۱۳۹۳ دی ۹, سه‌شنبه

انتشار آلبومی از نخستین قربانی سوانح رانندگی

آلبوم موسیقی «تار درویش خان» به بازار موسیقی کشور رسید.

به گزارش ایسنا، این آلبوم که به مناسبت صدمین سال ضبط صفحات درویش خان در تفلیس منتشر می شود، شامل آثاری است که با تار درویش خان همراه با آواز خوانندگان برجسته ای مانند سید احمدخان، طاهرزاده، رضاقلی نوروزی، اقبال آذر و عبدالله دوامی اجرا شده است.
در بروشور این آلبوم که توسط انتشارات «ماهور» منتشر شده، آمده است: درویش خان یکی از اثرگذارترین مردان موسیقی دستگاهی یا موسیقی کلاسیک ایران است که در عصر خود، شخصیتی بی بدیل و به غایت پویا بود و به عنوان استادی نمونه سهم عمده ای در ارتقای جریان تجددطلبی در موسیقی کلاسیک ایران داشت. درویش خان را می توان نمونه ای عالی و مثال زدنی در مقوله ی تعادل میان سنت و تجدد موسیقایی در ایران دانست.
این مجموعه در قالب دو لوح فشرده با قیمت 20 هزار تومان عرضه شده است.
غلامحسین درویش، در سال ۱۲۵۱ هجری خورشیدی در تهران زاده شد. او نوعی آهنگ ضربی به نام پیش درآمد ساخت که تا سال ها بعد از او رواج بسیار داشت. او دستگاه موسیقی سنتی ایران را به هفت دستگاه بخش کرد و آهنگ های فراوانی ساخت که ۲۲ آهنگ از آن ها باقی مانده است. وی از نخستین کسانی بود که در ایران، کلاس آموزش موسیقی برگزار کرد و شماری از نامداران موسیقی ایرانی از شاگردان او بودند.
درویش خان به شاگردانی که دوره های مختلف درسش را با موفقیت می گذراندند، نشانی به شکل تبرزین هدیه می داد که از جنس مس و نقره و برای شاگردان سطوح عالی، از جنس طلا بود. از جمله شاگردان او که موفق به دریافت تبرزین طلا شدند، می توان مرتضی نی داوود، ابوالحسن صبا، موسی معروفی و سعید هرمزی را نام برد.
درشکه ای که درویش خان در آن بود، در شب چهارشنبه، دوم آذرماه ۱۳۰۵ هجری خورشیدی در حالی که او از منزل یکی از دوستانش به خانه می رفت، با خودرویی تصادف کرد و پنج روز بعد، براثر ضربه ای که به سرش وارد شده بود، به علت ضایعه ی مغزی در بیمارستان از دنیا رفت. درویش خان را نخستین قربانی سوانح رانندگی در ایران می دانند.

هیچ نظری موجود نیست: