۱۳۹۴ اردیبهشت ۴, جمعه

رادیو 75 ساله شد

این صداست که می ماند... و این گونه بود که رسانه رادیو پس از سال ها تجربه به ۷۵ سالگی خود رسید. چهارم اردیبهشت 1319 بود که نخستین جمله از رادیوی ایران به گوش رسید: اینجا تهران است، رادیو ایران.

تاریخچه حضور رادیو در ایران به سال های قبل از 1319 بر می گردد؛ ردپای این حضور از سال 1303 هجری شمسی آغاز شد که در آن زمان مقدمات استفاده از بیسیم در کشورمان فراهم شد. در سال 1305 بیسیم وارد ایران شد و از سال 1311 سامانه بیسیم در ایران توسعه پیدا کرد که در نهایت به رادیو منتهی شد. در سال 1316 مقدمات ایجاد مرکز رادیو در وزارت پست و تلگراف و تلفن فراهم شد و در چهارم اردیبهشت 1319 نخستین دستگاه پخش صدا یا همان رادیو در تهران در محلی که امروز به عمارت کلاه فرنگی، بیسیم معروف است برنامه های چند ساعته رادیویی شامل شعر، موسیقی و خبر پخش می کرد.
در فاصله سال های 1319 تا 1327برنامه های رادیو در همان استودیوی اولیه اجرا و پخش می شد، اما فاصله نه کیلومتری فرستنده از شهر و وجود تنها یک اتومبیل برای رفت و آمد اعضای پخش برنامه و گویندگان باعث شد محلی در ضلع غربی میدان توپخانه در نظر گرفته شود و به این ترتیب دو استودیوی رادیویی در ارگ تهران که اکنون نیز برپاست، برای اجرا و پخش برنامه های رادیویی ساخته شد که اخبار نیز از آن محل پخش می شد. جالب اینکه در ابتدای  کار برای اطلاع رسانی و پخش اخبار، آژانس  پارس، اخبار روزنامه ها را قیچی  می کرد و به  دست  گویندگان رادیو می داد، اما رفته رفته پس از پنج سال این آژانس به خبرگزاری تبدیل شد که علاوه بر تهیه و پخش اخبار رادیویی، هر روز چهار شماره بولتن صبح و عصر از اخبار ایران و جهان تهیه می کرد و به  رایگان در اختیار روزنامه ها قرار می داد.
گزارش های رادیویی نیز یا از طریق فرستنده سیار به طور زنده یا روی نوار ضبط و در بخش اخبار پخش می  شد.  از سال  1325 تا 1338 نیز به مرور هر استانی برای خود اقدام به تاسیس رادیو کرد و اخبار استانی خود را مخابره می کرد. رفته رفته رادیو همچون یکی از اعضای خانواده و مصاحبی مطلع  به حساب آمد، اگر روزی برای دریافت امواج رادیو باید پیچ آن را بارها و بارها می پیچاندیم و آن را به گوش می چسباندیم تا صدای شفافی داشته باشیم، امروز این امواج به راحتی و با بهترین کیفیت از بیش از 25 شبکه رادیویی عمومی و تخصصی به گوش می رسد و برای بهتر شنیده شدن با یکدیگر به رقابت می پردازند.

هیچ نظری موجود نیست: