۱۳۹۴ شهریور ۷, شنبه

شجریان و ناظری آواز جوانان را داوری می کنند

شهرام ناظری و محمدرضا شجریان بخش آواز جشنواره موسیقی جوان را داوری خواهند کرد.
به گزارش ایسنا، دبیر نهمین جشنواره موسیقی جوان اظهار کرد: این جشنواره نسبت به دو دوره قبلی تغییراتی داشته است؛ در بخش کلاسیک ایرانی، ساز تنبک و در بخش کلاسیک غربی، سازهای بادی برنجی به جشنواره اضافه شده اند. مهم تر از همه حضور بخش موسیقی نواحی ایران در دوره نهم است.
هومان اسعدی گفت: ما در فراخوان جشنواره تمام سازهای نواحی را در فراخوان اعلام کردیم و بعضی از این سازها به حد نصاب رسید و بعضی نرسید. با این حال در این دوره از ابتدای امر کارها تخصصی تر انجام شد و برای هر بخش، استاد همان رشته برای داوری دعوت شد.
این هنرمند درباره تغییرات شورای سیاست گذاری و نبودن بخش آواز کلاسیک در جشنواره، توضیح داد: شورای سیاست گذاری مانند دو دوره قبل نیست، ما در دوره نهم شوراهای متعددی داریم که این شوراها خیلی وسیع تر فعالیت می کنند. برای هر سازی مانند کمانچه، نی و... استادان همان بخش ما را کمک می کنند. آقایان محمدرضا درویشی و حمیدرضا اردلان در بخش «موسیقی نواحی» ما را یاری کردند. در واقع شورا، وسیع تر و تخصصی تر شده است.
او بیان کرد: بخش «آواز کلاسیک» نیز اصلا در فراخوان در نظر گرفته نشده بود، حالا شاید در دوره های بعدی اضافه شود. باید استادان همان بخش، پیشنهادهایی را به ما بدهند. ما امسال برای سازهای هورن و ترومبون فراخوان داده بودیم، اما حتی یک اثر هم در این بخش ارسال نشد.
اسعدی درباره بخش موسیقی نواحی نیز توضیح داد: موسیقی نواحی همزمان با سایر بخش ها در فراخوان اعلام شد؛ اما از آنجا که خیلی ها از این بخش جشنواره باخبر نبودند، ما بخش نواحی را تمدید کردیم. به همین دلیل، نتایج آن دیرتر اعلام شد.
دبیر این جشنواره درباره اضافه شدن ساز تمبک نیز گفت: در دو دوره قبل نتوانستیم این ساز را در جشنواره بگنجانیم. در دوره هشتم هم با چند استاد پیشکسوت این بخش صحبت کردیم؛ اما همکاری انجام نشد. در این دوره دیدیم به هیچ وجه نمی توان این ساز را نادیده گرفت، به همین دلیل، از استادان یک نسل جلوتر به عنوان داور تمبک دعوت کردیم.
او از پژمان حدادی، نوید افقه، کامبیز گنجه ای و ارژنگ کامکار به عنوان داوران بخش تمبک یاد کرد.
اسعدی درباره شورای تخصصی آواز نیز اظهار کرد: استادان صاحب مکتب بخش آواز، جشنواره را داوری خواهند کرد. محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، نصرالله ناصح پور، رامبد صدیف و علی اصغر شاه زیدی داوران این بخش هستند، فراخوان هم زیر نظر همین استادان اعلام شد.
در ادامه این نشست که صبح هفتم شهریور ماه در تالار وحدت برگزار شد، دبیر اجرایی جشنواره توضیح داد: جشنواره موسیقی جوان دیگر از یک ثبات برخوردار شده است و از نظر حضور استادان نامدار با هیچ جشنواره ای در بعد از انقلاب، قابل مقایسه نیست.
علی ترابی ادامه داد: در نهمین دوره جشنواره، 1200 اثر به دبیرخانه رسید و ترکیب 50 نفره داوران، آثار را بازبینی کردند و پس از یک ارزیابی دقیق 339 اثر به مرحله نهایی راه یافت.
رییس انجمن موسیقی ایران تصریح کرد: شما در جشنواره موسیقی جوان، چهار نسل موسیقی ایران را می بینید؛ نسل اول استادان برجسته هستند، نسل دوم استادان میانی که ما را در شوراهای داوری و تخصصی همراهی کرده اند، نسل سوم و چهارم نیز به عنوان شرکت کننده در جشنواره حضور دارند.
او اظهار کرد: جشنواره موسیقی جوان چشم انداز موسیقی ایران است و من از همه کسانی که موسیقی را آسیب شناسی می کنند، می خواهم در این 10 روز به جشنواره بیایند و کارها را ببینند.
ترابی درباره بودجه دوره نهم نیز توضیح داد: بودجه ما در دوره هشتم 600 میلیون تومان بود، اما امسال با توجه به اضافه شدن بخش موسیقی نواحی، از معاونت هنری درخواست کردیم که بودجه ما را 50 درصد افزایش دهد.
ترابی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که با این که جشنواره جوان یک جشنواره دولتی است، چطور توانسته از این تعداد چهره ی عرصه موسیقی دعوت کند، در حالی که این اتفاق در جشنواره موسیقی فجر نمی افتد، گفت: حضور هومان اسعدی به عنوان دبیر جشنواره خیلی اهمیت دارد، زیرا او در میان هنرمندان محبوبیت دارد.
او ادامه داد: نکته بعدی، حضور نوجوانان و جوانان در این جشنواره است. افرادی که بدون کوچکترین چشم داشتی به مسائل مالی، در جشنواره حضور پیدا می کنند. در دوره های قبل خیلی از استادان را دیدم که بدون گرفتن هزینه، برخی شرکت کنندگان را به عنوان شاگرد خود پذیرفتند. شاید دلیلش این است که آن ها دیروز خود را در این جوانان می بینند. خوشحالم که این استادان به ما اعتماد کرده اند.
ترابی در پایان سخنانش گفت: نهمین جشنواره موسیقی جوان از 9 تا 20 شهریور ماه در تالار رودکی برگزار خواهد شد و اختتامیه جشنواره نیز در تالار وحدت انجام می شود.
رییس انجمن موسیقی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این که آیا او حکم دبیری جشنواره موسیقی فجر را گرفته است؟ گفت: من هنوز دبیر اجرایی جشنواره نیستم، این موضوع باید از سوی معاونت هنری به من اعلام شود.

هیچ نظری موجود نیست: