۱۳۹۴ آبان ۱۸, دوشنبه

چرا آغداشلو به ایران برمی‌گردد؟

آیدین آغداشلو پس از اقامتی چند ماهه در خارج از کشور، در تدارک بازگشت به ایران است.
این هنرمند پیشکسوت با انتشار عکس و یادداشتی در صفحه‌ی اینستاگرامش، درباره‌ی دلیل این بازگشت نوشته است: «سال‌ها پیش در مقدمه‌ی کتاب "زمینی و آسمانی" نوشتم که وقتی جسد درهم پیچیده‌ی این سگ را که در سال 79 میلادی زیر گدازه‌های آتشفشانی شهر پمپئی رم باستان مدفون شده بود تماشا می‌کردم، دیدم صاحبش یادش رفته قلاده‌اش را باز کند و حیوان هرچه تقلا کرده راه به جایی نبرده و مرده.
نوشتم این سگ منم که قلاده‌ی مهر و دلبستگی‌ام به سرزمینم نمی‌گذارد بگریزم و درهم پیچیده زیر گدازه‌ها مانده‌ام. هنوز هم همان است و این روزها دارم قلاده‌ی گسیخته‌ام را مرمت می‌کنم تا بازگردم و دوباره زیر گدازه‌های بیشتر انباشته‌شده، جا خوش کنم
به گزارش ایسنا، آغداشلو اوایل اسفندماه 93 برای اقامتی طولانی‌مدت، ایران را ترک و اعلام کرد که می‌خواهد خاطراتش را بنویسد.
آخرین حضور پررنگ این هنرمند در جامعه تجسمی کشور، برپایی نمایشگاهی از آثارش در آبان‌ماه سال گذشته در گالری «اثر» بود که با استقبال علاقه‌مندان روبه‌رو شد. همچنین او در نشستی که اوایل آذرماه با خبرنگاران داشت، گفت که از کار کردن خسته شده و ترجیح می‌دهد مدتی از کار دور باشد.

هیچ نظری موجود نیست: