۱۳۹۴ مهر ۱۸, شنبه

داریوش مهرجویی: «غرب واقعی» تلفیقی از سینما و تئاتر است

کارگردان نمایش «غرب واقعی» می گوید در نمایشنامه یک نگاه طنزآلود نسبت به آنچه در غرب آمریکا می گذرد، مستتر است که البته بسیار مدرنیزه و امروزی شده است.
به گزارش هنر آنلاین، داریوش مهرجویی کارگردان مطرح سینما که پیش از این نمایش «درس» اثر اوژن یونسکو را به عنوان اولین تجربه تئاتری خود روی صحنه برده بود، این روزها در حال اجرای نمایش «غرب واقعی» نوشته سام شپارد در پردیس کورش است.
او در خصوص روند شکل گیری این نمایش گفت: من سام شپارد را از مدت ها پیش می شناسم و با او در فستیوال توکیو آشنا شدم و اغلب نمایشنامه های او را مطالعه کرده ام. از میان کارهای او دو نمایشنامه «کودک مدفون» و «غرب واقعی» را بیشتر از همه پسندیدم و آن ها را ترجمه کردم؛ به امید اینکه روزی این دو نمایش را روی صحنه ببرم.
مهرجویی ادامه داد: کم و بیش همان مفاهیمی که در نمایش «درس» ارائه کردیم در این نمایش هم مستتر است، البته من این نمایشنامه را بازنویسی کردم و تغییراتی در آن ایجاد کردم که برای تماشاگر ایرانی بیشتر قابل فهم باشد.
این کارگردان با اشاره به ویژگی های نمایشنامه خاطرنشان کرد: نمایشنامه «غرب واقعی» توسط یک آمریکایی نوشته شده است و بنابراین او شناخت دقیقی از اوضاع و احوال غرب دارد. در حقیقت در این نمایشنامه یک نگاه طنزآلود نسبت به آنچه در غرب آمریکا می گذرد، مستتر است که البته بسیار مدرنیزه و امروزی شده است.
کارگردان نمایش «غرب واقعی» در توضیح موضوع این اثر افزود: یک فضای کلی از عناصر اصلی جامعه آمریکا در این اثر متمرکز است که یکی از این عناصر بحث خشونت بی منطق است و دیگری اضمحلال انسجام و پیوندی است که میان اعضای خانواده وجود دارد.
او با اشاره به خط داستانی نمایش ادامه داد: این نمایش داستان دو برادر را روایت می کند که در یکی از حومه های لس آنجلس بعد از مدت ها دوری از هم، یکدیگر را پیدا می کنند؛ یکی از این برادران مدت ها از زندگی شهری فرار کرده و در بیابان زندگی می کند و برادر کوچک تر یک نویسنده موفق است و درصدد تدارک یک پروژه بزرگ هالیوودی است. برادر بزرگ تر که خود مدتی در بیابان و دور از شهر زندگی کرده است ایده های جدیدی راجع به غرب و بیابان دارد و گویا ایده های او در خصوص این موضوع برای تهیه کننده پروژه هالیوودی بسیار جذاب تر است بنابراین بر سر این موضوع میان این دو برادر نوعی رقابت و اختلاف درمی گیرد که این خود باعث ایجاد یک تضاد عمیق در دیدگاه این دو برادر می شود و...
این هنرمند همچنین در رابطه با فضای نمایشنامه خاطرنشان کرد: آنچه در این نمایشنامه مطرح می شود همان چیزی است که هم در ایران و به طور کلی در همه جای دنیا وجود دارد یعنی فضای رقابتی شدیدی میان تهیه کنندگان، کارگردانان و بازیگران وجود دارد و همه چیز در این حوزه هول و هوش سرمایه و از این دست موضوعات می گردد و ربطی هم به جنبه های هنر و اخلاق ندارد.
مهرجویی در خصوص فرم و شیوه اجرای نمایش گفت: در این کار فرم تازه ای به کار گرفتم که شامل تلفیق سینما و تئاتر است و مانند سبک های گذشته دارای میان پرده است که در این میان پرده ها تصاویر سینمایی منعکس می شود. بر همین اساس نه تنها به صورت شکل ظاهری، بلکه به لحاظ مفاهیم و موضوع هم این میان پرده های سینمایی به موضوعی که در حال رخ دادن است ارتباط دارد. این کاری است که فکر نمی کنم کسی تا به حال آن را انجام داده باشد.
او در خصوص موسیقی نمایش «غرب واقعی» نیز گفت: در این نمایش از موسیقی غربی و قطعات متعددی به صورت پیش پرده استفاده شده است.
مهرجویی در پاسخ به این سؤال که آیا کار در حوزه تئاتر را ادامه خواهد داد یا خیر، بیان کرد: ممکن است در آینده کار قبلی خود نمایش «درس» اثر اوژن یونسکو را دوباره روی صحنه ببرم.
این کارگردان در پایان تأکید کرد: امیدوارم این تحولی که در تئاتر به وجود آمده است و حتی می توان گفت در حال پیشی گرفتن از سینما است همچنان ادامه پیدا کند.
نمایش «غرب واقعی» نوشته سام شپارد به کارگردانی داریوش مهرجویی از ۲۲ شهریورماه تا ۲۲ مهرماه ساعت ۱۹ در سالن البرز (شماره ۷) پردیس کوروش روی صحنه است. امین حیایی،  محمدرضا خلج،  جمال مرتضوی و جمیله فردین در این نمایش ایفای نقش می کنند.

هیچ نظری موجود نیست: