۱۳۹۲ اسفند ۶, سه‌شنبه

فریدون جیرانی: تفکر همدیگر را در سینما تحمل کنیم

فریدون جیرانی در پی سخنان اخیرش درباره «تحمل» در سینما توضیحاتی داد.

به گزارش ایسنا، این کارگردان سینما در متن نوشتاری خود  آورده است: به نظر می رسد آنچه من درباره تحمل در «هفت» جمعه گذشته گفته ام، باعث ناراحتی برخی از دوستانم شده است، متاسفم.
من براساس اتفاقات اخیر با اعتقاد به یک اصل کلی، یعنی تحمل که لازمه دموکراسی است، حرف زدم و قصدم کنایه زدن به دوستانم نبوده است. اولا من با توجه به شناخت چند ساله از روحیه و طرز تفکر آقای رئیسیان می دانستم، اگر ایشان در «مناظره» جمعه گذشته شرکت می کردند  به دفاع از کیان سینمای ایران می پرداختند و نه دفاع از فیلم من که ایشان همیشه در همه مصاحبه ها این دفاع از کیان سینما را به دفاع از منافع شخصی ترجیح دادند.
اشاره من به عدم تحمل آقای کوشکی یک اشاره کلی بود. آقای رئیسیان مختار هستند که کنار آقای کوشکی بنشینند یا ننشینند. این موضوع به خود ایشان مربوط می شود نه من. البته من برخلاف نظر ایشان، آقای کوشکی را نماینده یک طیف فکری در جامعه می دانم که ریشه در یک جناح سیاسی دارد. این طیف هرچند در اقلیت است ولی می تواند تریبون هایی را به نفع خود مصادره کند.
ثانیا اشاره من به عدم تحمل آقای معلم در پاسخ به انتقاد آقای حاتمی کیا از هیات انتخاب به معنای تایید حرف های آقای حاتمی کیا در جواب به آقای معلم نبود. حرف های آقای حاتمی کیا در جواب آقای معلم خودش نشانه عدم تحمل است.
هر موقع از مسیر طبیعی پاسخ منحرف شویم و در جواب انتقاد جمله ای بیان کنیم که پشت آن عصبانیت است  نه منطق، عدم تحمل مان را نشان دادیم. آقای معلم همیشه مواضع روشن و مشخص داشته اند و صراحت جزو ویژگی  ایشان بوده است. در پایان باز هم تاکید می کنم، امیدوارم به جای دعوا و خصومت تفکر همدیگر را در سینما تحمل کنیم.

هیچ نظری موجود نیست: