۱۳۹۲ دی ۱۸, چهارشنبه

ناصر ملک مطیعی: «قیصر» را به خاطر رفاقت، بازی کردم / من فردین را وارد سینما کردم

شرق - فرانک آرتا: بررسی تاریخی یک رویداد در محدوده زمانی و مکانی در ارایه تحلیل درست راهگشاست. با این نگاه توجه به گذشته سینمای ایران و مولفه های آن ضروری به نظر می رسد.

ناصر ملک مطیعی که این روزها زمزمه بازگشت او به صحنه سینما بر سر زبان هاست، یکی از ستارگان قابل بحث سینما در دوران پیش از انقلاب است. جدای اینکه شکل حضور این ستاره در چارچوب ارزش ها مورد بررسی قرار گیرد، باید موقعیت او تحلیل شود و از زوایای آن مورد بررسی قرار گیرد. اینکه چرا بعد از گذشت سال ها هنوز در ذهن مردم جای گرفته، اساسا در سیستم ستاره سالاری چگونه توانست دوام بیاورد، آیا نظیر او در سینمای پس از انقلاب توانست به منصه ظهور برسد، در جغرافیای زمانی و مکانی خود چرا تبدیل به بازیگر پرفروش شد، فراز و فرودهایش در چه مسیر زمانی به وجود آمد و نکته های بی شمار دیگر که نیاز بازخوانی دوباره تاریخ سینما را طلب می کند. گفت وگو با ناصر ملک مطیعی در عصر یک روز پاییزی در محل روزنامه «شرق» صورت گرفت،  مسایل بسیاری در خارج از فضای گفت و گو به آن پرداخته شد که امید است در زمان خود شکل رسانه ای گیرد و درباره آن بحث شود. این گفت وگو با همراهی امیرعلی ملک مطیعی پسر کوچک و شهرام ناصری مدیر برنامه آقای ملک مطیعی انجام شد که بدون مساعدت آنها دیدار با آقای ملک مطیعی ممکن نمی شد. در پایان به قول آقای ملک مطیعی با امید اینکه «خدایا دو تا چشم پاک را از ما نگیر» وارد گفت و گو می شویم.

بعد از بازی کوتاه در فیلم «نقش نگار» و انعکاس اخبار در رسانه ها مبنی بر «بازگشت ناصر ملک مطیعی به سینما بعد از 31 سال» چه احساسی دارید؟
سخنم را با نام خداوند شروع می کنم. بعد از سال ها دوری از سینما در سال 1392 اتفاقی در زندگی ام افتاد که اصلا قابل توصیف نیست. البته از زمانی که اعلام بازنشستگی کردم، در این مورد کسی اظهار نظر نکرد و بعد هم با رفتنم، سینما معلق نماند و افراد پرتوان و فعال دیگر به کار در سینما ادامه داده اند.

یعنی خودخواسته از سینما کناره گیری کردید؟
طبیعی بود بعد از انقلاب باید جابه جایی ها و تغییراتی صورت می گرفت و جوانان با انگیزه بهتر و پشتوانه فکری جدیدی وارد کار سینما می شدند، چون می خواستند در سینما استقلال داشته باشند و مشکل بود که اسمشان زیر نام ما باشد. پس بهتر بود مزاحمتی برایشان نداشته باشیم. می خواستند خودشان کار ها را پیش ببرند و شاید کار ما مورد علاقه آنها نبود. به همین دلیل درباره شخص خودم می گویم بهتر بود که مودبانه کناره گیری کنم تا خدای نکرده ایرادی به من گرفته نشود. ولی خب عده ای هم به کارهای ما علاقه داشتند. انسان وقتی به چیزی دلبسته است از رویدادهای اطراف غافل می شود. بعد از انقلاب و عوض شدن ماهیت سینما نمی دانستم با چه کسانی معاشرت کنم و چه اتفاقاتی می افتد. اما همیشه عشق و علاقه به سینما در من بوده و هست. ولی با این حال سعی کردم در این سال ها فرصتی برای خودم پیدا و نفسی تازه کنم.

منتها این نفس تازه کردن خیلی طول نکشید؟
بله، خیلی طول کشید، به طوری که مزه انزوا و تنهایی را به شکل کافی و وافی چشیدم. گفتنش آسان است،  اما راحت نبود. همیشه احساس می کردم در جامعه خودم عقب افتادم، چون تنها شده بودم. عده ای از دوستان قدیمی ام از ایران و عده ای هم به سرای باقی رفتند که همین جا نسبت به همه آنها ادای احترام  می کنم. به هرجهت از دو طرف تحت فشار بودم؛ دلبستگی و وابستگی ام به کار سینما از یک طرف، تنهایی و گوشه نشینی ام از طرف دیگر شرایط سخت و غیرقابل توصیفی را برایم به وجود آورده بود.

با چه انگیزه ای بعد از اینکه در سال 1360 در فیلم «برزخی ها» بازی کردید، دوباره به سینما بازگشتید؛ در چند پلان کوتاه و در کنار یک فیلمساز جوان. برای شمایی که اسمتان در تیتراژ فیلم ها پیشگام بود، سخت نبود؟
در ابتدا برای حضور در صحنه فیلمبرداری دعوت شدم. به آنجا رفتم. صحبت از گذشته و خاطرات قدیم شد و به یاد آن دوران کلی خندیدیم و گریه کردیم. یادآوری طرفدارانم، تاسف و تاثر از کارنکردن و دلبستگی هایم به سینما و علاقه مندی برای حضور مجددم در سینما که توسط عواملی که آنجا حضور داشتند، این احساس را در من به وجود آورد که باید دوباره بازگردم. گروه نقش مثبت و کوتاهی به من پیشنهاد کردند تا بازی کنم که البته مناسب سن و سال من بود. از طرف دیگر شهرام ناصری، مدیر برنامه ام و امیرعلی، پسر کوچکم، به من فشار آوردند که این پیشنهاد را بپذیرم. من را تشویق کردند و گفتند بعد از سال ها از خودم یادگاری به جا بگذارم. می خواستند این طور علاقه شان را به من نشان دهند. به هر حال بعد از یک هفته دوباره سر صحنه رفتم و گروه مجددا از من درخواست کرد که بازی کنم. اما این سینما، مطابق نظر من نبود. باید ایده ها و عقاید خودم را کنار می گذاشتم تا بتوانم به این فضای کنونی نزدیک شوم. چون سینمای ایران چارچوب خودش را پیدا کرده و همه کسانی که در این حوزه هستند تحصیلکرده  هستند. ولی ما واله و شیدای سینما بودیم و به امید معروف شدن و عشقی که داشتیم وارد سینما شدیم. اما نداشتن سرمایه و بازار و حامی گاهی مانع کار ما می شد.

در واقع شما باید روی پای خود می ایستادید. چون سینما به معنای حرفه ای اش درآن زمان وجود نداشت؟
بله. منتها متاسفانه ما دانش سینما را هم نداشتیم.

اصلا یکی از نقاط قابل تحلیل آن دوران این بود که گروه غالب در سینما به سینما به معنای هنر نگاه نمی کردند...
فقط یک عده، تکنیک کار را بلد بودند که آن هم کارگردان ها و عده ای از هنرپیشه ها هم که از تئاتر آمده بودند. حقیقت این بود که زبان سینما مشخص نبود که با آن چطور باید صحبت کنیم. مثلا موسیقی فیلم به مفهوم امروزی نداشتیم. وسایل گریم وجود نداشت. داستان، رمان و نویسنده های خوب داشتیم، اما فیلمنامه نویس حرفه ای نداشتیم. عمدتا کارگردان ها، فیلمنامه نویسی هم می کردند. با این حال کار کردیم و مردم هم به روی خودشان نیاوردند و از ما حمایت کردند. تا اواخر که کارهای بهتری در حال تهیه شدن بود. اما به هرحال تمام کارهایی که من و دوستانم انجام دادیم باعث افتخار ما شد که کوشش و فعالیت مان را برای دلمان و عشقی که داشتیم انجام دادیم. حتی روزهای اول کسی دنبال پول در این زمینه نبود. بعد ها که شهرت به وجود آمد بحث پول هم به میان کشیده شد. چون فرد مشهور باید بتواند مخارج خود را به راحتی تامین کند و دیگران باید یکسری کارها را برایش انجام دهند.

مثلا برای نخستین فیلمتان «واریته بهار» (پرویز خطیبی، ۱۳۲۸) دستمزد نگرفتید؟
اصلا.

برای «ولگرد» (مهدی رییس فیروز، ۱۳۳۱) که با آن فیلم مشهور شدید، چطور؟
بله. از فیلم «ولگرد» به بعد پول گرفتم و در این فیلم هم دستمزدم 500 تومان بود. سال 1327 «واریته بهار» را بازی کرده بودم. ولی «ولگرد» را در سال 1330 بازی کردم. «واریته بهار» یک فیلم تکه تکه بود که هر کدام از هنرمندان بزرگ مثل آقای انتظامی و شوکت (ژاله) علو در آن بازی کرده بودند. پرویز خطیبی کارگردانی می کرد و نقش دکتر را هم بازی می کرد. من هم معاون دکتر بودم. فیلمی نبود که فروش داشته باشد.

منظورتان اپیزودیک بود؟
بله. همزمان با «ولگرد» چندین فیلم ساخته شده بود. اما فیلم «ولگرد» خیلی واضح بود و کلام فارسی و ایرانی داشت و هنرپیشه های جدید هم بازی کردند که موردپسند واقع شدند. داستان هم در مورد مردی بود که رفقای بد او را دوره می کنند و زندگی اش را به باد می دهند. در عروسی دخترش به خودش می آید که دیگر دیر شده بود. این داستان در آن زمان موردپسند مردم واقع شد و من معروف شدم. به این دلیل که تهران شهر بزرگی نبود، خیلی از مردم در خیابان من را می شناختند.

اما چرا این محبوبیت برای کسی دیگر اتفاق نیفتاد؟ به نظر خودتان چه ویژگی در شما بود که محبوبیت نصیب شما شد؟
باید خدا را شکر کنم چون خداوند این محبوبیت را نصیب من کرد. به هر حال مردم در من چیزی دیدند که محبوب شدم. ضمن اینکه آن دوره واقعا میدان خالی بود و کسی هم در این حوزه آن چنان معروف نشده بود.

البته قبل از شما حسین دانشور بود؟
بله. قبل از من افرادی مانند حسین دانشور بودند که او  هم فیلم بازی کرده بود. اما به آن معنا بازیگر نبود. او در گروه رقصنده، زیر نظر مادام کُک به کشورهای همجوار می رفتند و رقص های فولکلوریک ایرانی اجرا می کردند. اما چهره خیلی خوبی داشت. یک عکس هم از او در مجله «اطلاعات هفتگی» چاپ شده بود و خوش قیافه به نظر می رسید. چند سال میدان خالی بود تا اینکه بقیه به میدان آمدند و خدا را شکر که موفق هم شدند.

به هرحال شما در دهه 30 چهره  معروفی شدید. فیلم مهمی که در همان دهه بازی کردید «چهارراه حوادث» بود که در سال 1334 مرحوم ساموئل خاچیکیان آن را کارگردانی کرد. ایشان از معدود فیلمسازان آن دوره بودند که به سینمای ایران خدمت کردند. چطور شد درآن فیلم بازی کردید؟
وقتی در این فیلم بازی کردم، معروف شده بودم. پیش از آن سه فیلم «افسونگر» (اسماعیل کوشان، 1331)، «گرداب» (حسن خردمند، 1332) و «غفلت» (علی کسمایی، 1332) را با بازیگرانی همچون عصمت دلکش، شوکت علو، مهین دیهیم، احمد قدکچیان و... بازی کرده بودم. بعد هم در دانشکده افسری خدمت نظام وظیفه رفتم که همزمان در این فیلم بازی کردم.

یعنی بعد از فیلم «ولگرد» به سربازی رفتید؟
سرباز وظیفه بودم. منتها آن زمان دانشکده افسری بود که باید افسر می شدم. زمانی که دانشجوی این دانشکده بودم این فیلم را که نیمه کاره مانده بود بازی کردم و موهایم را هم نتراشیدم. بعد هم که شاگرد اول رشته سوارکاری شدم.

شما قبل از اینکه وارد سینما شوید، ورزشکار بودید؟
بله. معلم ورزش دبیرستان بودم و همین طور انجمن نمایش و ورزش را در مدرسه اداره می کردم. مدارس، شب های جمعه یا ماهی یک بار تئاترهایی را تشکیل می دادند و از والدین دعوت می کردند که بازی بچه هایشان را ببینند. یعنی این کار یک جور مد بود. آن موقع بیشتر به تئاتر اهمیت می دادند، چون سینما هنوز جا نیفتاده بود. در سال 1333 اولین کلاس داوری کشتی در دارالفنون برگزار شد که من هم آن دوره را گذراندم. ولی بعدش به سینما کشیده شدم.

کدام مدرسه می رفتید؟
مدرسه علمیه پشت مسجد سپهسالار. الان پسرها و دخترها مثلا هر کدام یک ساز در دست دارند، اما آن زمان اینطور نبود. آن زمان واردشدن به سینما خیلی مشکل بود. ولی الان والدین برای ورود به سینما فرزندانشان را تشویق می کنند.

والدینتان مخالفتی با این حرفه نداشتند؟
پدر من در سال 1311 در خیابان سیروس «سینما شرق» را تاسیس کرده بود که مرکز شهر بود. البته بعد از چند ماه متضرر شدن، سینما را تعطیل کرد. پدرم کارمند وزارت پست و تلگراف بود. به هر حال این عشق به سینما در من غریبه نبود.

در مورد «چهار راه حوادث» می گفتید...
آقای خاچیکیان خیلی باذوق بود. ارامنه در تمام رشته ها استعداد داشتند؛ مثلا هنوز ارامنه در دندانپزشکی و مکانیکی حرف اول را می زنند. کارگردان معروفی مثل استپانیان و بازیگرانی مثل خانم ها لرتا و ایرن در تئاتر کار می کردند. آن زمان میان کارگردان و عوامل فیلم ارتباطات دوستانه ای برقرار می شد و رفت وآمد خانوادگی داشتیم. بیشتر از اینکه حرفه  ای برخورد کنیم دوست بودیم. با خانواده آقای خاچیکیان معاشرت داشتیم. فیلم «چهار راه حوادث» خیلی دوستانه انجام شد. آقای آرمان و خانم ویدا قهرمانی هم جزو بازیگران ارامنه بودند که در این فیلم بازی کردند.

آقای خاچیکیان چطور کارگردانی می کرد؟
آقای خاچیکیان با مکاتبه، کار کارگردانی را یاد گرفته بود...

چگونه؟
مثلا از دوستانی که در خارج از کشور داشت، می پرسید «زاویه بسته» چیست و آنها برایش توضیح می دادند یا مثلا «لانگ شات» شامل چه صحنه هایی است و مواردی از این دست. تمام سکانس بندی های فیلم را از این طریق یاد گرفته بود. برای این فیلم به استودیو «دیانا فیلم» رفتم و قرارداد بستم. قرارداد یکساله بستم که دو فیلم بازی کنم اما همان یک فیلم انجام شد. آقای مجید محسنی که هنرپیشه تئاتر بود همان زمان قرارداد بسته بود تا با تقی ظهوری «بلبل مزرعه» را کار کند. آقای خاچیکیان قبلا با خانم عافیت پور فیلم «دختری از شیراز» را ساخته بود. خانم عافیت پور زرتشتی و در وین درس موسیقی خوانده بود و چهره خوبی هم داشت. حالا برای «چهارراه حوادث» می خواستند چهره جدیدی بیاورند. در روزنامه اعلام کردند که به یک بازیگر زن احتیاج دارند. خانم ویدا قهرمانی که دختر سرهنگ قهرمانی و مادرش هم از مدیران مدارس دخترانه بود، آمدند و بازی کردند. آقای ویگن هم تازه معروف شده و در این فیلم بازی کرد. «چهارراه حوادث» فیلم تازه ونویی بود. مردم هم استقبال کردند. بعدها آقای خاچیکیان فیلم های دیگری ساخت اما قسمت نشد با هم کار کنیم. چون من دوباره به «پارس فیلم» برگشتم و بعد هم درگیر تئاتر شدم.

ناصر ملک مطیعی


آن زمان واقعا معیارتان به عنوان یک بازیگر چه بود. برایتان چه چیزی اهمیت داشت؟ چون وضعیت به گونه ای بود که بازیگران با یک دست لباس در چند فیلم بازی می کردند! برای بازی در فیلم چه ذهنیتی داشتید؟
در پاسخ به این سوال باید چند کتاب نوشت. سینما دوره های مختلفی داشت؛ مثلا در یک دوره هنرپیشه دوست داشت بازی کند تا معروف شود. بعد از آن می خواست به زندگی خانوادگی اش سر و سامان بدهد. دیگر نمی توانست آدم قبلی باشد، چون زندگی اش تغییر کرده بود. دوستان جدیدی پیدا کرده و باید زندگی اش تامین شود و برای این امر باید فیلم بازی کند. به ناچار ممکن است بعضی از فیلم ها را به خاطر پول قبول یا برخی از فیلم ها را به خاطر رفاقت کار کند.

کدام فیلم ها را به خاطر رفاقت، بازی کردید؟
«قیصر» را به خاطر دوستی بازی کردم. «سه قاپ» (زکریا هاشمی، 1350) و «بت» (ایرج قادری، 1355) را برای دوستی با علی عباسی و بهروز بازی کردم. این کارها را آن زمان انجام دادم. حالا نمی دانم اگر با این افراد دوستی نداشتم باز هم بازی کردن این نقش ها را قبول می کردم یا نه. در هتل هیلتون قرار گذاشتم و بهروز و عباسی از من خواستند در این فیلم بازی کنم. ما با هم کار را شروع کرده بودیم و به من می گفتند فیلم هایی داریم که کار نشده و از من می خواستند به خاطر معروفیتم در آنها بازی کنم تا به فیلم ها شانس دیده شدن بدهند. گاهی اوقات فیلم هایی مانند «بابا شمل» (علی حاتمی، 1350) که من و فردین و فروزان بازی کردیم به درد سینما نمی خورد. البته فیلم عارفانه ای بود و کمتر از کارهای «مولوی» زنده یاد حاتمی نبود. من این استعداد را داشتم و به محض اینکه زکریا هاشمی فیلم «سه قاپ» را به من پیشنهاد کرد صحبتی از پول نکردم و شاید یک پنجم دستمزدم را هم نگرفتم. آنها با جان و دل کار می کردند در صورتی که در فیلم های دیگر به این جزییات دقت نمی کردند؛ مثلا بهروز صیادی (تهیه کننده فیلم سه قاپ) و زکریا واقعا با دل وجان کار می کردند تا یک فیلم خوب بسازند. شب ها در تهران فیلمبرداری «سه قاپ» بود و روزها به کاشان می رفتم و «طوقی» را با بهروز و مرحوم حاتمی کار می کردم و عصر به تهران برمی گشتم. هر دو، فیلم های خوبی شدند و «سه قاپ» جایزه جشن سپاس را دریافت کرد.

با آمدن محمدعلی فردین ایشان به نوعی رقیب شما نشد؟ واکنش تان چه بود؟
من خودم فردین را وارد سینما کردم. هیچ گاه به این قضیه فکر نکردم که او از من جلو بزند. همیشه خم شدم تا دیگران از من بالا بروند. هیچ وقت حسادت نکردم و از کسی دلخور نشدم. چون به خودم معتقد بودم. مرحوم تختی، فردین را به من معرفی کرد و از من خواست او را به سینما معرفی کنم. ایشان را دعوت کردم، حسین نوری، قهرمان وزن هشتم کشتی بود و بعدها همسر خواهر فردین شد و با مرحوم تختی کشتی می گرفتند و رفیق قدیمی مدرسه من بود. به استودیو «پارس فیلم» در خیابان استانبول آمدند و دکتر کوشان، دلکش، سیامک یاسمی و زرندی هم بودند و همه صحبت کردیم و همه قبول کردند که فردین به سینما راه پیدا کند. یک روز به «پارس فیلم» آمد که مشغول فیلم «دوقلوها» (شاپور یاسمی، 1338) بودیم که من همزمان دو نقش را بازی می کردم. فردین در آنجا در یک صحنه به جای برادر دوقلوی من بازی کرد. بعد هم در «چشمه آب حیات» (سیامک یاسمی، 1338) فردین با ایرج قادری، ایرن و غلامحسین نقشینه بازی کرد و این اولین فیلمش بود. بعد هم در تمام طول این سال ها رفاقت ما بالاتر از رقابت ما بود. با بهروز وثوقی هم، چنین دوستی ای داشتیم. او همیشه در خاطراتش گفته که دم در استودیو می نشسته تا من بیایم و من را ببیند.

شما در فیلم ها با بهروز وثوقی و محمدعلی فردین بازی کردید. ولی آن دو با هم بازی نداشتند. چرا؟
مثلا در فیلم «لذت گناه» (سیامک یاسمی، 1343) با بهروز وثوقی بازی کردیم که من نقش شیرمراد، آسیابان پیر را داشتم. با رضا بیک ایمانوردی و محمدعلی فردین هم بازی کردم. اما محمدعلی فردین و بهروز وثوقی با هم بازی نکردند. همه شان را مانند برادر کوچکم دوست داشتم. مدتی بود فردین به همراه فروزان و تقی ظهوری گروهی تشکیل داده بودند و در فیلم ها می خواندند. به من اصرار می کردند که من هم بخوانم، ولی من قبول نمی کردم. بی پول هم شده بودم و چون هنرپیشه معروفی بودم مخارج زیادی داشتم. اما دیدم فردین این کار را به خوبی انجام می دهد و نیازی نیست که من آن کار را تکرار کنم. به هر حال بی پولی را تحمل کردم تا فیلم «سالار مردان» (نظام فاطمی، 1347) به من پیشنهاد شد. بعد هم با بازی در «قیصر» (مسعود کیمیایی، 1348) دوباره از نظر مالی اوضاعم خوب شد. چند بار در شرایط بد مالی گیر افتاده ام، ولی به لطف خدا برطرف شد. خدا را شکر که هیچ گاه در کارم کاهلی نکردم و استقبال امروز مردم بعد از سال ها گواه این نکته است.

علت اینکه در فیلم ها به جز یکی، دو بار، آواز نمی خواندید این بود که تیپ شما هم به عنوان یک مرد سنگین جاافتاده بود و اصلا به شما نمی خورد لبخوانی کنید و آواز بخوانید...
خب هر کدام از ما در یک نوع کاراکتر جاافتاده بودیم. مثلا بهروز، ضدقهرمان ولی دوست داشتنی بود. فردین با یک قِران پول خوشحال بود و می رقصید. من معتمد خانواده ها و محله بودم. بیک ایمانوردی هم شخصیتی داشت که شلوغ بازی می کرد و بچه ها دوستش داشتند. بهروز در فیلم «قیصر» سه نفر را با نامردی می کشد، ولی من اگر چاقو دستم بود مردم از سینما بیرون می آمدند، چون من باید رودررو می کشتم نه با نامردی.

راستی نظرتان درباره واژه «فیلمفارسی» که دکتر هوشنگ کاووسی ابداع کرد، چیست؟ ضمن اینکه در یک فیلم هم با ایشان همکاری داشتید؟
آقای کاووسی وقتی از فرانسه به ایران بازگشت منتظر شرایط خوبی بود تا فیلم بسازد. به فیلم های موزیکال علاقه داشت. حتی دو تا فیلم هم ساخت. فیلم «هفده روز به اعدام» (1335) را با حضور من ساخت. ولی فیلم هایش موفق نبودند. او بیشتر از نظر تئوری سینما را می شناخت. علت اینکه واژه «فیلمفارسی» را ابداع کرد این بود که چون فیلم های ایرانی زود و تند ساخته می شد به آنها فیلمفارسی گفت.

به نظر شما چرا آقای کاووسی در فیلمسازی موفق نشد؟
چون کار سینما به مدیریت و ارتباط جمعی نیاز دارد. در واقع در آن زمان ما از چراغ نفتی به برق رسیدیم. آن زمان که بوی لجن در جوی های کوچه هایمان به مشام می رسید، آن کارها را می کردیم. خاطرم هست در میدان امین السلطان چند ساعت فوتبال بازی می کردیم. زمان برگشتن یک چراغ گردسوز نفتی لامپا بود که روی سه پایه می گذاشتند و غذای ما را روی آن داغ می کردند. ما با این وضعیت وارد کار سینما شدیم. ولی همان زمان می بینید در غرب ستاره فیلم های کمپانی مترو گلدوین مایر، استر ویلیامز، در چه فیلم هایی بازی می کرد. حالا خودتان فیلم های آنها را با فیلم هایی از نوع «ول کن بابا اسدالله» مقایسه کنید! اصلا قابل مقایسه نیستند. همین دیروز شنیدم یک نفر به من گفت فیلم «پاشنه طلا» را صدبار دیده ام.

چندی پیش با آقای قریبیان گفت و گو کردم. ایشان معتقد بود سینمای بعد از انقلاب سوپراستار ندارد. شما هم چنین نظری دارید؟
آقای فرامرز قریبیان بازیگر خیلی خوبی هستند. ما با هم فیلم «سرباز» (محمدرضا فاضلی، 1356) را کار کردیم و نزدیک به 35 سال همدیگر را از نزدیک ندیده بودیم که خوشبختانه، چند ماه پیش دیدارمان تازه شد.

چطور بود که شما و محمدعلی فردین در کار کشتی بودید و بعد وارد سینما شدید؟ مثلا اگر فوتبالیست بودید وارد سینما نمی شدید؟
چون کشتی ورزش سنتی و میراث فرهنگی ماست و از زمان پوریای ولی بوده. شهامت، صداقت و جوانمردی در کشتی بیشتر است. مثلا در یک مسابقه فوتبال مهدی مهدوی کیا به همبازی آلمانی اش پاس گل داد در حالی که خودش می توانست گل بزند. او هم بعد از گل زدن، پای مهدوی کیا را بوسید. این همان اخلاق پهلوانی است. اینکه شما در فوتبال با اینکه امکان گل زدن دارید و کسی به زمین افتاده است اما توپ را خارج از زمین می زنید نشان دهنده اخلاق و لوطی گری است. در کشتی هم شما وقتی خودت را در اختیار حریف می گذاری شهامت می خواهد که اگر زورش برسد هر کاری انجام دهد. شما اگر در کشتی زمین بخورید اشکالی ندارد باید سعی کنید که دوباره بلند شوید. مثلا در ورودی زورخانه به این دلیل کوتاه است که شما سرتان را خم کنید و داخل شوید. در زورخانه اولین کسی که در گود می چرخد کوچک ترین فرد است، بعد نوبت به بزرگ ترها می رسد. ورزش پهلوانی در سنت ما دیرینه است مثل رستم که از پهلوانان نامی ماست. آن زمان فوتبال مثل الان نبود. ورزش باستانی ما کشتی بود و ورزش پهلوانی و زورخانه ای خیلی مورد توجه مردم بود.

با غلامرضا تختی معاشرت داشتید؟
بله. به معنای واقعی انسان خوبی بود. به کسی حسادت نداشت. اهل تملق و چاپلوسی و پول هم نبود. خاطرم است زمانی که 20 هزار تومان دستمزدم بود داستان «حسین کرد شبستری» را کار می کردیم که دکتر کوشان به من گفت اگر بتوانی تختی را وارد کار کنی 100 هزار تومان به او می دهم. تفاوت این پول را با دستمزد من که معروف بودم مقایسه کنید. تختی پسرخاله ای داشت که گل پرورش می داد و خودش هم در لواسان باغ داشت. عباس زرندی هم مانند تختی عادت داشت که وقتی همراه کسی می شد دستش را به گردنش می انداخت. به هر حال قضیه را به تختی گفتم. گفت، «نوکرتم من مگر می توانم فیلم بازی کنم؟» این را بگویم حتی نمی خواستم حبیب الله بلور هم بازی کند.

چرا؟
چون آدم موفقی بود. دلم نمی خواست چنین مرد بزرگی در ورزش ما وارد سینما شود. در فیلم «قصر زرین» (محمدعلی فردین، 1348) هم نقش پدر من را بازی کرد. ایشان مقامش در ورزش بالاتر از سینما بود. خود من دبیر ورزش و رییس ناحیه تهرانپارس هم بودم و از من می خواستند رییس دبیرستان شوم اما من برای اینکه هنرپیشه شده بودم نمی توانستم این کار را انجام دهم. امامعلی حبیبی هم کشتی گیر فوق العاده ای بود. او هم بازی کرد، اما مردم او را قبول نکردند. اما وقتی وکیل مجلس و نماینده مردم بابل در مجلس شد او را قبول کردند. مردم همه چیز را نمی توانند در یک نفر ببینند. اما فردین شایستگی داشت و مورد قبول مردم واقع شد. با وجود این در سال 1954فردین نایب قهرمان جهان شد در کشتی آزاد به قهرمان پرآوازه جهان و المپیک «بالاوادزه» با یک امتیاز باخت و نقره گرفت، در سینما هم موفق شد. فردین در این کار فوق العاده بود.

گفتید برای بازی در فیلم «قیصر»، رفاقت باعث این همکاری شد؟
بله. از همان روز نخست به من نقش «فرمان» را پیشنهاد کردند. اما در مورد سایر نقش ها در ابتدا به افراد دیگری پیشنهاد شده بود. با بهروز دوست بودم و کیمیایی هم که می خواست وارد کار سینما شود وارد استودیو «مولن روژ» شد. آقای اخوان از من خواست با آقای کیمیایی همکاری کنم و این سناریو را بسازم. از اینجا با هم آشنا شدیم و کار کردیم.

فکر می کردید «قیصر» تا این حد موفق شود؟
خیر. اصلا نمی شود در مورد هیچ فیلمی این تصور را داشت. گاهی اوقات پیش بینی ها درست درنمی آید. فیلم مانند یک هندوانه قاچ نشده است که مشخص نیست چه سرنوشتی خواهد داشت.

آن زمان مسعود کیمیایی دومین فیلمش را می ساخت و شما مشهور بودید. چطور توانستید با هم کار کنید؟
وجود بهروز خیلی موثر بود. پوری بنایی و عباس شباویز و مازیار پرتو همگی با هم رفاقت داشتند. بقیه کارهای شان را انجام داده بودند. وقتی من خواستم از ماشین پیاده شوم از من فیلم گرفتند. آن زمان من واقعا پلان ها را با یک برداشت بازی می کردم. چون نگاتیو  گران بود و من هم کارم را بلد بودم. با نقش زندگی می کردم و نقش را دوست داشتم. مرحوم نظام فاطمی گفت تو دیالوگ بگو و ما می نویسیم.

از چه زمانی «کلاه مخملی» شدید؟ اصلا چرا قبول کردید؟
کلاه مخملی چیزی نبود که من قبول کنم یا نکنم.

چون آن نوع کلاه که اصلا ایرانی نبود، همین طور کراوات و کت و شلوار...
این مدل لباس مخصوص افرادی بود که در آن محلات زندگی می کردند. فیلم «کلاه مخملی» (اسماعیل کوشان، 1341) را ساختند که ایرج و الهه خوانده بودند و من در آن فیلم روی آهنگ لب می زدم. این فیلم را در میدان فوزیه (امام حسین فعلی) افتتاح کردیم. در فیلم «مهدی مشکی و شلوارک داغ» (نظام فاطمی، 1351) من و کریستسن پاترسن بازی می کردیم و نوع داستان فیلم به گونه ای بود که مردم آن را پسندیدند یا در فیلم «بت» (ایرج قادری، 1355) که زبانزد همه است. بهروز در نقش صادق متهم بود. در جایی به من که گروهبان پاسگاه بودم گفت: سرکار اجازه می دی برم بچه مو ببینم؟ من نگاهی به راننده کردم و گفتم گِردِش کن! این دیالوگ مثل توپ صدا کرد. دیالوگ خودم بود. چون سربازهای ژاندارمری در گذشته بدنام بودند و در روستاها مردم را اذیت می کردند. من می خواستم حتی در این نقش هم یک انسان خوب باشم. در صحنه دیگری از همین فیلم، بهروز منتظر بود که شاهد دم مرگ بیاید و شهادت بدهد. من به او گفتم نگران نباش تا صبح هم همین جا می ایستم. مردم این صحنه ها را دوست داشتند.

الان که با شما صحبت می کنم صدای خوبی دارید، ولی اغلب فیلم هایتان دوبله می شد؟
من از همان ابتدا با صدای سر صحنه کار می کردم. اما صداها خش داشت و دوربین ها هم خیلی خوب نبود. صدابرداری هم گاهی آنطور که می خواستیم نبود. بعدا دوبلورها فیلم را دوبله کردند. به جای من هم افراد مختلفی از جمله منوچهر زمانی و ناصر طهماسب صحبت کردند. در نقش امیرکبیر، پرویز بهرام، در فیلم  کلاه مخملی چنگیز جلیلوند و در فیلم «طوقی» هم به جای من و بهروز صحبت کرد.

اما صدای آقای جلیلوند بیشتر روی چهره شما می نشست...
بله. همین طور است.

می رسیم به سال 1357 و پیروزی انقلاب اسلامی. فیلم «برزخی ها» (ایرج قادری، 1360) آخرین فیلمی بود که بازی کردید. چه شد که تصمیم گرفتید سینما را رها کنید؟
همان طور که گفتم کسی از من نخواست که کناره گیری کنم. بعد از بازی در فیلم «برزخی ها» در بعضی روزنامه ها دیدم که نام من را در کنار نام دیگر عوامل فیلم نیاورده اند. استنباط بقیه این بود که به من گفته اند بازی نکنم. اما اینطور نبود و خودم خسته شده بودم. بهتر بود مودبانه کنار بروم. چون افراد جدید نمی خواستند نامشان زیر نام من باشد و من نمی خواستم به ته صف بروم و کسی من را صدا کند. کسی از دوستان من هم نمانده بود. بهروز که به خارج رفت، فردین هم مدتی تقلا کرد تا بتواند کار کند، ایرج قادری هم خواست که کار کند و کار کرد. ولی من از کسی تقاضای کار نکردم و خودم را کنار کشیدم. منتها این پروسه طولانی شد. حتی آقای کیمیایی از من خواست در «سربازهای جمعه» بازی کنم، ولی خب در نهایت نشد دیگر!

در سال هایی که بازی نمی کردید، چگونه زندگی را می گذراندید؟
در کار قالی بودم!

چطور؟
(می خندد) از شخصی بیکار پرسیدند چه کار می کنی؟ گفت: در کار قالی هستم! گاهی قالی های خانه مان را می برم و می فروشم تا زندگی  کنم! این حکایت من هم بود. مدتی خواستم از کار دست بکشم که ببینم مزه کارکردن چطور است. آن زمان منزلم در میدان شیخ بهایی نزدیک ونک بود. اول می خواستم مرغ فروشی باز کنم که تصمیمم عوض شد. در نهایت قنادی باز کردم که کام مردم را هم شیرین کنم. سه، چهارسال بعد از انقلاب این کار را انجام دادم و به تدریج سردفروش شدیم، یعنی کارخانه شیرینی ها را درست می کردند و ما می فروختیم. در آن مغازه قفسه کتاب و شکلات هم داشتیم. آن زمان مد بود که میهماندارها از خارج از کشور شکلات و قهوه می آوردند، از آنها می خریدم و به مردم می فروختم. (با خنده) گاهی رفقا به شوخی می گفتند، « ناصر در مغازه اش تسمه پروانه هم دارد!»

شروع به کاسبی کردید؟
بله. با اینکه خیابان ما خیلی پرت بود اما مردم از ما خرید می کردند. ونک آب و هوای خوبی داشت. دوستی داشتم به نام شاهرخ نادری که تهیه کننده رادیو بود و به یکی از رفقای ورزشی مان که داور بین المللی فوتبال بود و در خیابان ولیعصر شیرینی فروشی داشت می گفت اوضاع فروش تو بهتر از ماست که در خیابان اصلی هستیم. افرادی از دزفول می آمدند و با خانواده اول به مغازه ما می آمدند و عکس می انداختند. خاطرات خیلی خوبی از آن مغازه دارم. تا اینکه کم کم خسته شدم. یک روز یکی از رفقایم آقای دارایی زاده که مربی کاراته بود از من خواست به شرکت آنها بروم؛ شرکت مشاورین املاک در خیابان جردن. از من خواست فقط مدیر روابط عمومی آنها باشم و کاری به خریدوفروش خانه نداشته باشم. از همان زمان در آن محل هستم و بچه ها خیلی من را دوست دارند و پاتوقی است برای من و دوستانم.

پس قنادی را تعطیل کردید؟
خانه و قنادی ام یک جا بود و آن را به ثمن بخس فروختیم ولی بعدها قیمت آنچنانی پیدا کرد. البته من این کاره و اهل کاسبی و حساب وکتاب نبودم. منی که نام شراب از کتاب می شستم / زمانه کاتب دکان می فروشم کرد.
اهل حساب و کتاب نبودم. ولی شده بودم حسابگر و حساب پس بده. زمانه با من این کار را کرد. اما کاسبی هم خیلی خوب است. به قول قدیمی ها کاسب حبیب خداست و بعد هم مشغول کننده است. شیرینی فروشی هم کاری است که مردم دوست دارند و برای خریدش صف می بستند. روزهای جمعه خودم به تنهایی تمام کارها را انجام می دادم تا اینکه خسته شدم. بعد از فروختن خانه به فرمانیه رفتم و در آپارتمان بودم. اما من با این سن وسال در آنجا گریه می کردم. بعد به نیاوران رفتم که آپارتمان های کمتری داشت. مدتی هم در کرج بودم که آب وهوای بهتری داشت اما رفت وآمد مشکل بود. الان هم در تهران هستم.

از دوران جنگ چه خاطراتی دارید؟
نمی خواهم این صحبت ها را بگویم که حمل بر این شود که مجیز کسی را گفته ام. اما من به عنوان کسی که در این کشور زندگی می کنم و از مواهب این کشور استفاده می کنم می خواستم که در جنگ شرکت کنم. بهترین خاطره های من مربوط به دوران سربازی است. اما متاسفانه سن من در آن زمان بالا بود و کسی هم به من توجه نکرد. در نهایت دل من با همه کسانی است که در راه وطن کشته شدند و به آنها درود می فرستم.

چرا مانند خیلی ها از ایران نرفتید؟
چون پایم یارای رفتن نداشت. این مملکت متعلق به پدران و مادران ماست و به این آب و خاک علاقه دارم. به خصوص اگر من بروم که خیلی کفران نعمت کرده ام. مردم من را دوست دارند، کجا بروم؟

واکنش شما در زمان فوت آقای ایرج قادری حاکی از اوضاع واحوال روحی تان بود؟
رفقا، دوستان، پدر و مادر و دوستان هیچ کدام جای وطن را نمی گیرند. وطن یک دلبستگی دیگری دارد. داستانی به نام «شیرین کلا» را برای شما نقل می کنم. نویسنده تعریف می کند دوستی در مازندران داشتم که کشاورزی می کرد و اصرار داشت که به آنجا بروم. وقتی به آنجا رفتم مرا به صحرا برد که کارهایی که کرده را برای من توضیح دهد.
دیدم در مزرعه سبز یک چیز قرمز می درخشد. جلوتر که رفتیم دیدیم دختری زیباست. دوستم به من گفت این دختر لیلا، زیباترین دختر این روستاست که دو پسر عمو به نام مراد و رستم دارد که عاشق او هستند و همه اهل روستا منتظرند که این دختر کدام را انتخاب خواهد کرد. خود دختر هم در این انتخاب مانده است. هر دو پسرعمو پسران خوبی هستند. با لیلا صحبت کردم و گفتم تو واقعا کدام را دوست داری؟ گفت هر دو را دوست دارم. صاحب روستا گفت فردا اینجا جنگ گاو است و گاو رستم و مراد با هم می جنگند و گاو هرکدام که پیروز شد لیلا همسر او خواهد شد. من هم خوشحال شدم و فردا برای تماشا رفتم و دیدم لیلا هم در آن میان می درخشد. بعد از چند دقیقه که مراسم شروع شد مراد با گاو نری جلو آمد و چند گاو ماده هم همراهش بود. گاو نر وسط میدان خوابید و گاوهای ماده هم دورش خوابیدند. منتظر رستم بودند که رستم آمد با همین تفاصیل. گاو رستم وقتی به گاو نر مراد رسید با هم جنگیدند و گاوهای رستم فرار کردند و رستم هم گریه کنان رفت و لیلا هم گریه کنان دنبال رستم رفت. مراد هم وسط میدان ایستاده بود و صدای فریاد وطن از بین جمعیت هم برخاسته بود. از صاحب روستا که علت را پرسیدم گفت گاو رستم و مراد باید با هم وارد میدان شوند. گاو مراد زودتر وارد میدان شد و وطن کرد و گاوی که وطن کند زورش صدبرابر می شود. گاو رستم نتوانست در برابر گاو مراد دوام بیاورد.
آنجا بود که من فهمیدم معنی وطن چیست و چرا از خانه و کاشانه و ناموس مان دفاع می کنیم. می خواستم این داستان را تبدیل به فیلم کنم. وقتی انسان به یک جا علاقه مند می شود و زندگی می کند این علاقه، از بین رفتنی نیست. اینجا وطن من است و هرجا که می روم همه مردم با من آشنا هستند و محبت می کنند. هر کسی به یک بهانه از ایران رفته بعضی ها ناچار بوده اند و بعضی ها رفته اند و نمی توانند برگردند. به طور کلی وطن جایی نیست که انسان ترک کند. ما ایرانی هستیم و وطنمان برایمان عزیز است. خصیصه ما وطن پرستی ماست. البته وطن پرستی برای کسی امتیاز نیست. وطن پرستی باید جزو ذات فرد باشد.

به نظرتان بعد از این همه سال که صبوری کردید، نتیجه این صبوری را گرفتید؟
من در تمام زندگی مشکلات و گرفتاری هایم به نازکی یک رشته مو رسیده اما پاره نشده و خداوند را شاکرم و حق شناسم. نسبت به همه افرادی که برای من یک قدم برداشته اند حق شناسم و فراموش نمی کنم. امیدوارم این احساسم باقی بماند و روشم همیشگی باشد. مردم می توانستند ما را رها کنند اما این کار را نکردند و دلم می خواست همکارانی که آن دوره بودند الان همراه من بودند و اگر شادی و خوشحالی هم هست آنها هم شریک بودند. افسوس می خورم که نیستند. 

با نسل جدید سینماگرها در ارتباط هستید؟
بله گاهی اوقات به دیدن من می آیند و با هم دیدار می کنیم. دو، سه سال است که شب های نزدیک عید نوروز منزل آقای فرمان آرا دعوت هستیم. سال گذشته من، نصرت الله وحدت و پوری بنایی در این دعوت بودیم. اگر برای ما به عنوان عاشقان این حرفه سهمی قایل شوند افتخار می کنیم.

در پایان اگر صحبتی مانده بفرمایید...
می دانم که سوالاتی بوده که شاید به دلیل اینکه ملاحظه من را کردید که اوقاتم تلخ نشود از من نپرسیدید. گاهی اوقات خوب است که انسان چیزهایی را متوجه نشود ولی خوب است که انسان بتواند درد دل های کهنه را روی دایره بریزد. باید نسبت به چیزهایی که داریم حق شناس باشیم.
جزای آنکه نگفتیم شکر روز وصال / شب فِراق نخفتیم لاجرم ز خیال
اگر مراد نصیحت کنان ما اینست / که ترک دوست بگوییم تصوریست محال
تو در کنار فراتی ندانی این معنی / به راه بادیه دانند قدر آب زلال
غزال اگر به کمند اوفتد عجب نبود / عجب فتادن شیر است در کمند غزال
به ناله کار میسر نمی شود سعدی / ولیک ناله  بیچارگان خوشست، بنال

انسان باید با داشته هایش خوشحال باشد. قدر خیلی از چیزها را در زندگی نمی دانیم. قدر پدر و مادر، دوستان، اعضای بدنی که خداوند به ما داده است را نمی دانیم. یکی از دوستانم می گفت انسان باید با داشته هایش خوش باشد. دم غنیمت است.
خوشحال شدم که با شما صحبت کردم. اگر کسی مخالف من هم باشد امیدوارم بتوانم رضایت او را هم جلب کنم. افتخارم این است که تا این حد مورد توجه مردم هستم. سخت است که انسان بتواند در برابر این همه نعمت خداوند و محبت مردم شکرگزار باشد. آرزو می کنم روزی به نوعی ادای دین کنم و قدمی برای مردم کشورم بردارم.

۱ نظر:

ناشناس گفت...

درود بر ناصرملک مطیعی عزیزوگرامی