۱۳۹۴ اسفند ۴, سه‌شنبه

سالگرد درگذشت پرویز فنی‌زاده و یادی از این هنرمند بزرگ

کمتر کسی است که دایی‌جان ناپلئون، ساخته‌ی ناصر تقوایی و بر اساس کتاب ایرج پزشک‌زاد را دیده باشد و بازی شاهکار پرویز فنی‌زاده در نقش «مش‌قاسم» را بتواند فراموش کند.
پرویز فنی‌زاده در هفتم بهمن‌ماه ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. او قبل از این‌که فعالیت هنری‌اش را آغاز کند در روزنامه‌ی اطلاعات حروف‌چین بود. محمدعلی کشاورز در مورد آشنایی‌اش با پرویز فنی‌زاده می‌گوید که اولین‌باری که با پرویز برخورد کرده است در زنگ تفریح کلاس حمید سمندریان بوده است. کشاورز می‌گوید که حمید همیشه از استعداد فنی‌زاده صحبت می‌کرده است و وقتی برای اولین‌بار با اجرای نقش «فیگوران» در «پیس پولوفت، شبح کوچک» بر روی صحنه رفت، با همان نقش کوچک جوهر هنری خود را برزو داد.
کشاورز می‌گوید: نخستین نقش بلندی كه روی صحنه بازی كرد، در پیش «غروب روزهای خطرناک پاییز» بود كه نقش مقابل او را من داشتم . . با وجود آنكه جوان بود و كم‌تجربه، ولی نقش خودش را چنان بازی كرد و چنان تمامی ابعاد مختلف پرسوناژ را تجسم بخشید كه واقعا فوق‌العاده بود، هم‌بازی‌بودن با او باعث خوشحالی من بود.» فنی‌زاده در سال ۱۳۳۷ «گروه تئاتر گل سرخ» را با هم‌کاری چند نفر از دوستانش تشکیل داد و بعدها به گروه «پاسارگاد» ملحق شد و فعالیت هنری خود را در تئاتر پی گرفت.
فنی‌زاده در سال ۱۳۵۲ به خاطر بازی در فیلم رگبار، ساخته‌ی بهرام بیضایی به‌ترین نقش اول مرد را از جشنواره سینمایی سپاس دریافت کرد. «در سال ۱۳۴۸ بود که مجله «فیلم و هنر» با مدیریت «علی مرتضوی» تصمیم گرفت جشنواره فیلم «سپاس» را راه بیاندازد که گرچه با همکاری و زیر نظر وزارت فرهنگ و هنر دولت شاهنشاهی برگزار می‌شد اما با این حال جشنواره‌ای غیردولتی محسوب می‌شد. این جشنواره که در اردیبهشت یا خرداد هرسال برگزار می‌شد، تنها فیلم‌های ایرانی را نمایش می‌داد و نیز فیلم‌هایی را برای داوری انتخاب می‌کرد که از فرودین تا اسفند سال گذشته در تهران یا شهرستان‌ها به نمایش در آمده بودند. این جشنواره هدف خود را «تجلیل و تشویق فعالان صنعت سینمای ملی» تعریف کرده بود و سعی می‌کرد در سنجش و داوری فیلم‌های ایرانی نیز این مساله را در نظر بگیرد.» پرویز فنی‌زاده در مدت بیست سال کار هنری خود در بیش از نوزده فیلم سینمایی و هفتاد نمایش ایفای نقش کرد.
پرویز فنی‌زاده در سال ۱۳۴۴ در فیلم «خشت و آینه» ساخته‌ی ابراهیم گلستان در نقش یک روشن‌فکر پر مدعا ظاهر شد و در سال ۱۳۴۸ در فیلم «گاو» داریوش مهرجویی بازی کرد.
فنی‌زاده سرانجام در پنجم اسفندماه ۱۳۵۸ در ۴۲ سالگی و زمانی که در حال بازی در فیلم سینمایی اعدامی، ساخته‌ی محمدباقر خسروی بود درگذشت. برخی دلیل مرگ او را اعتیاد به مواد مخدر تزریقی دانسته‌اند و برخی دیگر نیز دلیل مرگ را ابتلا به بیماری کزاز دانسته‌اند. هر چه هست مرگ او در جوانی خسرانی برای سینمای ایران بود.


زنده یاد پرویز فنی‌زاده

هیچ نظری موجود نیست: