۱۳۹۴ اردیبهشت ۲, چهارشنبه

حذف نام «بیژن ترقی» از آلبوم موسیقی!

یک آلبوم موسیقی در حالی به بازار نشر موسیقی عرضه شده که در کاور آن، نام شاعر اثر از دو قطعه بنا بر نظر ممیزی، حذف شده است.

فرزاد قربانی خواننده مجموعه «تو مرو» در این باره به ایسنا، توضیح داد: آلبوم «تو مرو» اثری است که قطعات خاطره انگیز موسیقی ایرانی را دربر می گیرد و آثاری از زنده یادان پرویز یاحقی، مرتضی محجوبی، علی اکبر شیدا  و جواد لشکری  در آن شنیده می شود.
او ادامه داد: در این اثر از شعرهای رحیم معینی کرمانشاهی، منوچهر معین  افشار، شعله کرمانی، علی اکبر شیدا و بیژن ترقی استفاده شده اما نام بیژن ترقی در دو قطعه ی کار، یعنی «تصنیف افشاری» و «به او چه بگویم» از کاور آلبوم حذف شده است.
قربانی در این باره اضافه کرد: وقتی نشر «نوفه» به دنبال کسب مجوز برای این آلبوم بود، روزی با من تماس گرفتند و گفتند از آنجا که دو قطعه ی این آلبوم متعلق به بیژن ترقی است، باید یا از آلبوم حذف شود یا این که نام شاعر در آلبوم درج نشود. البته من خیلی از این اظهار نظر تعجب کردم، زیرا اثر آقای علیرضا قربانی با عنوان «رفتم و بار سفر بستم» هم اشعاری از بیژن ترقی داشت و نام شاعر هم در آلبوم نوشته شده بود.
وی معتقد است: زنده یاد بیژن ترقی از مفاخر ادبی و شخصیت های برجسته است و من دوست داشتم شعر و نام ایشان در آلبوم من وجود داشته باشد. این در حالی است که من هزینه ی استفاده از این دو شعر را به ورثه آقای ترقی پرداخت کرده ام.
این اتفاق در حالی رخ می دهد که برای ممیزی نام شاعران در آلبوم های موسیقی قاعده ی خاصی وجود ندارد و نام یک شاعر گاهی روی کاور آلبوم نوشته و گاهی نیز از آثاری حذف می شود. این موضوع باعث شده است که خیلی از ترانه سرایان و ناشران برای این که اثرشان مورد استفاده قرار گیرد، برای خود نام مستعار انتخاب کنند.
بیژن ترقی نیز یکی از شاعران پرآوازه است که در سال 88 از دنیا رفت. مراسم تشییع پیکر او از مقابل تالار وحدت انجام شد و محمدحسین ایمانی خوشخو (معاون وقت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد) در آیین تشییع پیکر او اعلام کرد: بیژن ترقی بر گردن موسیقی و ادبیات ما حق بزرگی دارد. ترقی با آثاری که از خود به یادگار گذاشت، نه تنها بین هنرمندان ماندگار است، بلکه مردم نیز با زمزمه ی ترانه هایش، او را به یاد می آورند.

۲ نظر:

ناشناس گفت...

با درود،
جای تاسف هست که کسانی قصد دارند نام و آثار پیشکسوتان به فراموشی سپرده شود،گرچه تیرشان به سنگ می خورد مردم دوست دار هنر و موسیقی هرگز آن بزرگان را فراموش نمیکنند.آرتین

ثریا گفت...

طبيعى است ايشان هنكاميگه شعر تذرو را ساختند ربه هنرمندتان مهجور كشورشان تقديم كردند،نه اثرى از آن آهنگ ديده شد ونه شعر آنرا كسى ديد تنها يكبار جناب مايسترو شجريان با اركستر بزرگ به رهبرى فخرالدين آنرا اجار كردند وأقاى قربانى هم آنرا در تالار رودكى كه صدالبته أقاى قربانى به مرادشان نزديكترند ،