرخواه و خردجال بدلیل تشکیل زندگی مشترک بسته شد. متاسفانه از تعدادی دیگری از فیلمهای ثریا بهشتی اثری دردست نیست که بالغ بر شصت و پنج اثر بوده است.

حاصل ازدواج  ثریا بهشتی یک فرزند پسر به نام رضا می باشد که هم اینک سی و پنج سال سن دارد. 

ثریا بهشتی

ثریا بهشتی


ثریا بهشتی

ثریا بهشتی

۳ نظر:

بابک گفت...

تمامی انسانهای کره زمین تکامل یافته از موجودات تک سلولی هستند! ما نژاد پاک یا ناپاک نداریم!! لطفا نوشته را سانسور نفرمایید! چنانچه نمی پسندید آن را نقد کنید.

ناشناس گفت...

رضا

اولین باری نقشی‌ که از خانم بهشتی‌ دیدم نقش ویتامین در فیلم دالاهو بود و من تازه نوجوان عاشق ایشون شدم و از بازی خانم بهشتی‌ بسیار لذت بردم و برایم ماندگار شد. خانم بهشتی براتون از پروردگار سلامتی آرزو می‌کنم دوستتون دارم

زانیار گفت...

ممنون بابت این خبر از هنرمند عزیز کشورمون . بله ایشون در شهرستان سقز دومین شهر بزرگ استان کردستان متولد شدند.