۱۳۹۴ مرداد ۱۹, دوشنبه

محمدعلی بهمنی: هدف ما در شورای شعر، رد کردن آثار نیست

چندی پیش خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه «محمدعلی بهمنی» در ساختمان دفتر موسیقی کارگاه شعر و ترانه برگزار خواهد کرد.

این خبر بازخوردهای گوناگونی را به دنبال داشت و حتی برای برخی این سوال ایجاد شد که آیا کارگاه مذکور آموزشی است و تکلیف جلسات شورای شعر چه می شود. در ادامه اعلام شد که این جلسات صرفا مختص کسانی است که اثر آنها در شورای شعر رد شده یا اصلاحیه دریافت کرده است. برای اطلاع از جزئیات این جلسات به سراغ محمدعلی بهمنی رفتیم و دقایقی را با ایشان هم کلام شدیم. این شاعر و غزل سرای پیشکسوت در گفتگوی اختصاصی با سایت «موسیقی ما» به تشریح اهداف و جزئیات جلسات مذکور پرداخت.
محمدعلی بهمنی در ابتدا گفت: قبلا تجربه کوتاهی به همراه آقای «عبدالجبار کاکایی» و آقای «اهورا ایمان» بابت چنین جلساتی داشتیم. به باور من این یک کار درست است. زیرا وقتی شورای شعر به یک اثر اصلاحیه وارد می کند یا رد می شود، برای خیلی از دوستان سوال ایجاد می شود. زیرا مجددا نمی توانند در شورا حضور داشته باشند و سوالات خود را مطرح کنند. تصمیم گرفتیم که این جلسات را تشکیل دهیم تا برخوردها بهتر و صمیمانه تر باشد. یعنی به جای اینکه پشت سر شورا صحبت کنند، همه می توانند چرای رد شدن شعر خود را بشنوند و صحبت رو در رو داشته باشند.

شاید نظرمان عوض شد
او در پاسخ به سوال «موسیقی ما» مبنی بر اینکه آیا امکان دارد در جریان این جلسه نظر اعضای شورای شعر عوض شود هم اعلام کرد: این اتفاق ممکن است. در این جلسات دلایل همدیگر را می شنویم و حتی شاید برخی از هنرمندان بگویند که ما نمی توانیم اثر را اصلاح کنیم و پیشنهاداتی از سوی هر دو طرف بیان می شود. ببینید هدف ما در شورای شعر، ردکردن آثار نیست و خوشحال می شویم که همه کارها با سرعت بررسی شوند و مجوز بگیرند. مساله این است که گاهی دوستان آشنایی با ادبیات و ساختار شعر و ترانه ندارند. به عنوان مثال اگر در حدود شعر کلاسیک کار می کنند آشنایی با وزن و قواعد ندارند. زمانی که ما در این جلسات با دوستان صحبت می کنیم انگار که دنیای آنها عوض می شود و با رضایت از جلسه خارج می شوند. ما فرصت آموختن نداریم و فقط می توانیم به کشف ندانسته ها اشاره کنیم. چند سال قبل هم که این برنامه را داشتیم با بازخوردهای خوبی همراه بود ولی به دلایلی تداوم نداشت ولی خوشحال هستم که مجددا شاهد برگزاری اش هستیم.

رد شده ها و اصلاح خورده ها بیایند
در خبرها اعلام شده بود که محمدعلی بهمنی قصد برگزاری کارگاه شعر و ترانه در دفتر موسیقی را دارد اما او در توضیح این عنوان و دلیل انتخاب اسم کارگاه گفت: منظور ما از کارگاه، جلسه آموزشی نبود. کارگاه مقوله ای است که صرفا به معنای آموزش نیست و به طور کل برای تبادل تفکر است. به عنوان مثال در این هفته ده اثر از بین بیش از یکصد اثر دریافتی، رد می شود.
به این ده نفر اعلام می کنیم که کار شما رد شده یا به آن اصلاحیه خورده و این حق را دارید که روز شنبه از ساعت 2 تا 4 بیایید و علت را بدانید یا در صورتی که به اثرتان اجحاف شده صحبت رو در رو داشته باشید. هر شنبه هم در این جلسه فقط افرادی حاضر می شوند که اثرشان رد شده یا اصلاحیه دریافت کرده است.

هیچ نظری موجود نیست: