۱۳۹۵ خرداد ۴, سه‌شنبه

انتشار گنجینه‌ای از موسیقی پس از 40 سال

«گنجینه هنر موسیقی ایران» که ضبط آن به اوایل دهه‌ی 50 و شرکت «آهنگ روز» برمی‌گردد، پس از 40 سال در خردادماه امسال منتشر خواهد شد.
ناشر «گنجینه هنر موسیقی ایران» با اعلام این مطلب به ایسنا، گفت:‌ ایده‌ی انتشار چنین مجموعه‌ای برای کریم چمن‌آرا است که در سال‌های دور شرکت «آهنگ روز» را مدیریت می‌کرد. این موضوع به اواخر دهه‌ی 40 و اوایل دهه‌ی 50 باز می‌گردد که ناشران و سرمایه‌گذاران، توجه چندانی به موسیقی بی‌کلام ایرانی نداشتند. به‌جز آثاری که از رادیو پخش می‌شد، آرشیو درستی از این موسیقی در دسترس نبود. تنها ناشری که به تولید آثار تک‌نوازی و دونوازی می‌پرداخت، همین «آهنگ روز» بود که تک‌نوازی‌هایی از زنده‌یادان فرامرز پایور، عماد رام، تهرانی، خالدی و... را منتشر می‌کرد.
بابک چمن‌آرا ادامه داد:‌ ضبط این مجموعه زمان زیادی برده، نه به دلیلی این‌که کار عجیبی است، چون برای آن خیلی وقت گذاشته‌اند تا ردیف موسیقی ایران را به این شکل ضبط کنند. این یک مجموعه‌ی کامل برای ردیف‌نوازی است که با ساز هنرمندانی مانند همایون خرم، امیرناصر افتتاح و جلیل شهناز همراه است. «آهنگ روز» تا پیش از انقلاب این مجوعه را با عنوان «تک‌نوازان» روی صفحه منتشر می‌کرد که البته فقط دو اثر آن زمان به بازار آمد. پس از انقلاب از آنجا که نگاه‌ها به موسیقی تغییر کرد، «آهنگ روز» نتوانست که خیلی از آثارش را منتشر کند، برای همین تصمیم گرفت تا بخش زیادی از آن‌ها را به شرکت‌های دیگر واگذار کند.
مدیر مرکز موسیقی «بتهوون» همچنین اظهار کرد: یکی از مجموعه‌هایی که پدر و عموی من واگذار کردند، همین مجموعه بود که به شرکت «نوای همایون» فروخته شد. این شرکت چهار کاست از این مجموعه با عنوان «سیری در 12 مقام» منتشر کرد و پس از آن، «سی‌دی» روی کار آمد و آن شرکت، چهار سی‌دی هم از این مجموعه منتشر کرد؛ اما من سال 1383 شرکت «آواخورشید» را تأسیس کردم و برخی آثار را که پدر و عمویم به شرکت‌های مختلف واگذار کرده بودند، دوباره خریدم که یکی از آن‌ها همین مجموعه بود.
وی گفت: آن موقع انتشار چنین آثاری به دلایل مختلف سخت بود و هیچ‌کدام را منتشر نکردم. از طرفی ایده‌های خاصی برای انتشارش داشتم. می‌خواهم این اثر که قرار است، در قالبی بسیار نفیس منتشر شود، در کتاب‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های صنایع دستی هم عرضه شود. به همین دلیل، این کار طراحی و گرافیک ویژه‌ای دارد که غیرایرانی‌ها هم بتوانند آن را بخرند.
چمن‌آرا همچنین توضیح داد:‌ این مجموعه شامل 12 لوح فشرده است که 12 مقام موسیقی ایران را شامل می‌شود و با همکاری سه استاد تک‌نواز موسیقی ایرانی یعنی زنده‌یادان جلیل شهناز، همایون خرم و امیرناصر افتتاح، تولید شده است. تا به حال هر آلبومی در زمینه‌ی ردیف منتشر شده یا ناقص بوده یا صرفا جنبه‌ی آموزشی داشته است. شاید این تنها مجموعه‌ای باشد که مخاطب علاوه بر شنیدن ردیف به‌طور کامل می‌تواند از آن لذت هم ببرد.
این ناشر قدیمی در بخش پایانی سخنانش هم گفت:‌ بروشورهای این مجموعه‌ی صوتی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی هم ترجمه‌ شده‌اند. قرار است این اثر با دو بسته‌بندی و دو قیمت مختلف به بازار عرضه شود.

هیچ نظری موجود نیست: