۱۳۹۴ فروردین ۳۱, دوشنبه

مرخصی برای «جمعه ایرانی»

برنامه «جمعه ایرانی» قرار است شش ماه توقف داشته باشد؛ برنامه ای که با احتساب سال هایی که تحت عنوان «صبح جمعه شما» با پخش شد، حدود سه دهه می شود که روی آنتن است.

به گزارش بانی فیلم، سازندگان «جمعه ایرانی» از درخواست مرخصی شش ماهه برای خود و این برنامه خبر می دهند. اما پرسشی که مطرح می شود این است که آیا دست اندرکاران این برنامه، شش ماه مرخصی را برای ارتقاء و رسیدن به ایده های جدید گرفته اند؟
ممیزی و همچنین دستمزدهای کم از جمله مشکلاتی است که در این سال ها از سوی سازندگان «جمعه ایرانی» مورد انتقاد قرار گرفته است، اما با این حال این برنامه به قوت خود ادامه داشته و در جذب مخاطب هم موفق عمل کرده است.


افشین مقراضی در برنامه «جمعه ایرانی»

این در حالی است که برغم تغییراتی که در این سال ها در حوزه مدیریت ها در معاونت صدا و رادیو ایران ایجاد شده، تمامی مدیران در تمام این سال ها بر ضرورت تولید و پخش برنامه های طنز تاکید داشته  و حمایت خود را از چنین برنامه هایی اعلام کرده اند.
در چنین شرایطی هم با وجود اینکه به نظر می رسد عرصه بر دست اندرکاران برنامه «جمعه ایرانی» کمی تنگ شده باشد، اما سازندگان آن همچنان خواستار ادامه  پخش این برنامه قدیمی هستند.
«جمعه ایرانی» طی 12 سالی که پخش می شود و پیش از آن «صبح جمعه با شما»، از معدود برنامه های قدیمی رادیو هستند که پخش آن تداوم داشته و فضای آن کاملا شاد و مفرح است و به همین دلیل بین شنوندگان رادیو طرفداران قابل قبولی دارد.
اما تهیه کننده و سردبیر «جمعه ایرانی» - سعید توکل - انتقادهایی را مبنی بر حذف بخش هایی از برنامه در رادیو دارد. او عنوان می کند که «جمعه ایرانی» تعاریفی برای خود دارد و این تعاریف است که آن را برجسته می کند.
این سردبیر رادیو مطرح می کند، رسانه پیش از این ظرفیت خودش را داشته است تا از این برنامه استقبال کند، اکنون نیز این رویه می تواند ادامه داشته باشد. سعید توکل به طور خاص علت توقف شش ماهه برنامه «جمعه ایرانی» را بالا رفتن آمار حذفیات این برنامه عنوان می کند.
او با اشاره به حمایت مدیران از برنامه های طنز انتقادی، شاد و مفرح می گوید: برنامه هایی مثل «جمعه ایرانی» بدون وجود مدیرانی که طرفدار برنامه های طنز و شاد باشند نمی توانند دوام بیاورند و ما هم منتظریم تا ببینیم صلاح مسئولان جدید که در رأس رسانه و رادیو تصمیم گیرنده هستند، چیست.
پس از این ماجرا و توقف تنها برنامه طنز قدیمی رادیو، مدیر رادیو ایران، بهنام احمدپور مبارکه توضیح داد: آقای سعید توکل درخواستی را مبنی بر مرخصی شش ماهه ارائه دادند تا با برنامه ها و ایده های جدیدی از مهر ماه به رادیو بازگردند. ما هم پیش از این و قبل از نوروز بیان کرده بودیم که جدول پخش جدیدی را قرار است طراحی کنیم و همچنین می خواهیم تغییراتی اساسی در شبکه ی رادیویی ایران داشته باشیم؛ بنابراین دوستان در برنامه «جمعه ایرانی» خودشان خواستند به دلیل اینکه این برنامه را سال هاست روی آنتن می برند در آن تغییراتی داشته باشند و حالا قرار است که این برنامه از اول مهر ماه دوباره به پخش برسد.
او گفت: برنامه ها کم کم به تکرار می رسند. نوع کار تهیه کننده و برنامه سازان نیز دچار رکود می شود. برنامه سازان «جمعه ایرانی» نیز به درخواست خودشان بود که اعلام کردند بعد از 12 سال احتیاج به تغییر دارند؛ البته نکته ای که وجود دارد این است که گونه های طنز نیز با مرور زمان تغییرات زیادی داشته است شاید دیگر به آن شیوه قدیم این گونه های طنز از سوی مخاطب مورد اسقبال قرار نگیرد.
مدیر رادیو ایران مطرح کرد: سازندگان «جمعه ایرانی» از مهر ماه به رادیو ایران بازمی گردند.
او در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه ای برای جایگزینی با طنز «جمعه ایرانی» انتخاب نشده است؟ عنوان کرد: اکنون برنامه ای در حال طراحی هستیم که آن هم یک برنامه طنز است اما هنوز به توافق کلی نرسیده ایم که چه نوع طنزی باشد. این برنامه قرار است در گروه ورزش و تفریحات رادیو ایران کار شود و دوستان مختلفی طرح هایی ارائه داده اند تا ببینیم کدام مصوب می شود.

۱ نظر:

ناشناس گفت...

با درود،
من چندین بار که برنامه های مثلا طنز رادیو در روزهای جمعه را شنیدم جز تاسف و ناراحتی نبود،واز خود میپرسیدم چگونه کسانی به خود اجازه میدهند از آهنگ ترانه های قدیمی استفاده کنند شعر آن را عوض کنند و به خورد مردم دهند،از آهنگ ترانه های پوران،ویگن،منوچهر گرفته تا آهنگ ترانه های شهره و عاف و غیره،.امیر