۱۳۹۳ دی ۱۸, پنجشنبه

قسمت تجلیل از ایرج حذف شد / ممیزی «جمعه ایرانی»!

«جمعه ایرانی» در آخرین پخش از برنامه خود در هفته ای که گذشت، به دلیل حذف برخی از آیتم ها، با مدت زمان کمتری به روی آنتن رفت.

سعید توکل سردبیر برنامه «جمعه ایرانی» در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به پرسشی درباره علت زود به پایان رسیدن برنامه «جمعه ایرانی» گفت: خود ما هم از رادیو برنامه را می شنیدیم و در کمال تعجب و ناباوری با حذف طولانی بسیاری از آیتم های برنامه «جمعه ایرانی» مواجه شدیم و مجریان برنامه جمعه گذشته به جای خداحافظی در ساعت معمول 11 و 30 دقیقه، در ساعت 11 و هفت دقیقه با شنوندگان خداحافظی کردند.


جمعه ایرانی

وی در پاسخ به اینکه چه آیتم هایی از سوی واحد نظارت رادیو از «جمعه ایرانی» حذف شدند، گفت: از جمله قسمت هایی که شایسته بود روی آنتن برود، تجلیل از هنرمند قدیمی کشورمان آقای ایرج بود. تصمیم گرفتیم همزمان با سالروز تولد ایشان از حضور این هنرمند پیشکسوت بهره ببریم و با این اقدام خواستیم بگوییم همیشه پس از درگذشت هنرمندان نیست که به یادشان هستیم. ایشان هم با وجود کهولت سن در برنامه «جمعه ایرانی» حاضر شدند، اما برغم تمام این تلاش ها، این آیتم از سوی واحد نظارت رادیو حذف شد.
توکل با بیان اینکه تقدیر از هنرمندان پیشکسوت این کشور تنها در برنامه رادیویی «جمعه ایرانی» اتفاق می افتد، در ادامه توضیح داد: درباره حضور آقای حسین خواجه امیری (ایرج)، باید بگویم خود رادیو برخی ترانه های قدیمی این هنرمند را که مربوط به برنامه «گل ها» بوده است، از شبکه های مختلف پخش می کند و حتی کارهای جدیدش سال هاست توسط وزارت ارشاد عرضه می شود.
او ادامه داد: در برنامه «جمعه ایرانی» همچنین قطعه ای به مناسبت تشکر و خسته  نباشید به عزت الله ضرغامی، رییس سابق صدا و سیما و خیرمقدم به آقای سرافراز بود که توسط هنرمندان اجرا شده بود اما حذف شد. در عین حال ترانه ای هم به مناسبت آغاز سال نو میلادی برای هم وطنان مسیحی اجرا شده بود که آن هم از سوی واحد نظارت رادیو حذف شد.
توکل در ادامه گفت و گوی خود گفت: بعد از روند 12 ساله ای که «جمعه ایرانی» طی کرده، اینکه اخیرا این اتفاق می افتد، برای ما جای تعجب است. حتی مخاطبان برنامه «جمعه ایرانی» از زود به اتمام رسیدن این برنامه ابراز تعجب کرده اند.
سردبیر «جمعه ایرانی» گفت: نمی دانیم چه تفکر و سیاست هایی موجب شده است این قسمت ها بدون هماهنگی حذف شوند و متأسفانه این نوع نگاه به وجود آمده است که هم به آبروی برنامه وهم رسانه ملی لطمه می زند.
توکل با اشاره به تجربه 30 ساله اش در رادیو در عین حال گفت: بعد از 30 سال کار در این عرصه به مدل هایی از کار رسیده ام که برای رسانه مشکل ایجاد نکند. اما باید از کسانی که بعد از ما، این تصمیم ها را می گیرند سوال شود که چرا این اتفاق افتاده است.
سردبیر برنامه «جمعه ایرانی» در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برنامه «جمعه ایرانی» در هفته آتی شامل چه آیتم هایی خواهد بود، عنوان کرد: با توجه به روند یکی - دو هفته گذشته نمی توانم به طور روشن بگویم این برنامه از چه آیتم هایی تشکیل شده است؛ چون از پخش آن ها مطمئن نیستم اما نکته ای که وجود دارد این است که بعد از روند 12 ساله که این اتفاق برایمان می افتد جای تعجب است.

۱ نظر:

Unknown گفت...

آقایان با ساختن برنامه های بی محتوا تنها برای مجیز گفتن این وآن هم در تلویزیون هم رادیو شاهکار کردند اگر تنها شعورشان به این میرسید که برنامه ای مانند گلها که از موسیقی سنتی وادبیات ما که در جهان هردو حرفی برای گفتن دارند استفاده میکردند امروز مردم فراری نبودند واینهمه دادو بیداد وآمار در نمیاوردند که اینهمه رسانه ها از خارج کشور تخریب فرهنگی میکنند وقتی شمایانی که پول دارید میتوانید برای مدیریت از کسی که رسانه خوانده ومیدانید چیست استفاده کنید نمیکنید معلوم است که موسیقی ما سروکارش به دامبولی دیمبو میافتد بگونه ای که ما شنوندگانش که فراری میشویم هیچ فکر میکنم اساتید موسیقی به گریه میافتند اما کاری از دستشان برنماید وامروز شاید بیش از هزار خواننده بی ارزش به میدان نمی آمدند واز این تعداد شاید به اندازه انگشتان دست وپا بتوانیم هنرمند بیابیم بقیه چه در خارج وچه داخل مفت گرانند وقتی نمیتوانید موسیقی را از مردم بگیرید سینما را بگیرید ادبیات را بگیرید پس راه درست برایش بیابید این چه قانونی است که به هنرمند اجازه میدهند کنسرت بگذارد یک ملا یا یک عده ای که نه سواد نه شعور ادبی وموسیقی دارند با جوب وچماق میایند وکار را تعطیل میکنند گروه لیان که موسیقی سنتی اجرا میکند لس آنجلسی نیست رپ نیست متال نیست کی در مملکت قانون را مینویسد کی اجرا میکند کی ضامنش است معلوم نیست ایرج سزاوار آن بود که تجلیل شود اما از ما بهتران میدانند که چه بکنند اگر میخواستند بیاید روزضه بخواند وهم آن تجلیل شود اگر قبول میکرد حتما این برنامه حذف نمیشد با چوب وچماق نمیشود دینداری کرد بگذارید مردم هم گاهی شاد باشند شما هم روضه تان را بخوانید باور کنید به موقع اش برایتان اشک هم میریزند افسوس که همیشه بادمجان دور قاب چین ها هستند که سر بیاورند در کشور های دیگر وقتی برنامه ای نوشته میشود اجرا میشود حال هر کس میخواهد هردستوری بدهد یا با اسید وچوب وچماقش بیاید وبخواهد مانع بتراشد وزارت ارشاد یکی از ناتوان ترین وزارت خانه های ایران است که تا کنون از زمان خاتمی اش هم تنها یک کار بلد است بهانه تراشی حذف کردن مجوز ندادن ووسریال هایمان که غیر از جر وبحث وفحش وناسزا وبداخلاقی وبد آموزی دزدی وجیب بری وماشین دزدی .زور گیری مهندس وددکتر وکارخانه داری وویلا سازی وبا نی آبمیوه خوری و نمایش موبایل و بساز وبفروشی ومیلیاردری وتلیاردری آنهم در لباس های عجیب وغریبی که مردم اریتره وکنیا وتانزانیا هم به تن نمیکنند چیزی را ندارند همه بد اخلاق همه طلبکار هم یک ذره آموزش مهربانی ومحبت ورفاقت ودوستی دریغ که پر کشیده است به مراد برقی به تلخ وشیرین به دایی جان نگاه کنید با تک تک سریالهای یکنواخت وتهی مقایسه کنید حتی عصبانیتشان ودعوایشان هم محبت آمیز است اینجا جا دارد که به ترکها تبریک بگوییم که دومین فروشنده سریال در دنیا شدند آمریکای لاتین وکره وچین احتمالا تا چندی دیگر طایفه زولو نیز برای ما سریال پخش خواهند کرد اینها همه ساخته دست مدیران ارشاد ورسانه هایی است که ثروت مردم زیر دستشان است اما رغبت مردم را درک نمیکنند به رغبت ریاکارانه خود وپست وصندلی خود بیشتر فکر میکنند